19 července 2014

"Dva páni z Verony" - Hrad Střekov

(William Shakespeare)
"Severočeské pojetí první Shakespearovy komedie o přátelství dvou veronských pánů, které prověří láska." (premiéra 23. června 2014)

I když se městské zastupitelstvo velmi snažilo (sice stále nevím proč) zničit Činoherní studio a jeho dlouholetou tradici, "činoheráci" a mnoho jejich příznivců si to nenechalo líbit a rozhodli se pustit do poměrně riskantního a náročného projektu. Založili vlastní spolek Činoherák Ústí i veřejnou sbírku (za podpory Národního divadla) a do konce září chtějí s pomocí dobrovolníků upravit a zprovoznit bývalé kino Hraničář, které by se mělo stát jejich novou domovskou scénou i dalším kulturním a společenským stánkem našeho nepříliš kulturního města. Moc jim v těchto plánech držím pěsti a doufám, že se vše vydaří. Už se moc těším na jejich další výjimečná představení. Během přechodné doby odehráli květnová a červnová představení na zapůjčené lodi Tajemství bratří Formanů kotvící ve Vaňově. Dokonce 23. června 2014 uvedli svou první premiéru nejstarší Shakespearovy komedie. Pro celkem šest představení si v červnu a červenci vybrali úžasné prostředí nádvoří hradu Střekov a v srpnu i zahrady Děčínského zámku. Novou sezónu v září zahájí na "azylové" scéně Divadla v Celetné, na Lodi Tajemství v Praze, i v Divadle Komedie, aby se pak koncem měsíce opět vrátili a odstartovali i na opravené scéně Hraničáře s premiérou hry "Kráska z Leenane". Už mi letos "činoheráci" velmi chyběli a tak jsem byla moc ráda, že se mi podařilo sehnat lístky na přidané letní představení "Dvou pánů z Verony" na Střekově, dne 17. července 2014. I když jsme půl hodiny před začátkem pěkně zmokli, nikdo se nenechal odradit a opožděné představení jsme si všichni mohli užít už bez deště. Pro zájemce byla na konci připravena i noční strašidelná prohlídka hradu (souboru Mladé scény). Té jsme ale bohužel nevyužili, neboť už to bylo příliš dlouhé, ale oceňuji skvělý nápad; stejně jako možnou začínající tradici vlastních ústeckých Shakespearovských slavností na open air scéně nádvoří Střekovského hradu, pro které byl tento divadelní počin rovněž premiérou.

Dva veronští šlechtici se právě chystají rozdělit své cesty. Zatímco Valentin (Jaroslav Achab Haidler) se chystá odjet do Milána na císařský dvůr, Proteus (Matúš Bukovčan) ani na jeho naléhání odjet nechce. Zůstává ve Veroně, aby dobyl srdce své milované Julie (Vojtěch Kadeřábek). Ta se stále ostýchá přiznat, že Protea rovněž miluje, ale její služebná Lucetta (Kryštof Rímský) má o jejich vzájemné lásce jasný názor. Jeho záměr ale záhy zhatí Proteův otec (Kryštof Rímský), který si přeje, aby jeho syn odjel do Milána s Valentinem. Dle jeho příkazu musí odjet hned druhý den a tak mu nezbývá, než se se svou milou rozloučit. Julie se s ním v slzách loučí a přísahá mu věčnou lásku. Jako důkaz si vymění prsteny a Proteus jí slibuje, že se vrátí co nejdříve. V Miláně se dozvídá o lásce svého přítele k vévodově (Kryštof Rímský) dceři Sylvii (Anna Fišerová). Otec ji však chce provdat za namyšleného ale bohatého Turia a jelikož cosi tuší o vztahu k Valentinovi, rozhodne se ji zamykat ve věži. Jakmile Sylvii spatří i Proteus, zapomene na svou lásku a okamžitě se do ní také zamiluje. Jakoby Julie ve Veroně něco tušila, rozhodne se vydat na cestu do Milána. S pomocí Lucetty se přestrojí za chlapce Sebastiana, který se v Milaně stane Proteovým sluhou. Valentin vymyslí plán, jak svou milou zachránit a svěří se příteli. Proteus ale vše vyzradí vévodovi, aby se mu tak vetřel více do přízně. Valentin je vyhoštěn a v lese naráží na skupinu psanců (Jiří Maryško a Kryštof Rímský). Proteus využije příležitosti a posílá Sylvii po Sebastianovi prsten, který dostal od Julie. Sylvie ho odmítá a dokonce jím opovrhuje. Víc na ni naléhá a dokonce vyhrožuje znásilněním. Před tím ji ale zachrání Valentin a odsuzuje ho. Vše se ale vysvětlí a přátelé si odpustí. Díky prstenům je odhalena i identita Julie/Sebastiana a Proteus si opět vzpomene na svou lásku a znovu jí přísahá věrnost. Dokonce i Valentin si svou lásku vybojuje. Všichni jsou tedy šťastní a spokojení.

Skvělé a pro mě i trojnásobné překvapení představovalo toto letní představení. Jednak se hra (autorů - překlad: Martin Hilský, režie: Filip Nuckolls, dramaturgie: Vladimír Čepek, kostýmy: Jan C. Löbel a další) stala první premiérou nového ústeckého divadelního spolku, tak magicky působila i v atmosféře našeho krásného hradu, který je typickou dominantou Ústí nad Labem, a navíc jsem se také poprvé setkala s pravděpodobně první hrou největšího dramatika všech dob. Byl to symbolický závěr nejčernější sezóny ČS, který zas slibuje novou naději. I když tato hra patří do repertoáru spíše klasického divadla, dodali jí činoheráci opět svůj specifický originální rozměr a musím říct, že se jim to fakt povedlo. Konečně se začali věnovat více zábavným hrám, což jim velmi svědčí. Škoda jen, že se to letos tak moc zkomplikovalo. Nicméně zabojovali a vznikla tak letní svěží a hravá komedie. Ráda navštěvuji open air scény, neboť mají své kouzlo i specifickou atmosféru. Toto téma navíc hezky zapadlo do prostředí nádvoří hradu. Jako kulisa bylo naprosto dostačující a působivé. Jednoznačná byla i chuť do hraní, která z herců přímo čišila. Především Jirkovi Maryškovi a Kryštofu Rímskému, tento "jarmareční" styl hraní velmi svědčil a mohli ho předvést hned v několika rolích. Zatímco Jirka exceloval v dvojroli sluhů - jednoho stylizovaného do děčínského Žida a druhého do voliče DSSS z Krupky s "drsným" černým psem (pudličí fenkou Hermut), Kryštof si krom vévody zahrál i roli služebné či starého otce. Velmi originálně pojali i role psanců. Příhodně zde zvolili i živý hudební doprovod - na loutnu hrál Lubor Bořek a zpěvem ho doplnila jediná ženská představitelka Anna Fišerová coby Sylvie. V další ženské roli Julie se totiž již po druhé (po "Romeovi a Julii") objevil Vojta Kadeřábek. Hlavní role veronských přátel si rozdělili Matúš Bukovčan, který hrál přelétavého Protea, a Jaroslav Achab Haidler jako věrně milující Valentin. Všichni diváci se skvěle bavili a vyprodanými představeními dokázali "činoherákům" podporu v jejich dalším snažení. Takže držím pěsti, ať se nový začátek v příští sezóně a na nové scéně vydaří.
Moje hodnocení: 61 %
Proteus a Valentin (M.Bukovčan a J.A.Haidler)
loutna a Sylvie (L.Bořek a A.Fišerová)
Valentin a Břink (J.A.Haidler a J.Maryško)
Julie a Lucetta (V.Kadeřábek a K.Rímský)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home