26 dubna 2014

"Byt na inzerát" - host Krušnohorského divadla

(Marc Camoletti)
"Ztřeštěná komedie o tom, že někdy nestačí jen podat inzerát a přijít na správnou adresu." (premiéra 19. dubna 2001, obnovená premiéra 7. prosince 2013)

S francouzskou komedií plnou popletených inzerátů (v původním názvu "Na správné adrese") přijela do Teplic 22. dubna 2014 hostovat Divadelní společnost Háta, která v roce 1997 vznikla spíše náhodou z popudu třech hereckých kolegyň - Mahuleny Bočanové, Ivany Andrlové a Olgy Želenské. Společně se podporovaly a založily vlastní společnost. Ta svou první hru ("Malované milování") odehrála 22. února 1998 a ještě v témže roce ji následovala premiéra další ("Tenor na roztrhání"). V únoru 1999 pak přišla na řadu komedie "Bosé nohy v parku", kterou produkovala po oslovení Martinem Zounarem. Šlo to ráz na ráz a tak se rozhodly každý rok nazkoušet vždy jednu novou komedii. Aktuálně má na svém repertoáru 16 komedií, hraje zhruba 25 představení měsíčně, na třech hlavních scénách v Praze (Divadlo Palace, Divadlo Bez Zábradlí, Branické divadlo), ale hlavně také na zájezdech po celé republice, spolupracuje s desítkami herců a těší se oblibě svých diváků.
Majitelkou bytu na pařížském předměstí je bývalá varietní umělkyně Georgette (Marcela Nohýnková). Nežije zde však sama. Zbývající pokoje pronajímá dalším třem ženám, mezi které patří její služebná Marie-Louise (Lucie Svobodová), malířka Jacqueline (Jana Zenáhlíková) a klavíristka Jeanine (Veronika Jeníková). Jacqueline se Marie-Louise svěřuje se svou touhou po Spartakovi. Ne, že by o takovém muži snila, ale potřebuje ho jako model pro svůj nový obraz. Marie-Louise jí tedy poradí, aby si podala jednoduchý inzerát, což také udělá. Podobně poradí i Jeanine, která by ráda získala nějakého žáka na klavír. Cítí se nevyužitá a ráda by získala další finanční příjem. I Georgette se rozhodne podat inzerát a sehnat tak nového nájemníka, kterému by chtěla nabídnout téměř celý apartmán. Když Marie-Louise vidí, jak si všechny dávají inzeráty, rozhodne se přidat i svůj. Ona by však ráda našla svého životního partnera. První, kdo na inzerát zareaguje a u bytu zazvoní, je hotový "Spartakus" (Martin Zounar). V bytě ho však uvítá Jeanine, která se domnívá, že se jedná o jejího nového žáka. Coby svého potenciálního nájemníka si ho splete i Georgette. Obdobně to dopadne, když dorazí i Bertrand (Marcel Vašinka). Svou chuť do nového vztahu, si však rozmyslí, když se ho u dveří ujme majitelka bytu místo služebné, na jejíž inzerát vlastně přišel. Nepochodí ani u učitelky klavíru. Bernardovi (Zbyšek Pantůček), který přišel coby zájemce na prohlídku bytu, zase otevře nedočkavá Jacqueline. Velmi ráda by už dokončila svůj obraz a tak se svlékáním svého objektu a přestrojením za Spartaka příliš neotálí. Konečně se objeví i mladý Jean (Filip Tomsa), který by rád bral hodiny klavíru. V jeho osobě však Marie-Louise vidí objekt své skryté touhy po muži a v sexy prádélku ho rovnou začne svádět. Přestože každý z mužů přišel s jiným záměrem a za jinou z dam, přijde si nakonec každý na své.

Je velmi příjemné jít se do divadla čistě pobavit na nějakou vtipnou komedii, kde člověk nemusí hlouběji přemýšlet o smyslu příběhu. Množství typických zkratek v inzerátech, stejná adresa i fakt, že vždy právě nejsou doma všechny inzerentky, slibuje množství nedorozumění, z čehož také tato hra (autorů - překlad: Jaromír Janeček, režie: Marie Lorencová, scéna: Hynek Hanák, kostýmy: Eva Eichlerová a Radka Textorová, stavba a inspice: Zewlák a Radek "Dynybyl" Procházka, zvuk: Filip Petrov a František Adámek, světla: Ivan Naumovič a Pavel Moc, doprava: František Adámek a další) čerpá. Musím říct, že byly scény, kdy jsem se docela zasmála, ale některé působily poněkud trapněji, neboť mi připadaly jaksi nepřirozené. Začátek byl velmi pozvolný a docela nezajímavý, ale vzhledem k tomu, že udával směr celé inscenace, doufala jsem, že se posléze vše pořádně rozjede. První větší akce přišla s příchodem asi nejvýraznějšího Martina Zounara. I když to chvílemi vypadalo, že se baví možná víc než diváci, odvážně se s rolí Spartaka popral. Asi nejvíc mě ale zaujal ještě odvážnější Zbyšek Pantůček. Svou roli rozpačitého zájemce o podnájem, kterého zničehonic svléknou, a on z překvapeného stydlína přejde do role, ve které nakonec najde určité zalíbení, zvládl fakt brilantně. To jsem se opravdu bavila. Každopádně si ale myslím, že se ze hry, a potažmo i z herců, dalo dostat mnohem více.
Moje hodnocení: 47 %
Spartakus, Georgette (M.Zounar a M.Nohýnková)
Bertrand a Jeanina (M.Vašinka a V.Jeníková)
Jean, Bertrand, Bernard a Spartakus (F.Tomsa, M.Vašinka, Z.Pantůček a M.Zounar)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home