06 dubna 2014

"La Putyka" - host Krušnohorského divadla

(Rostislav Novák ml., SKUTR a kolektiv)
"Kombinace akrobacie, tance, loutek a sportovních výkonů v originálním pojetí nového cirkusu, jenž nahlíží na atmosféru české putyky skelným pohledem střízlivého půllitru." (premiéra 21. dubna 2009)
Už jak jsem si poprvé přečetla o novém (prvním) počinu souboru Cirk La Putyka se stejným názvem, věděla jsem, že bych ho určitě někdy ráda viděla, pokud bych měla příležitost. Ta přišla 5. dubna 2014, kdy přijeli hostovat do teplického divadla. Tento soubor se věnuje žánru nový cirkus, který spojuje akrobacii, moderní tanec, loutkové divadlo, hudbu i sport. To, že miluji divadlo, je myslím naprosto jasné, ale vždy jsem měla ráda i cirkus, kde jsem obdivovala hlavně akrobatické výkony, při kterých se až tají dech. Kombinací toho všeho je pak také známý Cirque de Solei, kde je vše jedinečně propracováno do konkrétního příběhu a dovedeno k naprosté dokonalosti. Moc jsem tedy byla zvědavá, jak se s tímto žánrem poprali naši nadšenci, kteří od roku 2009 pokračují ve své tvorbě a již mají na svém kontě sedm dalších kousků. Pravidelně se účastní divadelních a (novo)cirkusových festivalů v České Republice, ale i jinde po světě (např.: v Šanghaji, Austrálii, Brazílii nebo Francii). Rovněž už posbírali několik ocenění - Cenu Sazky a divadelních novin 2009, Divadelní inscenace roku 2009, Cenu festivalu Skupova Plzeň 2010 (hudba, režie, herecký výkon), Cenu diváka festivalu Young for Young, Cenu festivalu Next Wave, a další. I to svědčí o tom, že hospodská fantazie a pozměněná realita, kde na chvíli přestávají platit fyzikální zákony, baví všechny své diváky. Jak sám tvůrce Rostislav Novák ml. říká: "La Putyka je hospodský nový cirkus". Navíc je každé představení doprovázeno velmi nápaditou živou hudbou.

Do hospody se chodí každý spíše bavit či odreagovat od všedních dní a povětšinou i pracovních povinností, kromě hostinského (Jiří Kohout), kterému právě jeho "šichta" začíná. Dá si poslední sklenici zlatavého moku a chystá se putyku zavřít. Nechápe, kde se tu najednou vzalo tolik lidí. Zprvu nadává a zlobí se, ale nakonec se nechá přesvědčit k poslední rundě. Hospoda je plná, pivo teče proudem a nechybí ani místní štamgasti. Ti, i přestože mají již pěknou hladinku, pivní pupky a nejistou chůzi, předvedou ty nejlepší kousky ze svého repertoáru, které téměř odporují gravitaci. I mladí se chtějí bavit a tančit. K tomu jim hraje a zpívá svérázná kapela, která si oblíbila známou melodii k písni "Když máš v chalupě orchestrion...", kterou dovedou zahrát na několik způsobů. Objeví se zde i dáma v červeném. Spolu s podivínem v bílém, který si objednal mléko, rozjedou divoký a vášnivý tanec. Nicméně nedokázali předvést tak ladné pohyby jako oživlá figurína v rukách mladých umělců, kteří s ní předvedli výtečné taneční číslo. Úžasnou akrobacií na trampolíně předvedla i hostinského "přitroublá" pomocnice. Ještě odvážnější kousky ale předvede její mužský protějšek. Ve víru zlatých konfet se i oni pak ponoří do víru vášně. Nechybí zde ani opilecký song, coby cover verze známé písně "Když jsem já sloužil (chlastal)..." v podání hostinského a závěrečné finále s gymnastickými balony.
Obsazení: Jiří Kohout, Jan Maxián / Pavel Skála, Vojtěch Dyk / Andrej rády, Jakub Prachař / Jan Balcar, Petr Horníček / Michal Bolmar, Jiří Weissmann, Lenka Vágnerová / Zuzana Havrlantová, Pavel Mašek / Alexandr Volný, Petr Dejl / Daniel Komarov, Tereza Toběrná, Zbyněk Šporc / Vojtěch Fülep, Rostislav Novák ml., Anna Schmidmajerová a Michael Vodenka.  

Zde rozhodně nejde o žádný příběh, ale celá struktura inscenace (autorů - koncepce a režie: Rostislav Novák ml., SKUTR a kolektiv, hudba: Jan Maxián, Jakub Prachař, Vojtěch Dyk a Petr Kaláb, scénografie: Hynek Dřízhal a kolektiv, kostýmy: Kristina Záveská a další) je postavená právě na hospodském prostředí a skvělých a nápaditých akrobatických, tanečních a hudebních kouscích celého ansámblu. Vhodně upravená scéna a stylově navržené kostýmy se do prostředí dobře hodily. Určité spojení mezi jednotlivými čísly udržuje právě představitel hostinského, výtečný Jiří Kohout. Bezprostředně komunikuje s diváky a dokonce z nich i pár osvěží vychlazeným pivečkem. Podal naprosto vynikající výkon a song v jeho podání se opravdu podařil. Jeho postava udržovala linii celého představení, které výborně doplňovala živá hudba a netradiční zpěv. Ta žila s každým výstupem, stupňovala se a zvolňovala, jak bylo třeba a ještě tak více dodávala všemu sílu. Nejneuvěřitelnější byly ale jednoznačně sportovní výkony všech akrobatů. Mnohdy bylo až k neuvěření, že se něco takového dá vůbec dokázat. Náročné stojky na rukách, salta a to vše i po vypití celého půllitru piva. Velmi mě zaujaly i divoké kreace na trampolíně; například to, jak seskakovali z plošiny a zase se na ni "hravě" vraceli. Všechny obtížné prvky dělali s takovou lehkostí a hravostí. Fakt tleskám a smekám klobouk. Byli jste úžasní a originální.
Moje hodnocení: 76 %
hostinský (J.Kohout)
štamgasti
La Putyka

0 Comments:

Okomentovat

<< Home