30 prosince 2012

„Romeo a Julie“ - Činoherní studio

(William Shakespeare)

"ALL YOU NEED IS LOVE. Klasická tragédie o lásce dvou veronských milenců pocházejících ze znepřátelených rodů." (premiéra 20. prosince 2012)
Blíží se konec roku a také stále čím dál tím více propíraný konec světa. Kdy jindy než teď splnit slib, který si před čtyřmi roky dal Filip Nuckolls s pánskou šatnou, a uvést novou, v jistých ohledech výjimečnou, a stále nesmrtelnou hru z pera anglického klasika W. Shakespeara. Již tehdy si řekli, že by tuto inscenaci chtěli odehrát, tak jak se hrávala kdysi, v dobách alžbětinského divadla a tedy pouze v mužském obsazení, ale také bez elektřiny a jen za světel svíček. Do toho přimíchali špetku svých nápadu a originality, okorunovali to potřebnými šermířskými souboji (ve spolupráci s panem Luksem, předsedou asociace historického a scénického šermu, který mimo jiné spolupracuje i s Divadlem v Celetné) a zrodilo se nové originální představení, které bylo zároveň poslední premiérou roku 2012. Slibovanou apokalypsu konce světa jsem nějak prošvihla, ale aspoň jsem toto představení stačila do konce roku shlédnout, konkrétně 29. prosince 2012.
Ve Veroně neustále dochází k nějakým potyčkám mezi členy rodů Monteků a Kapuletů, což se Escalus (Jaroslav Achab Haidler), vévoda veronský, stále snaží krotit. Bohužel vždy je to jen dočasné. Momentálně u Kapuletů chystají na večer maškarní ples. Přestože je Romeo (Jan Plouhar) Montek, nechá se svými nejlepšími kamarády Merkuziem (Jiří Maryško) a Benvoliem (Jan Holík) také přesvědčit, aby si vzal masku a šel s nimi. Zde potkává Julii (Vojtěch Kadeřábek) a již od prvního pohledu se do ní bezhlavě zamiluje. Cit ho pohltí natolik, že jí ještě tu noc pod balkónem vyzná lásku. I Julii amorův šíp zasáhl přímo do srdce a o to více ji raní, když se dozví, že její vyvolený patří do rodu jejich odvěkých nepřátel. Rodiče o jejich tajné a zapovězené lásce nevědí, a rozhodně s ní mají jiné plány. Matka (Filip Nuckolls) by ji ráda provdala za Parise (Jiří Černý j.h.), muže, kterého pro ni našel její otec (Jan Ťoupalík). Mladí milenci však chtějí být spolu. Druhý den ráno zajde Romeo za otcem Lorenzem (Petr Panzenberger) a uprosí ho, aby je ještě dnes tajně oddal. Ten jejich lásce přeje a tak s tím souhlasí. Po chůvě (Dan Dittrich) pošle Romeo Julii vzkaz a ještě ten den si řeknou své ano. Odpoledne přichází ke střetu Merkuzia a Tybalta (Jan Jankovský), Juliina bratra. Chce zabránit souboji, ale Tybalt využije chvilky nepozornosti a Merkuzia zabije. Romeo chce pomstít svého kamaráda a probodne Tybalta. Je za to vévodou vyhoštěn z města. Prožije s Julií svatební a poslední noc a mizí z města pryč. Julie se dozvídá, že by si druhý den měla vzít Parise. Celá nešťastná vyhledá pomoc u otce Lorenza. Ten ji dá nápoj, po kterém by měla vypadat jako mrtvá a po určitém čase se zase probudit. Napíše o tomto plánu dopis Romeovi, ale ten ho nedostane, neboť posel nebyl do města vpuštěn kvůli hrozbě moru. Dozvídá se tedy akorát, že je jeho žena mrtvá. Okamžitě se vydává do její hrobky. Nemůže bez ní žít dál a tak si zakoupí jed. Na hřbitově se setkává s Parisem, kterého v souboji zabije. V hrobce u mrtvé Julie pak vypije jed a umírá. Ta se však náhle probouzí a spatří vedle sebe jen ležet mrtvého Romea. Vezme si jeho dýku a probodne se. Po ztrátě svých dětí si otec Romea (Matúš Bukovčan) podává ruku s rodiči Julie a tím i končí spor mezi oběma rody.
V dalších rolích - Samson (Michal Kříž), Gregorio (František Marek) a Abraham (Vladimír Čepek).
No, konečně. Zas jednou přišel činoherák s něčím, co mě zaujalo a nevěnovalo se jen nechutným a násilným tématům současnosti. Vrátit se ke staré dobré klasice a upravit ji do trochu extravagantnější formy je rozhodně dobrá cesta. Kde jinde než právě v Ústí nad Labem by se měli pustit do takovéhoto projektu a provedení, a upravit nejromantičtější příběh všech dob do odvážné podoby bez krásné představitelky mladé Julie a v obsazení ryze mužském. Představitelé ženských rolí neměli působit jako travesti a tak se tvůrci rozhodli, že je obléknou pouze do sukní. Do hlavní role mladé dívky se obvykle snaží obsazovat vhodné typy hereček, zde však roli svěřili technikovi-neherci Vojtěchu Kadeřábkovi. Opravdu odvážný krok. I když oceňuji, jaký text se musel coby Julie naučit, jeho slabým (ne)hereckým výkonem tato role velmi ztrácela na vážnosti a bylo potřeba zapojit opravdu silnou dávku fantazie. Oproti tomu další ženská, velmi vděčná, role chůvy jejímu představiteli Danu Dittrichovi sedla. Fakt dobrý a vtipný byl nápad s židličkou schovanou pod sukní. V tomto jejich originálním pojetí, ale však nezapomněli ani na klasické šermířské souboje a vše udrželi v duchu básně. Tedy zde zachovali tolik důležité verše, které celý příběh W. Shakespeara ještě více podtrhují a romantizují. Trošku mě však zamrzelo, že nesvítily jen svíce, jak bylo avizováno, ale pomohli si i elektřinou. Nicméně je to velmi podařená inscenace (autorů - překlad: Jiří Josek, dramaturgie: Vladimír Čepek, kostýmy: Jan C. Löbl j.h., šermy: Václav Lusk j.h., hudba: Ulrich ohne Eigenschaften, Dieter mit Bockwurst, Jens durch Durch, režie: Filip Nuckolls), která k hostování zlákala i bývalé členy souboru Jana Holíka, Marka Němce či Jirku Černého. Tak pánská šatno, co si pro nás připravíš příště? ;-)
Moje hodnocení: 71 %

chůva a Julie (D.Dittrich a V.Kadeřábek)
Merkuzio, Benvolio a Romeo (J.Maryško, J.Holík, J.Plouhar)
Julie, Romeo a Tybalt (V.Kadeřábek, J.Plouhar a J.Jankovský)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home