28 května 2014

"V Paříži bych tě nečekala, tatínku" - host Krušnohorského divadla

(Jean Barbier)

"Komedie o pařížském dobrodružství sympatického venkovana ze zapadlého provinčního městečka, který se rozhodl překvapit svou dcerou." (česká premiéra 9. června 2014) 

Jean Barbier patří v současnosti mezi nejznámější autory konverzačních komedií ve Francii a stává se tak pokračovatelem tradice bulvárního divadla ve stylu Freydeaua a Labiche. Pro diváky je to velmi přitažlivý žánr, zatímco pro jeho tvůrce náročnější úkol. Tuto jeho "pařížskou" komedii s originálním názvem "Ma fille travaille a Paris" ("Moje dcera pracuje v Paříži"), založenou na klasickém motivu záměn, nově a poprvé v České Republice připravila Agentura Harlekýn pod režisérskou taktovkou Jana Nováka. Od letošního června je tedy horkou novinkou na českých jevištích. Nicméně do Teplic ji přivezli představit již 26. května 2014, kam jsme se na ni také vydali. I během léta ji budou moci diváci vidět například v Olomouci, Hájích ve Slezsku, Luhačovicích či Velkých Losinách. V září pak navštíví Kralupy nad Vltavou a Louny, aby se opět vrátila na prkna pražského Divadla Palace.

Na zvonek u jednoho pařížského bytu právě zvoní výběrčí přímých daní Maxime (Petr Nárožný), který přijel ze Spáleného Poříčí nad Seinou navštívit svou dceru Angeliku (Malvína Pachlová). K jeho překvapení mu však otevře dveře ležérně oděná Cerise (Jana Malá), která si nechává říkat Třešnička. Jelikož není Angelika právě doma, rozhodne se na ni počkat. Domnívá se, že jeho dcera stále pracuje v pojišťovně, ale od Třešničky se dozvídá, že tam již skončila a že nyní přijala "umělecké jméno" Anita. Třešnička se tedy domnívá, že je Anitiným milencem. Snaží se ho svádět a přesvědčit ho tak i o svých kvalitách. V momentě, kdy si musí vyřídit jistou pracovní záležitost, vrazí do bytu atraktivní sousedka Liliana (Jarmila Švehlová) a vrhne se do náruče překvapeného Maxima. Rychle mu vysvětlí, že má žárlivého muže, kterému řekla, že on má být jejím milencem. Ještě se nestačí vzpamatovat z jednoho šoku a rovnou se dozvídá od Třešničky, která se právě vrátila, že se ona i jeho dcera živí jako společnice a že mezi jejich klienty patří i mnozí z francouzských politiků. Jako další nečekaná návštěva se objeví právě manželka ministra financí Evženie (Simona Postlerová), která o poměru svého muže ví a hodlá ho rázně ukončit. Maxime ale situaci zachrání a to natolik, že Evženie jeho kouzlu podlehne. Když se vrátí Angelika, nalezne je spolu ve svém pokoji a nestačí se divit. Vše si vysvětlí a otec se jí svěří s hlavním důvodem své návštěvy. Nechce, aby vedla tento prostopášný styl života a domluvil jí proto svatbu s Norbertem (Martin Sochor). I ten následně do bytu dorazí, ale rozhodně zde nečeká "svojí" Třešničku. Angelika má však nejeden důvod k odmítnutí tohoto nepříliš bystrého nápadníka. Posledním, kdo zde ještě chyběl, je už jen sám pan ministr (Jan Čenský), který je zde pravidelným hostem, ale i mecenášem. Během krátké chvíle se dozvídá o pádu vlády i o svém zvolení novým premiérem. Jak lépe využít cesty od výběrčího daní až na ministerstvo?

Tak tato komedie (autorů - režie: Jan Novák, překlad: Jan Cimický, úprava: Petr Nárožný, scéna a kostýmy: Josef Jelínek, technická spolupráce: Luboš Loubal a Aleš Hanzlíček, kostymérky: Petra Dolanská a Helena Konarovská, produkce Agentura Harlekýn s.r.o. Jana Hanzlíčková a další) se opravdu povedla. Největší podíl na tom ale mělo naprosto skvělé obsazení v čele s Petrem Nárožným, který se podílel i na úpravě hry. Mohl si tak ještě lépe ušít roli přímo na tělo a svým humorem bourat diváky i své kolegy. S vděčnou rolí netušeného milovníka, který se zpočátku rozpačitě brání svodům krásných žen, aby posléze získal více odvahy a sebevědomí, se ztotožnil velmi osobitě a repliky, které z jeho úst vycházely, zněly, jako by ani nebyly součástí scénáře. K tomu mu ale všichni také skvěle přihrávali. Bavit umí výborně, ale je pravdou, že mívá typově velmi podobné role, které mu bezvadně sedí. Svůj "šuplík" prostě zvládá skvěle; o tom není pochyb. Musím ale přiznat, že mě zde nejvíce zaujala Jana Malá, která hrála Třešničku. Coby sexuální společnice měla šarm i sexappeal pro tuto roli tolik potřebný. Navíc její postava držela jakousi linku celého příběhu. Stejně dobře jí šlo zůstat nad věcí i hravé svádění. Bylo patrné, že si tuto roli užívá a velmi dobře se s ní ztotožnila. Ze všech dam působila nejpřirozeněji. I když se některé role zdály být poněkud přitažené a méně uvěřitelné, do této "konverzačky" dobře zapadly. Typově se všichni herci k charakterům svých postav skvěle hodili a společně odvedli perfektní výkon. Celé představení bylo hravé, zábavné a příjemně osvěžující.
Moje hodnocení: 80 %
Maxim a Třešnička (P.Nárožný a J.Malá)
Maxime, Evženie a Třešnička (P.Nárožný, S.Postlerová a J.Malá)
Viktor a Třešnička (J.Čenský a J.Malá)
Maxime a Liliana (P.Nárožný a J.Švehlová)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home