03 srpna 2014

"Sen noci svatojánské" - host Letního kina UL

(William Shakespeare)

"Svatební crazy komedie o věčném bloudění v lese vztahů, kde ve spletitém ději podobném snu, jednotlivé postavy podléhají kouzlu magické letní noci." (premiéra 25. června 2013)

A letní scéna v rámci Ústeckých Shakespearovských slavností ještě jednou. Tentokrát se tak konalo k oslavě 50. výročí Domu kultury a to 2. srpna 2014, kdy do ústeckého Letního kina zavítali herci z Prahy s jednou z nejúspěšnějších inscenací posledních let. Rozhodně jsem této příležitosti s radostí využila, i když počasí nám příliš nepřálo. Přišla dost silná bouřka, ale herci se i tak v dešti rozhodli celé představení odehrát. I za to jim skládám poklonu. Tuto proslulou komedii napsal slavný William Shakespeare mezi lety 1590 a 1596. Nemá svého jediného hlavního hrdinu ale hned několik více či méně šťastně i nešťastně zamilovaných párů, kteří pomalu ale jistě směřují k velké svatbě. Motiv milostných vztahů a především svatby je tedy hlavním tématem hry, neboť se dokonce soudí, že si hru od autora objednal bohatý šlechtic právě pro svatební oslavu. V této inscenaci ono téma podtrhuje pár novomanželů (Soňa Páleníková a Pavel Neškudla) pozvaný přímo na pódium, a jemuž má být celé představení věnováno. Krásný a snový svatební předvečer tedy může začít.

Na dvoře právě vrcholí přípravy na zítřejší svatbu athénského vévody Thesea (David Prachař) s královnou Amazonek Hippolytou (Vanda Hybnerová), kterou v boji přemohl. Do toho před vévodu předstupuje občan Egeus (Csongor Kassai) s žalobou na svou dceru Hermii (Hana Vágnerová), která se dle jeho vůle má provdat za Demetria (Petr Vančura). Ona je však zamilovaná do Lysandra (Martin Písařík) a jelikož jí otec hrozí trestem, rozhodnou se spolu večer utéct. Společně se mají setkat v čarovném lese. Hermie však svůj záměr vyzradí přítelkyni Heleně (Zuzana Stavná), která je zase naopak zamilovaná právě do Demetria a tak ho také přemluví, aby spolu rovněž odešli do lesa. Přes stejný les se také chystá přejít i divadelní společnost složená z anglických řemeslníků - Petra Poříze (Josef Polášek), Mikuláše Klubka (Marek Daniel) a Františka Píšťaly (Václav Kopta). Ti si zde chtějí nazkoušet srdceryvnou tragédii o Pyramovi a Thisbě. Tajemný les je ale především domovem královny víl (Leona Siswartonová a Nikol Šneiderová) Titanie (Vanda Hybnerová) a krále elfů (Palo Kršiak, Jaro Ondruš a Jindřich Panský) Oberona (David Prachař), kteří se spolu pohádají o páže, které mu královna nechce vrátit. Král tak pošle jednoho ze svých elfů - Puka (Csongor Kassai) pro kouzelný kvítek, který způsobí, že se očarovaný zamiluje do prvního, koho uvidí. Oberon chce, aby se Titanie zamilovala do nějaké příšery. Jelikož vyslechne i hádku Heleny a Demetria, který rovněž miluje Hermii, nařídí Pukovi, aby očaroval i jeho. Elf to však poplete a kvítkem očaruje Lysandra. Ten se hned po probuzení zamiluje do Heleny a Hermii nechává v lese. I Titanie vzplane láskou do Klubka, začarovaného v příšeru s oslí hlavou. Puk si uvědomí svůj omyl a očaruje i Demetria. Oba se tak zamilují do Heleny a chtějí o ni bojovat. Když ten zmatek zpozoruje Oberon okamžitě, jak usnou, pošle Puka vše napravit. Spor s Titanií je urovnán, Klubko má zpátky svou podobu, Hermie má zpět Lysandra a Demetrius opětuje lásku Heleně. Ráno se tak mohou konat svatby hned tři.

Takováto inscenace (autorů - překlad: Martin Hilský, úprava a režie: SKUTR - Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, scéna: Jakub Kopecký, kostýmy: Linda Boráros, hudba: Petr Kaláb, choreografie: Jan Kodet, asistentka režie: Linda Dušková a další) se jen tak nevidí. Působí jako svěží podívaná, která nejen že respektuje autora, ale vnáší do hry také současný nádech stravitelný pro dnešního diváka. Velmi znatelné bylo i pohybové vyjadřování všech postav, pro které je zde zřejmá inspirace současným výrazovým tancem, pohybovým divadlem i akrobacií. Bezvadně a velmi efektně byla navržená, ale i využitá scéna. Spolu s kostýmy i hudební složkou skvěle ztvárňovala iluzi tajemného lesa. Tu podtrhovala i taneční a akrobatická čísla pětičlenného ansámblu. Celkem nenuceně a nápaditě působil i pár novomanželů vtažený na pódium, aby zde setrval po celé představení. Nemalá část publika jistě dlouhou dobu (ne-li celé představení) věřila, že jsou skutečnými svatebčany. Velmi kladně hodnotím i nápad se "zdvojením" postav. Tři výteční herci tak mohli společně obsáhnout hned šest hlavních postav. Jednoznačně nejvíce mě zaujala Vanda Hybnerová, která byla na jevišti dost živelná a naprosto suverénní. Velmi dobře se sžila s Hippolytou a ještě více s Titanií. David Prachař byl "obyčejně" dobrý, ale jeho role rozhodně nenabízely tolik co například postava elfa Puka. V té se velmi osobitě zpitvořil Csongor Kassai. Jeho pohyby a zvuky, které při pohybu vyluzoval, vydaly za všechna slova. Několika málo gesty dokonce zaimprovizoval a zapojil i nepříjemný déšť do děje. I představitelé mladých milenců podali skvělé výkony. Nejvíce se mi ale líbil výkon Zuzany Stavné. Roli Heleny pojala s nadsazenou hravostí a také si prošla nejvíce polohami své postavy. Z odmítané a bláznivě zamilované dívky měnící se ve věrně štěkajícího pejska, ve zhrzenou ženu, která závidí Hermii zájem hned dvou mužů až do momentu, kdy se dostane do stejné situace, aby nakonec se svým vyvoleným došla k oltáři. Všechny milostné propletence nepotřebovaly žádnou velkou romantiku, naopak zde s groteskní nadsázkou procházely spíše hravou erotikou, ale především poeticky i s humorem, který se k tomuto snovému letnímu poblouznění skvěle hodil. Kontrastem tomu byly výstupy trojice řemeslníků, nacvičujících závěrečný výstup. Ty zas jakoby ze snu vracely do reality. Jako celek ale vše tvůrci propojili naprosto bezvadně a moc dobře to zafungovalo. Byl to krásný zážitek svěžího letního představení, který ani bouřka nijak nepokazila.
Moje hodnocení: 91 %
Hermie, Hippolyta, Theseus a Lysandr (H.Vágnerová, V.Hybnerová, D.Prachař a M.Písařík)
Helena a novomanželé (Z.Stavná, S.Páleníková a P.Neškudla)
Puk, Demetrius, Oberon a novomanželé (C.Kassai, P.Vančura, D.Prachař, S.Páleníková a P.Neškudla)
řemeslníci Poříz, Píšťala a Klubko (J.Polášek, V.Kopta a M.Daniel)
osel a Titanie (M.Daniel a V.Hybnerová)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home