10 října 2010

"Poslední ze žhavých milenců" - host Domu Kultury UL

(Neil Simon)
"Starší majitel rybí restaurace v New Yorku se po sedmadvacetiletém spořádaném manželství odhodlá k první nevěře." (premiéra 13. května 2010)
Ústecká Forbína podruhé; tentokrát na ni 7. října 2010 dorazila Agentura Harlekýn Václava Hanzlíčka, která tuto situační komedií nastudovala již na začátku 90. let. Tenkrát v ní excelovali Simona Stašová s Janem Teplým. Úspěšnost inscenace měla po šestnácti letech společného hraní stvrdit v pražském Divadle U Hasičů její pětistá repríza. Bohužel ale těsně předtím, v únoru 2007, Jan Teplý zemřel. Těžko si dokázala Simona Stašová představit, že by se dalo po smrti jejího kamaráda inscenaci obnovit. Avšak po třech letech přišla Agentura s novým režisérem, novou scénou, kostýmy i s upraveným textem, ale také s novým představitelem Barneyho - Petrem Nárožným. Bylo by škoda tuto hru nechat u ledu. I přestože se uváděla na Broadwayi od roku 1969, vůbec nezestárla. Naopak je stále velmi oblíbená. Kromě Prahy ji u nás nastudovali i třeba ve Zlíně. Podobný zájem je i o jiné Simonovy hry - např.: "Bosé nohy v parku", "Podivný pár", "Pokoj č. 719", "Drobečky z perníku" nebo veselohra "...Vstupte!".
Barney Tringold (Petr Nárožný) je majitelem rybí restaurace v New Yorku. Přestože žije již sedmadvacet let ve spořádaném a spokojeném manželství, začíná mít stále intenzivnější pocit, že v životě možná něco promeškal. A tak se "na stará kolena" odhodlá k první nevěře. K tajným schůzkám využije maminčina bytu a to vždy v den, kdy chodí vypomáhat do nemocnice a byt má tudíž volný. První jeho pozvánku přijala Elaine Navaziová (Simona Stašová), častá návštěvnice jeho restaurace. Je to velmi temperamentní a svérázná, ale také vdaná žena, která rovněž zatouží po určitém dobrodružství. Od své tajné schůzky rozhodně očekává víc, než jí její hostitel nabídne. Ten je totiž z celé nastalé situace tak překvapený a snad i zklamaný, že jeho roztržitost a nezkušenost udělají z celého milostného dobrodružství vskutku "nezapomenutelný" zážitek. Ačkoliv se zapřísáhl, že už se o nic podobného znovu nepokusí, změnil nedlouho poté svůj názor a do bytu si pozval další ženu. Byla jí Bobbi Michelová (Simona Stašová), mladá začínající herečka, která se svými zvyky a rozmary zdá být i tak trochu šílená. Rozhodně nepůsobí jako intelektuální typ, ale spíše jako ztřeštěná puberťačka. Barney už nabral trochu zkušeností při předchozí schůzce a tak i on vystupuje mnohem přirozeněji a sebevědoměji. Nicméně ani tentokrát nedopadne schůzka, jak si Barney naplánoval. Jedinou novou zkušeností, kterou si s Bobbi užil, tak zůstala jen ochutnávka marihuany. Na třetí pokus o intimní sblížení si vybral blízkou kamarádku své ženy Jeanette Fisherovou (Simona Stašová). Právě ta však působí jako nejméně vhodný typ na takovou avantýru, neboť od doby, kdy se dozvěděla o nevěře svého muže, přestala věřit na věrnost a poctivost, a dokonce ztratila jakoukoliv chuť do života. I přesto je však Barney ochotný hrát její hru. Sám posilněný předchozími nezdary i zkušenostmi, ale také přemírou sexuálního apetitu se pouští do boje. Vrhne se na Jeanette takovým způsobem, že se není schopna jakkoliv bránit. Je vyděšená, ale na druhou stranu i do určité míry povzbuzená do dalšího života. Avšak i pro Barneyho to mělo svůj význam; uvědomil si, jak mu na jeho ženě záleží a konečně taky dovede lépe ocenit její kvality.
Rozhodně největší "zbraní" této inscenace (autorů - překlad: Ivo T. Havlů, kostýmy: Michaela Cervenková, scéna: Miloš Ditrich, hudba: David Rotter, technická spolupráce: Petra Dolanská, Luboš Loubal a Aleš Hanzlíček, režie: Zdeněk Kaloč, produkce: Václav a Jana Hanzlíčkovi a další) jsou její velmi vtipné dialogy. Není to nijak násilný humor, ale přirozeně vyplývající z dané situace, která je ve své podstatě spíše až tragikomická. Když se k tomu ještě připojí skvělé obsazení, je úspěch inscenace zcela zaručen. Přestože Petr Nárožný během celého příběhu prošel určitým vývojem postavy, nebyla to až taková změna charakteru, jakou si musela projít Simona Stašová, k jejímuž výkonu by se dalo říct, že "zvládne zahrát snad všechno". Během tak krátké doby vystřídat tři naprosto odlišné charaktery postav není zrovna snadný úkol. Se všemi se poprala skvěle a dokonce se i zdálo, že si je řádně užívá. Po těch letech si k nim už jistě nějaký ten bližší vztah musela vybudovat. Humor, který postavy nabízely, jí skvěle padnul. Na rozdíl od ní byla role Barneyho pro Petra Nárožného nová a tak neměl tolik času vybudovat si k ní užší vztah. Je to ale "pan herec" a na podobné typy už je zvyklý, takže o jeho hraní není nutno pochybovat. Po několika rolích, ve kterých jsem ho dosud měla možnost vidět, neprošel takovým vývojem jako zde. Bylo zajímavé sledovat, jak se od neprůbojného romantika, přes vysmátého pohodáře, mění v uvolněného milovníka. Nicméně jejich souhra přinesla kýžený výsledek, neboť divadlo bylo plné k prasknutí a všichni se skvěle bavili.
Moje hodnocení: 68 %
Elaine a Barney (S.Stašová a P.Nárožný)
Barney a Bobbi (P.Nárožný a S.Stašová)
Jeanette a Barney (S.Stašová a P.Nárožný)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home