26 dubna 2009

"Sklenka Sherry" - host Krušnohorského divadla

(Neil Simon)
„Směšný blues o hledání štěstí a lásky.“ (premiéra 12. března 2008)
Již delší dobu měl Jan Hrušínský ve svém dramaturgickém plánu známé dílo „Drobečky z perníku“ od jednoho z nejhranějších a nejoblíbenějších světových autorů, američana Neila Simona (*1927). Ten má na svém kontě řadu her (např.: „Bosé nohy v parku“ nebo „Podivný pár“), které se obvykle stávaly hity divadelní sezóny. Za svou tvorbu také získal řadu ocenění a v roce 1991 dokonce i prestižní Pulitzerovu cenu. Až v roce 2007 oslovil principál Divadla Na Jezerce režiséra Juraje Herze, kterému se námět kvůli své tragikomedičnosti zalíbil. Podle něj totiž dává hercům možnost ukázat divákům více poloh. Sám režisér dal také své verzi této hry nový název prý proto, že „cítí akcent více v alkoholu“. Do hlavní role obsadil skvělou slovenskou herečku a zároveň také šansoniérku Zuzanu Krónerovou. Diváci ji měli možnost vidět již v šesti českých filmech - Lea, Divoké včely, Pupendo, Štěstí, Václav a Venkovský učitel. Za Divoké včely dokonce získala Českého lva za vedlejší ženskou roli. Zároveň v současné době vystupuje i v Café Theater Černá labuť s one woman show „Shirley Valentine“. Na „Sklenku Sherry“ jsem si za ní 20. dubna 2009 vyrazila do Teplic.
Eva Mearová (Zuzana Krónerová) se vrací domu po několika měsících odvykací léčby ze závislosti na alkoholu. Dostává další možnost odrazit se ode dna a zase najít vlastní důstojnost, kterou, coby často nalitá jazzová zpěvačka, ztratila. Doma na ni čekají její přátelé – homosexuál Jimmy Perry (Jan Hrušínský) a kamarádka Toby Landauová (Veronika Jeníková). Nečekaným překvapením je pro ni však návštěva její sedmnáctileté dcery Polly (Tereza Němcová), se kterou se léta nevídala, a která netouží po ničem jiném, než zase žít s matkou a to bez alkoholového opojení. Dcera, o kterou se matka nestarala, se přijela postarat o matku. Toby má narozeniny a Eva se rozhodla, že její oslavu spojí s oslavou svého návratu. Jenže všechno je najednou jinak, neboť ani její přátelé na tom nejsou nejlépe. Jimmy je neúspěšným hercem, který stále na svou šanci čeká a teď ho navíc režisér nedlouho před očekávanou premiérou nahradil někým jiným. Problém Toby zase je, že se jen těžko vyrovnává se stárnutím. Nechce se smířit se svým věkem a stále touží po tom vypadat krásně a mladě. Místo toho, aby Evě pomohli od jejích problémů, naložili na ni ty své. Té tak nezbyde než zase hledat uklidnění v alkoholu. Přestože tomu silně napomohli, nechávají ji samotnou v jejím ožraleckém rozmaru. A jelikož Eva rozhodně nechce být sama, vyhledá svého poněkud násilnického mladšího exmilence Loua Tannera (Zdeněk Hruška). Domu se vrací s pořádným monoklem, ale dcera nad ní ještě úplně hůl neláme. Eva se pod dozorem své dcery konečně pokusí dospět.
Žena, jež si zkomplikovala život alkoholem, ztrácí naději a chuť do života, a i ve svých přátelích objevuje stejné ztroskotance, jako je ona sama. Přesto nachází tolik potřebnou lásku v podobě své dcery. Naděje je v životě velmi důležitá věc a i diváci si ji zaslouží. Snad i proto si myslím, že si režisér Juraj Herz vybral k režírování správnou hru. Hlavní „hrdinka“ tohoto, na první pohled celkem beznadějného, životního osudu s nadějným koncem byla svěřena do rukou slovenské herečky Zuzany Krónerové; a ta se jí chopila opravdu bravurně. Řekla bych, že celá inscenace byla postavená především na jejím výkonu. Dokonce se zde i lehce blýskla zpěvem. Ostatní jí však velmi dobře sekundovali. Jan Hrušínský dostal „nejvděčnější“ roli homosexuála Jimmyho. Dnes už je téma sexuálních orientací naprosto otevřené a na divadle se do jejich rolí vkládá spíše komičtější prvek, což bylo patrné i zde. Honza diváky bavil, přesto svá gesta ani mluvu nijak nepřeháněl. O něco složitější byla role Veroniky Jeníkové, která měla ztvárnit prostomyslnější blonďatou blbku, jejíž jedinou starostí je její vzhled. Přitom jí mnohem více slušela poloha, kdy „procitla“ a zjistila, že jsou v životě i důležitější věci. Nicméně svůj part uhrála velmi přesvědčivě. Nejvýznamnější roli, co se tématu týká, zde měla Tereza Němcová. Vždyť právě ona hrála dceru, která před jednou životní troskou nezavřela dveře a naopak se ji pokusila navést na správnou cestu. Právně v ní byla výše zmíněná naděje, jež byla i důležitým tématem celého příběhu. Scénu, která představovala zpěvaččin byt, vytvořil Šimon Caban a kostýmy navrhla Simona Rybáková.
Moje hodnocení: 52 %

Toby a Eva (alter. M.Šplechtová a Z.Krónerová)

Eva a Polly (Z.Krónerová a T.Němcová)

Jimmy a Eva (J.Hrušínský a Z.Krónerová)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home