20 února 2010

"Vila s věcným břemenem" - host Krušnohorského divadla

(Božena Šimková)
"Původní česká detektivní hra, ve které je všechno jinak." (premiéra 6. listopadu 2007)
Tato původní česká detektivní hra byla napsána přímo pro Divadelní agenturu Praha (DAP), jež působí v pražském Divadle U Hasičů. Její autorkou je spisovatelka a překladatelka Božena Šimková, která má na svém kontě několik knih. Patří mezi ně i dvě detektivky: "O mrtvých jen dobře" (2 vydání, ale také stejnojmenná televizní inscenace) a "Svatba bez příbuzenstva" (ta získala Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní román roku). Kromě knih se může pochlubit i čtyřiceti televizními inscenacemi, dvěma desítkami rozhlasových her, ale také zhruba tolika hrami divadelními. Především je však známa jako autorka pohádek. Mezi ty nejslavnější a nejoblíbenější (moje tedy určitě) patří večerníčková série "Krkonošské pohádky", natočená v letech 1974 až 1986. Kdo by také neznal Krakonoše, Trautenberka, ale také Hančí, Kubu a hajného. Napsala ovšem i mnoho dalších příběhů, například "Sedm krkavců" (1965), "Zlatá panna" (1980), "O vodě, lásce a štěstí" (1981), "O zakletém hadu" (1986), "Třetí sudička" (1986), "Kovářská pohádka aneb Jak přišli kováři k měchu", "Mahulena krásná panna" a další. Autorsky se podílela i na většině pohádek z repertoáru pražské divadelní agentury; každá z nich má za sebou minimálně 220 repríz, a to hlavně díky jejich hostování po celé republice. I s touto novou detektivkou dorazili do Teplic, kam jsem si na ně 15. února 2010 zašla.
Ignác Kolísko (Jiří Čapka), jediný příbuzný zesnulého strýce, se právě se svou ženou Marií (Milena Steinmasslová) od notáře (Zdeněk Košata) dozvídá o svém dědictví, kterým má být jedna pražská vila. Aby to ale nebylo tak snadné, je k ní připoutáno ještě věcné břemeno v podobě práva Laury Delamar (Gabriela Vránová), bývalé hvězdy slavných pražských šantánů, dožit svůj život právě v tomto domě. Manželé jsou tak dědictvím nadšeni, že se rozhodnou do Prahy přestěhovat co nejdříve. Ve vile je uvítá madame Laura, která je rovněž plně vybaveným domem provede. Secesní nábytek, Mariin svatební dar od rodičů, tedy nebudou potřebovat a tak jim Laura doporučí svého dobrého přítele Ludvíka Máru (Rudolf Stärz), aby jim s odkupem nábytku pomohl. Manželé za něj obdrží nemalé peníze, kterých náležitě užívají; především Marie, byl to přeci "její" nábytek. Obnoví si svůj šatník, zatímco Ignác utrácí peníze spíše v kavárnách či jiných podnicích. V jednom takovém se sejde i s Andělou (Milada Bednářová), služebnou paní Delamar, která si také zároveň přivydělává jako modistka. Nabídne Kolískovi, že by mu mohla udělat nový klobouk. Jemu Andělin zájem lichotí a tak s nabídkou souhlasí. Jinak si to však vyloží jeho žena, která ví, že si Ignác nikdy nic nového na sebe sám nekoupil a teď najednou dorazí s novým kloboukem. Začne za tím větřit jinou ženu a není zas tak daleko od pravdy. Kolísko využije své neúčasti na jednom společném výletu k setkání s Andělou. To už také do hry vstupuje Mára. Předá Marii jistou kompromitující fotografii a s přispěním madame Laury si ji také celkem začíná omotávat kolem prstu. Poměrně zákeřně však hraje na obě strany. Když to vypadá, že by se mohlo schylovat k rozvodu a následně i k rozdělování majetku, našeptá Kolískovi, že by bylo nejlepší, kdyby vilu napsal na něj a až by bylo po všem, zase by ji přepsali zpátky. Všichni společně slaví Lauřiny narozeniny, hudba hraje, rozlévá se víno a zábava je v plném proudu, když tu náhle oslavenkyně místo tance bezvládně padá na pohovku. Na místo dorazí vrchní inspektor Hrůza (Zdeněk Košata), aby vše prošetřil a zjistil příčinu úmrtí. Je to velmi zapeklitá situace, z níž bohužel jako poražení odcházejí manželé Kolískovi. Kdo z trojice podvodníčků však dostane poslední slovo?
Abych pravdu řekla, tak největším lákadlem na toto představení pro mě měl být Petr Štěpánek, který byl v programu uváděn. Bohužel nakonec ale v Teplicích neúčinkoval, což pro mě bylo trochu zklamání. Nicméně i tak jsem byla zvědavá, jakou zápletku si na nás tato původní česká detektivka (autorů - režie: Jiří Fréhar, výprava a kostýmy: Lubica Bábková a další) nachystala. Hodně toho však bylo celkem předvídatelné, zvláště na některých hercích a jejich výstupech se dalo rozpoznat, co se tak asi bude dít nebo co mají za lubem. Z hereckých výkonů mě asi nejvíce zaujala Milena Steimasslová, která svou "novopražskou" paničku zvládla s humorem i grácií. I role Laury Delamar se ke své protagonistce Gabriele Vránové skvěle hodila. Nakonec to bylo poměrně pohodové představení a finálové rozuzlení mělo zajímavý nápad. Ani zdaleka se to ale nemůže vyrovnat Krkonošské pohádce ;-).
Moje hodnocení: 63 %
Laura, Marie a Ludvík (G.Vránová, M.Steinmasslová a R.Stärz)
Marie, Laura a Ignác (M.Steinmasslová, G.Vránová a alter.P.Štěpánek)
Laura, Marie, Ludvík, Anděla a Ignác (G.Vránová, M.Steinmasslová, R.Stärz, M.Bednářová a alter.P.Štěpánek)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home