15 září 2010

"Ženitba" - host Kulturního domu UL

(Nikolaj Vasiljevič Gogol)
"Tragikomedie o námluvách plná groteskních situací." (premiéra 28. ledna 2009)
Rok se s rokem sešel a je tu další Ústecká forbína, v pořadí už čtvrtá. A začala opravdu zostra. Do Ústí nad Labem 14. září 2010 zavítalo pražské Divadlo Na Jezerce, které přivezlo opravdu podařené dílko. Tuto oblíbenou hru ruského autora v roce 1979 přeložil Leoš Suchařípa, který si v ní rovněž i zahrál a co víc dokonce na prknech ústeckého Činoherního studia. Spolu s ním v ní před 25 lety hrál i Jan Hrušínský, který se svému kolegovi, příteli i učiteli rozhodl tuto inscenaci věnovat, aby tak vzdal čest jeho památce. Tehdy hrál Honza Podkolatova a Leoš Nenažraného; dnes už je Nenažraný i Honzova postava. Režisérem této inscenace se stal Lukáš Hlavica, který Na Jezerce slavil úspěchy už i s dalšími hrami "Nadílka", "Mandragora" a "Takový žertík". Já se s "Jezerkovskou Ženitbou" prvně setkala před nedávným časem, kdy její záznam uváděli na ČT2. Zaujala mě, ale ani jsem nečekala, že se na ni zanedlouho vydám a dokonce právě s ní zahájim další divadelní sezónu 2010/2011.
Celý svůj dosavadní život trávil vládní rada Podkolatov (Radek Holub) bez jakýchkoliv závazků a v posledních letech i jen za asistence svého sluhy Štěpána (Martin Sitta). S přibývajícím věkem ho však začala přepadat myšlenka na sňatek. Není to pro něj ale nijak snadné rozhodnutí, neboť představa, že by tento svazek měl být až do smrti, navíc také fakt, že se tím pro něj náhle vše změní, ho děsí. Své o tom ví i čtyřiačtyřicetiletá slečna Agáta Tichonovna Kuperďaginová (Bára Hrzánová), která se zase na druhém konci města děsí toho, že by se mohla stát starou pannou. Rozhodně se ale nechce vdávat za kdekoho; například za starého kupce Starikova (Jiří Kaftan), kterého by ji ráda dohodila její tetička Arina (Věra Kubánková). Na pomoc si tak sjednala nejlepší místní dohazovačku Teklu Ivanovnu (Miluše Šplechtová), která chce své paní splnit i její zbožné přání, aby měl její budoucí ženich nějaký titul. Právě pro to zavítá i do Podkolatova domu, jenže zrovna v momentě, kdy tam na návštěvu dorazí i Kočkarev (Marek Taclík), nejlepší Podkolatův přítel, který se tak náhodou dozví o úmyslech svého kamaráda. Teklu odtamtud vyprovodí a sám se chopí jeho námluv. Ta se však jentak nedá, pro Agátu má totiž v merku i další vybrané ženichy. Již dnes je všechny pozvala na návštěvu do Agátina domu. Jako první dorazí přednosta hospodářsko-správního odboru Nenažraný (Jan Hrušínský), kterého jeho chamtivost vehnala až do ženění, neboť tak touží snadno přijít k nějakým majetkům.Vzápětí ho následuje bývalý důstojník pěchoty Onučkin (Zdeněk Hruška), který si svého soka splete s otcem nevěsty. To velmi začíná bavit služebnou Duňašu (Tereza Němcová). A do třetice na návštěvu přijede i námořní důstojník ve výslužbě Žvanikin (Miroslav Vladyka). Přestože to pro Kočkareva nebyl zrovna snadný úkol, nakonec se mu podařilo svého kamaráda přesvědčit, aby i on na námluvy zajel a ucházel se tak o ruku Agáty. Tu však celá tato situace dostala do velkých rozpaků a tak pány požádala, aby přišli později odpoledne. Na tak vážné rozhodnutí přeci potřebuje více času. Během rozhodování ji vyruší Kočkarev, aby jí pomohl s výběrem. Jeho favorit je naprosto jasný, ale aby mu dodal ještě na prestiži, musel ostatní pohanět a takříkajíc odrovnat. Nasadil spoustu "zbraní", které pak Agáta zkusila použít. A vyšlo to, na námluvách zůstal jenom Podkolatov. Vše bylo na dobré cestě, dokonce i on dostal okamžitou chuť do ženění, jenomže chvilka o samotě mu vehnala do hlavy více pochyb, nerozhodnosti a nechuti cokoliv měnit. Ty ho nakonec přiměly k útěku a sen Agáty se rázem rozplynul.
Tak přesně tak nějak si představuji příjemně pohodový divadelní relax; ve společnosti nenáročné komedie se spoustou úsměvných momentů a třeba i ironie, kterou ještě více umocňuje výběr skvělých herců. Ti dovedou i lacinější fórky a celkem předvídatelné situace skvěle rozehrát a dát jim šťávu, která většinu diváků baví. Naprosto luxusně to všem předvedla ústřední dvojice Bára Hrzánová a Radek Holub. O Bářiných kvalitách není ani na chvíli třeba pochybovat. Podobné žánry a role jsou její krevní skupina. Jednou větou i tónem hlasu dokáže vystihnout řadu pocitů a nálad a ze zdánlivě obyčejné situace dokáže udělat nazapomenutelný okamžik. I Radek umí mnohé. Jeho mimika i množství výrazů dokáže z jeho postav vytvořit cosi nevšedního. Ačkoliv se tím vším pitvořením často blížil až k figurce Mr. Beana, dodal postavě Podkolatova takový rozměr, který svou povahou, návyky i častou změnou názorů a přesvědčení zasluhoval. Opravdu si nedovedu představit jiné herce, kteří by se do rolí Agáty a Podkolatova lépe hodili. Velmi dobře své postavy podivínských ženichů předvedli i Jan Hrušínský, Miroslav Vladyka či Zdeněk Hruška. O poznání více mě ale zaujali dohazovači Miluše Šplechtová, které jsem její Teklu naprosto věřila, a také Marek Taclík, coby nepříliš šťastně ženatý kamarád, který chce tak až nepochopitelně narvat do manželského svazku i Podkolatova. Prostě v jejich podání to nemělo chybu. Rozhodně bylo toto představení (autorů - režie: Lukáš Hlavice, scéna: Michal Syrový, kostýmy: Jitka Kotíková, produkce: Jan Hrušínský, pomocná režie: Luboš Šplíchal, fonetická spolupráce: Zdena Palková, zvukový design: Ladislav Greiner a další) moc příjemným uvolněním.
Moje hodnocení: 83 %
Agáta a Tekla (B.Hrzánová a M.Šplechtová)
Onučkin, Žvanikin a Nenažraný (Z.Hruška, M.Vladyka a J.Hrušínský)
Podkolatov, Kočkarev a Agáta (R.Holub, M.Taclík a B.Hrzánová)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home