31 října 2010

"Láska naruby" - host Domu kultury UL

(Jakub Nvota)
"Hudební komedie z prostředí travesti show." (světová premiéra 31. října 2010)
Festiválek Ústecká forbína se letos konal již počtvrté, nícméně poprvé se v jeho rámci odehrála i světová premiéra nové hry uváděné pražským Divadlem Kalich. A to hned k 20. výročí založení Agentury FOR, která za dobu své činnosti uspořádala již na 150 koncertů, divadelních představení, apod. (více se můžete dozvědět zde). Byla jsem ráda, že jsem se této události mohla účastnit. Hlavní roli tvůrci svěřili výtečné herečce Janě Paulové, pro kterou byla úloha Viktorie na tělo ušitá. Nejenom, že měla hrát postavu dvou tváří, ale do toho všeho musela odzpívat i několik písní pocházejících z dílny našeho předního jazzmana a zároveň i Janina manžela, Milana Svobody.
Viktorie (Jana Paulová) je neúspěšná herečka, která pracuje v jednom večerním klubu jako zpěvačka. Na rozdíl od svých kolegyň se snaží prodávat svůj hlas namísto svého těla. Rozhodně to však není způsob života, který by chtěla nadále vést a tak dá v podniku výpověď. Je bez peněz, tudíž ani nezvládá platit nájem. Domovníka (Zbyněk Fric) se snaží obměkčit všemi možnými ženskými zbraněmi, ale bohužel se jí příliš nedaří. Rozhodne se tedy zavítat do "Zlatého beránka", vyhlášené restaurace, kde si zahraje na "hogo fogo" hosta. Objedná si snad vše, co najde na jídelním i nápojovém lístku, že vrchní Carl (Zbyněk Fric) ani nestíhá jídlo přinášet, ale když dojde na placení, je hodování konec. Viktorie se ocitá na policejní stanici, kde potkává Michela (Dalibor Gondík), který ji nabídne příležitost dobrého výdělku. Mohla by prý s ním vystupovat v jednom večerním podniku zaměřeným na travesti show. Háček je však v tom, že by musela předstírat, že je muž, aby po té jako muž převlékla ženské šaty. Připadá jí to přitažené za vlasy a nevěří, že by jim to mohlo projít, ale vzhledem ke své obtížné situaci nakonec souhlasí. Oblékne mužský oblek, změní si jméno a s obavami se vydá za Eduardem (Pavel Zedníček), majitelem onoho podniku. Toho "mladý maďarský umělec" velmi zaujme a tak ho bez váhání přijímá. Večery tedy může Viktorie vystupovat v dámských šatech a prezentovat veškerý svůj ženský půvab při svých velmi žádaných vystoupeních. Jednoho dne do podniku zavítá i velmi vážený host Valerij (Bohumil Klepl) se svou mladičkou snoubenkou Milicou (Radka Filásková). Nemůže však spustit oči z půvabně přitažlivé Viktorie, čehož si nemůže nevšimnout ani Milica. Valerij je z toho zmatený, neboť do teď netušil, že by ho muži přitahovali více než ženy, přesto k "mladíkovi" cítí neobvyklou touhu. Samozřejmě však neví, že on je ve skutečnosti ona. Situace se Viktorii ještě více komplikuje, když jí začne svou náklonnost projevovat i Eduard. Ten ji však miluje právě proto, že si myslí, že je muž. Nezbývá, než ve všem udělat jasno a jít za svou láskou. A když se dozví, jak vážně to s ní myslí i Valerij, může jen doufat, že všechno pochopí a že jim to spolu i třeba vyjde.
I když začátek vypadal poněkud kostrbatěji a pro diváka možná trochu nezajímavě či nesrozumitelně, se vše nakonec vytříbilo. Nejbizarněji jistě působil glosující travestita s bubínkem a paličkou v podání Dalibora Gondíka. Trochu mi unikal smysl toho, proč glosuje v tomto přestrojení, nicméně se musí nechat, že se se svou zvláštní rolí i s kramfleky skvěle porval a skoro bych řekla, že si ji řádně užíval. Pak jsem si vlastně uvědomila, že hned druhý den měl hostovat v Teplicích s představením "Sugar" (v nastudování libereckého Divadla F.X.Šaldy), kde také obléká ženský kostým i lodičky a vlastně hraje obdobnou roli muže-ženy. O kvalitách a nasazení stále skvěle vypadající herečky Jany Paulové rovněž není třeba ani v nejmenším pochybovat. Navíc zde mohla předvést i svůj hudební talent a příjemně barevný šansonový hlas. Vlastně myslím, že jsem ji snad nikdy jindy neslyšela takto zpívat, ale bylo to opravdu příjemné. I ona už má určité zkušenosti s mužskými rolemi. Ve skvělém představení "Záhadné Irmy" zvládla rovnou dvě. Po jejím boku nesměl chybět ani její dlouholetý herecký partner, výborný Pavel Zedníček, který následující den po představení slavil své narozeniny. Zde nedostal tolik prostoru, jak jsem z jejich společných her zvyklá, ale zase to byla o něco neobvyklejší role. Trochu mě překvapilo i obsazení Zbyňka Frice a to hned do několika rolí (principála v klubu, domovníka či vrchního). Jeho totiž obvykle vídám v muzikálech, ve kterých ho hlavně slýchám zpívat. To umí opravdu skvěle, ale ani v činohře se určitě neztratí. I když to tak na začátku zrovna nevypadalo, bylo to nakonec celkem milé a úsměvné představení (autoři - režie: Jakub Nvota, hudba: Milan Svoboda ve spolupráci s Pražským Big Bandem, kostýmy a scéna: Michaela Hořejší, a další).
Moje hodnocení: 65 %
principál a Viktorie (Z.Fric a J.Paulová)
Michel, Eduard, Milica a Valerij (D.Gondík, P.Zedníček, R.Filásková a B.Klepl)
Valerij, Viktorie a Eduard (B.Klepl, J.Paulová a P.Zedníček)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home