30 prosince 2009

"Hostinec U kamenného stolu" - host Krušnohorského divadla

(Karel Poláček)

„Úsměvná retrokomedie z dob, kdy muži byli ještě okouzlujícími džentlmeny, dámy hodny dobývání a lázeňské městečko Džbery pod Skálou se hemžilo podivuhodnými postavičkami a osudy.“ (premiéra 17. ledna 2008)

Ježíšek naježíškoval a konec roku se blíží, tak proč si tuto sváteční dobu neoživit jednou klasickou, léty prověřenou, veselohrou. Snad každý by měl znát jednu z nejúspěšnějších knih našeho významného českého spisovatele Karla Poláčka, kterou navíc svým filmovým scénářem proslavil Otakar Vávra s Vlastimilem Radou (film z roku 1948 režíroval Josef Gruss). Z hvězdného obsazení bych mohla jmenovat například Rudolfa Hrušínského, Svatopluka Beneše, Jiřinu Šejbalovou, Sašu Rašilova, Růženu Šlemrovou nebo Stanislava Neumanna. Pustit se do jevištní adaptace rozhodně nebyl snadný úkol, ale Divadlo Na Fidlovačce tuto výzvu přijalo a pustilo se do toho opravdu s vervou. Kromě určitých prvků grotesky, šlehačkové bitky, hry na klavír či stepu si autoři (dramaturgie: Klára Špičková, scéna: Pavel Borák, kostýmy: Hana Kubešová, hudba: Karel Albrecht a Ondřej Brousek, režie: Pavel Šimák a další) připsali i jednu postavu navíc, jakéhosi komentátora aktuálního dění, glosátora, vypravěče, který má pomoci s lepší orientací v ději, a to v podání Ctirada Götze. Na chvíli tedy opusťme dnešek a vraťme se do doby dávno minulé.

Ocitáme se ve vzpomínkách na jedno, v několika ohledech, zlomové léto, a můžeme tak nahlédnout do příběhu, který nám prozradí, jak to onehdá vlastně všechno bylo. Do lázeňského městečka Džbery pod Skálou se sjíždějí hosté, aby zde ztrávili letní prázdniny. Většina pravidelných hostů (David Voráček, Radka Krninská a Martina Šťastná) se rok co rok vrací do vyhlášeného hostince „U kamenného stolu“, jehož majiteli jsou Šimon (Václav Svoboda) a Božena (Tereza Bebarová) Tatrmužovi. Mezi jejich věrné hosty a přátele patří pan rada Dyndera (Břetislav Slováček) s manželkou (Ludmila Molínová), která ho drží velmi zkrátka, a dvěma jejich pohlednými dcerami Alenou (Martina Šťastná) a Věrou (Anna Remková). Jak je zmerčí dva lázenští šviháci Gaston (Lukáš Pečenka) a Percy (Matěj Kužel), začnou jim nadbíhat, kde se dá. I když to dívkám do jisté míry lichotí a mají tak alespoň trochu o zábavu postaráno, brzy si z jejich rádoby gentlemanských gest začnou utahovat a velmi rády uvítají, když do hostince dorazí i synovci majitelů. Dva dobře vypadající bratři inženýři Tomáš (Ondřej Brousek) a Spytihněv (Denny Ratajský) si dívek také hned všimnou. I jim se sestry zalíbí, a tak se rozhodnou svou konkurenci porazit a získat dívky pro sebe.
Na večer se zde chystá divadelní představení v podání kočovných herců Benyho Mertense (Petr Rychlý) a jeho společníků (Martina Randová a Alexandr Minajev). Ze světáckého umělce Mertense je spousta žen (včetně kuchařky, kterou si zde zahrála Pavlína Vojáčková) tak unešena , že se v mžiku stává místní celebritou. Nejvíce ale učaroval paní hostinské Tatrmužové. Vzájemná náklonnost tomu chtěla, že se z dramatického umělce rázem stal nadšený pomocník v kuchyni, kterou odmítal opustit, a pro svá další představení tak nechával své pomocníky „na holičkách“. Nakonec se oba milenci rozhodli utéct neznámo kam. Nešťastný manžel, Šimon Tatrmuž, se zamkl ve svém pokoji a odmítal ho opustit. Aby podnik mohl dále fungovat, nezbylo než, aby se jeho vedení ujali oba synovci. Ti spolu ale vedou letitý spor o kuličky, který se táhne už od dětství, a jediným způsobem nezbytné vzájemné komunikace se jim stalo tzv. onikání. Dohodou nakonec přistoupili na týdení střídání se na pozici šéfa. Na druhého z nich tak zbývá pozice vrchního, jehož také musí po jeho odchodu zastoupit (roli vrchního hrál Jiří Racek). Podnik se ale pod jejich rukama začíná hroutit. Když se zdá být situace neúnosná, vloží se do toho paní radová. Díky několika získaným indiciím zjistí, kde by se paní hostinská měla nacházet a bez váhání se za ní vydá. Vše jí vylíčí a celkem snadno ji přesvědčí k návratu. Manželovo odpuštění na sebe také nenechá dlouho čekat a všechno se začíná zase urovnávat. Tomáš a Spýťa se dívkám konečně vyznají, a dokonce se i spolu vzájemně usmíří. A lázeňské městečko může ještě několik dalších let spokojeně vítat své hosty a lákat je na příjemné prožití jejich dovolené.

Po notoricky známém filmu jsem byla zvědavá i na divadelní zpracování tohoto humoristického románu jednoho z našich předních spisovatelů. Vždyť také jím se dali inspirovat autoři této hry. Zatímco film se jistě řadí mezi ta opravdu vydařená díla (dost tomu napomohlo i hvězdné obsazení), mám z této inscenace spíše pocit určité nekompaktnosti. Celé představení, na které jsem si zašla 28. prosince 2009, na mě působilo jako jakási zábavná estráda, v níž se střídá jedno číslo za druhým; od „přehrávaných“ divadelních scének potulných herců, přes hru na klavír či step, až po dortovo-šlehačkovou válku jako z grotesky. Nicméně to tvůrci pojali velmi úsměvně a hravě, a trochu tím tak, tento poměrně jednoduchý příběh, okořenili. Za celkem dobrý tah považuji přidanou postavu vypravěče, který vždy stručně a jasně okomentoval aktuální dění na scéně. Ve výsledku pak vše vypadalo jinak než ve filmu, což rozhodně nebylo zas tak na škodu. Za zmínku stojí i vhodně navržená scéna s dříve tak častým dvojitým schodištěm a spodními prosklenými dveřmi. S drobnějšími přestavbami si herci lehce poradili a vše plynulo v poklidném a nenásilném duchu. Pochvalu si zaslouží i nápadité kostýmy, zvláště ty navržené pro sestry Dynderovy. Svými výkony mě asi nejvíce zaujalo trio dam v čele s Martinou Randovou jako tou, co se musela nejvíce prát s „divadlem na divadle“, ale také Tereza Bebarová a Ludmila Molínová dokázaly skvěle „zpitvořit“ až zparodizovat (v dobrém slova smyslu) jim svěřené role poněkud zvláštních paniček. Z mužské části obsazení je velmi slušně následovali Lukáš Pečenka a Matěj Kužel, kteří rovněž skvěle parodizovali dva mladé lázeňské šviháky. Zajímavé momenty zde však měl i Václav Svoboda coby Tatrmuž; tzv. psí oči a jihnoucí pohled po návratu manželky domu se mu vydařily skvěle. Za to Petr Rychlý se mi do role Bena Mertense příliš nehodil, ale v několika vtipných hereckých etudách se celkem slušně našel.
Moje hodnocení: 69 %
Dynderovi (L.Molínová, B.Slováček, A.Remková a alter. Z.Vejvodová)

Tomáš, Šimon Tatrmuž a Spytihněv (O.Brousek, V.Svoboda a D.Ratajský)

Beny Mertens a Božena Tatrmužová (P.Rychlý a T.Bebarová)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home