30 září 2009

"Nájemníci pana Swana aneb Peníze na cestě" - host Krušnohorského divadla

(Michael Cooney)

„Bouřlivá komedie o tom, jak je někdy těžké mluvit pravdu.“ (premiéra 3. dubna 2009)

Tak konečně zase jednou přišel na řadu prodloužený víkend a pro mě spolu s ním i další divadelní představení. O svátečním pondělí 28. září 2009 do Teplic přijelo pražské Divadlo Pod Palmovkou s opravdu veselou komedií. Hry, pod kterými je coby autor nebo režisér podepsaný Antonín Procházka, vždy slibují úsměvnou podívanou plnou bláznivých situací, kuriózních omylů a nedorozumění. Pod Palmovkou již režíroval dvě své původní hry ("Přes přísný zákaz dotýká se sněhu" a "Ještě jednou, profesore"). Zde je však autorem Michael Cooney, kterého britská kritika, i díky této hře, označila za jeden z největších objevů moderního anglického divadla a jeho „Nájemníci“ (v originále „Cash on Delivery“) byly vyhlášeni nejlepší britskou komedií roku. Z tohoto nastudování byla i částečně patrná inspirace klasickou němou filmovou groteskou, což se sem opravdu hodilo, neboť příběh o podvodníčkovi, jeho důvěřivé manželce, příliš oddané sociální pracovnici, nedůvtipném strýci, zkrachovalém pohřebákovi, přísných úřednících a natvrdlém podnájemníkovi k tomu výtečně svádí.

Eric Swan (Jan Teplý) je průměrný anglický občan, který „jen“ nadprůměrně užívá prospěchu z podvodně získaných sociálních dávek. Jeho manželka Linda (Barbora Valentová) ani netuší, odkud její manžel peníze získává. Zpočátku mu vše vychází, své tajemství drží na uzdě a dávky se hromadí, ovšem jen do okamžiku, kdy do jeho domu přijde na kontrolu pan Jenkins (Filip Rajmont j.h.). Ten je pověřen správou Swanovi složky a momentálně potřebuje „jen pár“ podpisů ve svých vskutku obsáhlých lejstrech. Kromě Erica je potřeba i podpis bývalého nájemníka, za kterého se Eric nějakou dobu vydává. Problém nastane v momentě, kdy je potřeba podpis i pana Swana. Tím se začíná roztáčet kolotoč lží a převleků. Bohužel se tak do jeho hry „namočí“ i jeho současný nájemník Norman Bassett (Radek Zima), kterému Eric prozradí své tajemství i to, že ho dnes ráno „pohřbil“. Přesvědčit ho, aby se chvíli vydával za pana domácího se mu však nepodaří, a tak se mění z Normana na svého fiktivního hluchého syna Richieho. Tím se nedobrovolně stává členem „rodinné firmy“ Erica a jeho strýce George (Ivo Kubečka). Svou návštěvou je poctí i velmi iniciativní sociální pracovnice Sally Chessingtonová (Miroslava Pleštilová), která by chtěla uklidnit pozůstalé a pomoci jim uspořádat pohřeb. Následuje ji tak i pan Forbright (Jan Konečný), pohřebák. Aby toho nebylo málo vrací se domu Linda, která tu má schůzku se svým psychiatrem doktorem Chapmanem (Rostislav Čtvrtlík). Potřebuje mu svěřit, co u svého muže objevila a poradit se, co s tím má dělat. Pan Jenkins je v domě již od rána, a ještě se pana Swana ani jeho paní nedočkal, většinu času totiž tráví v jídelně. Jeho šéfka, slečna Cowperová (Zuzana Slavíková) se ho tedy vydá hledat, na jim už dost podezřelé adrese, neboť složka tohoto domu je plná mnoha podezřelých událostí vyžadujících sociální dávky. Poslední, kdo zde chybí, už je tak jen Normanova snoubenka Brenda (Eva Kodešová). Smyčka se stahuje a mnoho únikových cest už nezbývá. Jedno optimální řešení se ale pro vychytralého podvodníčka přeci jen najde.

Již několik her, pod nimiž byl autorsky podepsán Antonín Procházka, jsem měla možnost vidět, ať už na živo nebo v televizním záznamu, a nikdy mě jimi nezklamal. Stal se pro mě jakousi zárukou dobré zábavy. Je umění udělat komedii, u které by se diváci mohli smát téměř od začátku do konce. On však sází na vtipné nepředvídatelné situace, které jsou posazeny na mnoha omylech a nedorozuměních a také vícero postavách, které dokáží příběh pořádně zamotat a navodit tak spoustu gagů a veselých momentů. A právě to pak hezky načechrá bránice a člověk může z divadla odejít s velmi příjemným pocitem uvolnění a pobavení. Vždyť o to právě jde – bavit se. „Nájemníky“ sice nenapsal, nýbrž „pouze“ režíroval, ale i tak se komedie (autorů – překlad: Rupert Dubský, scéna: Petr Kastner, kostýmy: Zita Miklošová a Lucie Morávková, pohybová spolupráce: Jiří Bilbo Reidinger, výtvarná spolupráce: Štěpánka Čechová, dramaturgie: Ladislav Stýblo a další) držela výše uvedených principů. Z mužských výkonů mě asi nejvíce zaujal Radek Zima, který se ocital v těch nejbizarnějších situacích. Výborní a pohotoví byli ale i Jan Teplý a Filip Rajmont. Ze ženských představitelek by to byla Zuzana Slavíková, které podobné role skvěle sedí. Má hezký hlas a svým výrazem dovede budit ten správný respekt a vážnost.
Moje hodnocení: 60 %
Norman a Eric (R.Zima a J.Teplý)
Jenkins (F.Rajmont)
Cowperová a Sally (Z.Slavíková a M.Pleštilová)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home