29 března 2009

"Můj báječný rozvod" - host Krušnohorského divadla

(Geraldine Aron)

„Laskavá komedie věnovaná všem, kteří nikoli vlastní vinou zůstali sami.“ (premiéra 23. října 2003)

Současná irská autorka Geraldine Aronová pochází z přímořského města Galway, přesto však větší část života ztrávila v Zimbabwe a Jižní Africe. Zde také svou jednoaktovkou „Bar&Ger“ v The Space Theatre v Kapském městě odstartovala divadelní kariéru. Stejně jako její další hry se uvádí po celém světě, kde také posbírala řadu světových cen. Nyní žije střídavě v Londýně, Kapském městě a ve Spojených státech. V současné době se v České republice, stejně jako v dalších dvanácti zemích, hraje její úspěšná hra „Můj báječný rozvod“, která měla svou českou premiéru v pražské Viole, dva roky od její světové premiéry v Town Hall Theatre v rodném Galway. Nyní toto představení převzala Komorní Fidlovačka. Režisérka Jana Kališová si jako hlavní a jedinou představitelku vybrala skvělou Elišku Balzerovou. Nebála bych se říct, že se tato role dá považovat za její „životní“. Dokonce i sama autorka, která navštívila premiéru ve Viole, nešetřila slovy chvály. Ještě než jsem toto představení dne 23. března 2009 navštívila, viděla jsem jeho záznam v televizi a rozhodně jsem si ho ani já nechtěla nechat ujít.

Nic netušící Angela Kennedyová Lipská (Eliška Balzerová), žena středních let a také matka dospívající dcery, se z ničeho nic dozvídá, že ji její manžel Max opouští. Sbalí si kufry a jde za svou mladou mexickou milenkou Rózou. A aby toho nebylo málo, rozhodla se i její dcera Vanessa, že půjde bydlet se svým přítelem. Angele tak zbyl jenom pes Axel. Čas od času se vídá nebo telefonuje s matkou, kamarádkou Sylvií nebo s homosexuálním přítelem Finleyem. Pravidelně k ní také dochází uklízečka Mina. Ta má sestru Linu, která shodou okolností uklízí u Maxe a může jí tak podávat nové zprávy o jejím muži. Angela se zpočátku zdála být nadšená tím, že „meloun“ odešel, ale brzy na to se začíná cítit stále více osamělá, zvláště po jeho dopise, kde jí oznamuje, že by se rád rozvedl. I tak se ale nevzdává; rozvodové papíry jen tak nepodepíše. Na doporučení přátel se dochází radit s právníkem, který trpí přechodným ochrnutím obličeje. Přišly Vánoce a aby nebyla tak sama, hledala útěchu na lince důvěry, jako později i vícekrát, a Silvestra šla notně posilněná koňakem oslavit do místní hospody. Dala se do čtení časopisů, kde jí perfektně poradili, jakou nejpřitažlivější pózu by měly zaujímat starší ženy a s touto radou a odhodláním se vydala na své „první“ rande. To ale rozhodně nevyšlo podle jejích představ. Rozhodla se také pro dovolenou, kterou doporučovali jako vhodnou pro svobodné, ale i tam ještě více pocítila svou samotu. Po návratu u sebe začala pozorovat příznaky rakoviny tlustého střeva. Za poslední dva roky navštívila Dr. Stedmana s mnoha podezřeními na vážné nemoci, které praktikantka slečna Chungová označila za hypochondrii. Doktor to však nazval prozaičtěji, paní Lipská totiž trpí syndromem PLLL, což znamená „přístup laiků k lékařské literatuře“. Sylvie už se na její samotu nemohla déle dívat, a tak jí doporučila jednoho známého, Berta. Dokonce jim zapůjčila byt. Zde však Angela poznala, jak zrádné mohou být intimní chvíle a na doporučení své lékařky se vydala do sex shopu.
Aby si ukrátila svou samotu, našla si práci v místní lékárně a drogerii, odkud ale však po jisté události dostala padáka. Brzy po Silvestru dostal Max infarkt a Angela se za nim vydala do nemocnice. Tam ji znovu vyznal lásku a když se nechala oblbnout, pověřil ji zase spoustou úkolů. Poté, co se k němu vrátila, opečovávala ho jeho nová přítelkyně Miriam. Už nebylo pochyb a po návratu domů hned podepsala poslední rozvodové listiny. Dokonce se pokusila o sebevraždu. Peníze docházely, a tak začala pronajímat volné pokoje, do toho se navíc musela starat o stále senilnější matku. Po její smrti byla zase bez větších závazků, a tak když uviděla inzerát na „víkend plný dobrodružství“, neváhala a hned si ho zarezervovala. Dobrodružství to teda bylo, jen ne takové, jaké by čekala. Účastnili se ho pouze dva dobrodruzi – Angela a Joseph. Vždyť přeci „všechno záleží na správném načasování…“

Do všech (zhruba 17 rolí) se „převtělila“ jediná a naprosto excelentní Eliška Balzerová. Typizace jednotlivých postav byla tak brilantní, že bylo úžasné pozorovat, kam až vede její herecký záběr. Kdo nevěří v její talent, zvláště pak komediální, měl byl si na tento herecký koncert ve velkém stylu bezpochyby zajít. Vytvořit sama na jednom jevišti a s takovou lehkostí pestrý koktejl mnoha postav, a přitom dosáhnout psychického vývoje postavy hlavní, si zaslouží opravdu velké uznání. Elišce jím snad byly úsměvy na tvářích všech diváků i záverečná „standing ovation“. Rozhodně se nebojím tuto hru zařadit mezi to „NEJ“ na českých divadelních scénách. Svou formou mi velmi připomíná další úžasně napsanou i provedenou inscenaci "Hrdý Budžes", kde jde také o humorně podaný životní příběh hlavní hrdinky. Obě hlavní postavy se naprosto suverénně perou se situacemi, které přináší sám život a divákům trocha nadsázky a spousta humoru jistě přijde vhod. Rozhodně nemají sebemenší šanci se nudit. Obě hry mají spád a diváci tak musí držet mysl v bdělém stavu, aby jim nějaká z postav neunikla, mohla by se jim tak ztratit celá pointa okamžiku. Z tohoto představení (autorů – režie: Jana Kališová, překlad: Pavel Dominik a další) si navíc každý může odnést i naději, že rozvodem život rozhodně nekončí, a naopak může přinést další krásné období. Jen je prostě třeba všechno si to správně načasovat.
Ukázka zde.
Moje hodnocení: 98 %
Angela Kennedyová Lipská (Eliška Balzerová)

Angela (E.Balzerová)

Angela a Axel

0 Comments:

Okomentovat

<< Home