28 ledna 2009

"Blázinec v prvním poschodí" - host Severočeského divadla

(František Ferdinand Šamberk)
„Veselohra na způsob vídeňské frašky.“ (premiéra 24. listopadu 2008)
A do třetice další pražská divadelní společnost, která 18. ledna 2009 zavítala do Severočeského divadla. Divadelní společnost Julie Jurištové vznikla v roce 1998 a to hlavně za účelem bavit a vychovávat děti předškolního a školního věku. Ke spolupráci tak byli přizváni kolegové, kteří již měli s divadlem pro děti vlastní zkušenosti. Hlavním cílem souboru bylo, aby v Praze působila nějaká stálá činoherní scéna, která by byla svou tvorbou zaměřená na děti. Jejich repertoár měl nabízet hlavně klasické výpravné pohádky obsahující morální poselství. V roce 2002 však svou produkci rozšířili i o představení pro dospělé. V současné době mají na repertoáru dvě taková představení („Chudák manžel“ a „Blázinec v prvním poschodí“). Hrají se v Praze, kde je jejich hlavní scénou Divadlo U Hasičů, ale také jezdí po zájezdech. Tato hra, jejímž autorem je známý pražský komik a dramatik F. F. Šamberk, měla svou premiéru již v roce 1867. I dnes však díky skvělým dialogům plným narážek a svou snahou o přímý kontakt s publikem, sklízí mezi českými diváky úspěch.
Místem, kde by si chtěl Josef (Oldřich Navrátil), člen divadelního spolku, uklidnit pocuchané nervy, se má stát jedna poklidná domácnost, kam chce nastoupit jako sluha. Shodou okolností se o jeho služby uchází právě divadelní nadšenkyně Klára (Kamila Špráchalová). Její manžel Jaroslav (Libor Jeník), zatím nepříliš úspěšný doktor, který stále čeká na svého prvního pacienta, však její nadšení nesdílí. Nepřesvědčí ho ani argument paní medicinální radové (Julie Jurištová), že sluha v domácnosti značí určitou prestiž a větší uznání. Klára si však i přes manželův nesouhlas prosadí svou a ke služce Katy (Jaroslava Obermaierová) přibude i nový sluha. Obě ženy v domácnosti si okamžitě získává na svou stranu, jednak svým životním elánem, chutí do nového „poslání“, slušným vychováním, a v případě Kláry i svým kladným vztahem k divadlu. Do této chvíle mohla své etudy zkoušet s dalším divadelním nadšencem Arturem (Jiří Hána), jehož hlavním důvodem k častým návštěvám je však dvoření se Kláře. Je vypočítavý a tak se, jak ucítí náznak „konkurence“, snaží Jaroslava poštvat proti Josefovi. Tomu zas nabulíkuje, že Klára je blázen. A tak v prvním patře začíná opravdový blázinec.
Zase jedna trochu bláznivější komedie, které stačil jednoduchý příběh, spousta slovních přestřelek, ale také skvělé obsazení. Hlavní role byly svěřeny Oldřichu Navrátilovi, který své nadšení ve výrazu rozhodně neskrýval, a Jaroslavě Obermaierové, kterou jsem zase po delší době viděla jako kladně laděnou postavičku; častěji totiž bývá obsazována do rolí krajně nesympatických bab. Další herečkou tohoto představení byla moje oblíbená dabérka Kamila Špráchalová, které byla svěřena role antitalentované příležitostné herečky. Stejně jako Jiří Hána se musela poprat s „přehráváním“ a parodizováním hereckého výrazu. Oba tím diváky dobře pobavili a ti snad pochopili, že oni dva, na rozdíl od svých postav, hrát umí. Dále se zde objevil i Libor Jeník, jehož výraz a nasazení jsem ocenila už v jedné z nejlepších českých her, „Hrdém Budžesovi“. Poslední epizodní roličku si zde vystřihla i principálka Julie Jurištová. Moc se mi líbilo i proložení děje staropražskými písničkami a kuplety. I tím tak autoři (režie: Milan Schejbal, úprava: Kateřina Fixová, scéna a kostýmy: Kateřina Baranowská, hudba: Tomáš Alferi, nahrávka: Tomáš Alferi a Pavel Stránský, choreografie: Martin Pacek, světla a zvuk: Vladimír Lizec a Ivan Kodeš, a další) doladili pohodovější tón celé inscenace. Raději preferuji veselejší žánr, snad i proto, že vytvořit divácky úspěšnou komedii, kde se každý může od srdce a pořádně zasmát, není tak lehký úkol. Myslím ale, že tady se jim to povedlo.
Moje hodnocení: 66 %
paní radová (J.Jurištová)

Katy a Josef (J.Obermaierová a O.Navrátil)
Klára, Artur, Josef, Jaroslav a Katy (K.Špráchalová, alter.M.Kubec, O.Navrátil, L.Jeník a J.Obermaierová)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home