30 listopadu 2008

"Aladinova kouzelná lampa" - Mladá scéna

(Kristina Herzinová)
„Známý příběh Aladina a kouzelné lampy z Pohádek tisíce a jedné noci se spoustou kouzel, světelných a zvukových efektů, scénickou hudbou a písničkami.“ (premiéra 29. listopadu 2008)
29. listopad 2008 si „amatérský“ soubor Mladá scéna vybral pro premiéru své nové hry, pohádky z tisíce a jedné noci. K dispozici dostali prostory zrušeného kina v Kulturním domě ÚL. Tento činoherní soubor vznikl v roce 1981 při bývalém KaSS města Ústí nad Labem. Nejprve sídlil v Předlicích v Lidovém domě a od roku 1992 se přestěhoval do prostor kulturního domu CORSO – v Krásném Březně. Zde hraje hlavně pro děti a mládež. Jeho silnou stránkou je především výtvarná složka (zajímavě navržená scéna i honosnější kostýmy), ale také využití černého divadla. Ve výpravě používá rovněž světelné efekty a vlastní autorskou hudbu, přičemž spolupracuje s několika hudebními skladateli. I díky své tvůrčí kreativitě je často vyhledávaným souborem na různých festivalech (např.: Radonický divadelní podzim, Libochovické divadelní léto, Českolipský podzim, Rýzmberské divadelní léto, Hradecký divadelní podzim, Znojemský strom poháde, Vysočinská buchta a další). Rovněž reprezentoval Českou republiku i v zahraničí (např.: v Rakousku, Slovensku, Chorvatsku, Německu). V současné době tvoří její kmenový soubor deset členů a na svém repertoáru udržují průměrně čtyři výpravné pohádky, jež se hrají na jevištích po celé ČR. Některé tituly mají za sebou i více než 200 repríz.
Stálý spor mezi Dobrem (...) a Zlem (...), který je potřeba jednou provždy rozsoudit, dovede obě strany k přesunutí svých záležitostí na obyčejné smrtelníky. Na zemi si pro svou podívanou vyhlédnou mladého rybáře Aladina (...), kterého pošlou do jeskyně pro kouzelnou lampu. Čeká ho však zkouška, zda-li se nechá zlákat, či nikoliv. Poctivý Aladin však opravdu přinese pouze onu lampu. Ponechají mu ji tedy a pozorují, jak s ní naloží. Mladíkovi se při náhodném očištění prachu z ní objeví duch lampy, který mu slíbí splnit jakékoliv jeho přání. Je skromný a tak si přeje pouze plné koše ryb, aby s nimi jeho bratr Hasim (...) mohl zajít na trh a donést tak nějaké peníze. Tomu se však nikam nechce a tak Aladin vyrazí sám. Na tržišti se setkává i s princeznou (...), která si mezi ostatními trhovkyněmi (...) vybere právě jeho zboží a zároveň si ho na příští týden pozve do paláce. Má jí přinést ulovené ryby. Zlo se v podobě vezíra pokusí ovládnout Hasima. Ten se posléze vydá žádat o ruku princeznu, kterou také, díky ukradené kouzelné lampě, získá. Aladina zabije. Dobro se však snaží jejich lásku chránit a tak Aladinovi vrací život. Zlo si bere zpátky svou lampu a opět ji hází do jeskyně. Hasim skáče za ní a zem se za ním uzavírá. Dobro tedy opět vítězí.
Nejenom spousta ocenění (za režii, dramaturgii, herecké výkony, scénografii, hudební složku inscenace, ale i ceny diváků) a mnohá uznání na různých přehlídkách a festivalech, ale také stálý zájem diváků, v podobě zaplněného hlediště, dává najevo, že Mladá scéna patří na přední místa ve svém oboru. Naprosto souhlasím s jejím zaměřením na dětské diváky. Takto podané pohádky jsou pro mladé diváky jistě přínosnější než mnohé zahraniční filmy. A jistě se líbí i těm starším. Mě osobně mile překvapili nápaditou scénografií, ve které si skvěle pomohli i plátnem v pozadí, několika autorskými písničkami, ale také vhodnými kostýmy. Co se týká výkonů, nemám příliš výhrad, snad jenom představitel Aladina se zdál být ze začátku trochu rozpačitější, ale to snad jenom trémou z nové premiéry. Rozhodně si myslím, že touto adaptací (autoři – režie: Pavel Trdla, dramaturgie: Kristina Herzinová, hudba: Jan Beneš a další) získal kinosál Kulturního domu, který zde nedávno přestal promítat filmy, velmi slušnou náhradu. Díky a jentak dál.
Moje hodnocení: 64 %

Dobro a Zlo

Aladin v jeskyni

služebná a princezna

Hasim a vezír

0 Comments:

Okomentovat

<< Home