10 listopadu 2007

"Britney goes to heaven" - host Činoherního studia

(Petr Kolečko)
„Nebeská komedie, parodující umělý svět reality show. Tak kdo vypadne jako první?“(premiéra 29. září 2006)
Není to tak dlouho, kdy jsem zmiňovala projekt nová osa. Mimo ČS a HaDivadla se do něj zapojilo i ostravské Divadlo Petra Bezruče, které si pro svou návštěvu v Ústí nad Labem vybralo termín 5.-6. listopadu 2007. DPB vzniklo již v roce 1945 jako studentské divadlo Kytice, později Divadlo mladých. Na jeho jevišti se vystřídala i řada významných osobností, pro které byla Ostrava odrazovým můstkem v jejich další kariéře (např.: Petr Čepek, Jiří Hrzán, Jiří Kodet, Zdeněk Žák, Ladislav Mrkvička, Jiří Wimmer, Jan Kačer a další).V roce 1997, po té co bylo divadlo jako příspěvková organizace zrušeno, zvítězila v konkursu na jeho provozování Divadelní společnost Petra Bezruče. Svoji nejlepší éru zaznamenalo divadlo pod uměleckým vedením režiséra Janusze Klimszy. Mezi jeho ocenění patří například Cena Alfréda Radoka 2001 za nejlepší inscenaci „Skleněný zvěřinec“, Cena Alfréda Radoka 2003 2. místo za Divadlo roku, dokonce i Cena Thálie 2003 pro mladého umělce do 33 let pro Lucii Žáčkovou nebo Cena Thálie 2004 pro mladého umělce do 33 let pro Filipa Čapku.
V očistci, v jakémsi mezičase a meziprostoru mezi pozemským životem a nebem se ocitá skupinka lidí, kteří zemřeli násilnou nebo tragickou smrtí. Je zde pobožná Marie (Marcela Čapková) trpící silným mateřským komplexem, mladý sparťanský chuligán Hool (Tomáš Krejčí j.h.) žijící pouze fotbalovými zápasy a následnými potyčkami, obyčejný ušmudlaný dělník Kolben (Tomáš Dastlík), který ještě své zvrácené JÁ odhalí, ale také nejnepravděpodobnější kandidát do nebe, jímž je jednapadesátinásobný vrah, zásadový a sečtělý mafián Bruno (Jan Vlas). Největší rozruch tu však působí přítomnost americké popové zpěvačky Britney Spears (Tereza Vilišová), která k neutahání dovede nacvičovat své sexuálně laděné taneční sestavy. Každý si sebou přinesl svůj stříbrný kufřík (podobně jako ve „Vyvolených“), ve kterém má typické atributy svého života. Na všechny zde jako jistý důvěrník a pozorovatel dohlíží anděl Gabriel (Viktor Dvořák). Stejně jako v jiných reality show, kdy je skupina lidí uzavřena na menším prostoru, začíná postupem času docházet ke konfrontacím mezi jednotlivými adepty. Je tomu tak i tady v očistci. Marie se ke všem snaží chovat mateřsky. Hool kouří, heiluje a nadává. Kolben se zas tváří jako malé ubohé štěnátko, které by si chtělo najít kamaráda. Začne tak víc „dolejzat“ za Hoolem, kterému jejich přátelství přijde absurdní; o to víc, když na vlastní kůži pozná, jaké přátelství měl na mysli Kolben, který svou nejtajnější touhu uskutečnil právě zde. Bruno čte a začíná se kát ze svých hříchů. A Britney se mezi nacvičováním sestav a zpěvu z playbacku snaží nadbíhat Gabrielovi, aby jí tak pomohl splnit její přání – zazpívat a zatančit nejvyššímu. Chvíli se mu daří odolávat, ale nakonec podlehne nejen jí, ale i jiným lidským slabostem. Doslova ho frustruje být čistým andělem a tak nakonec přilne i k alkoholu. Rovněž Bruno s Marií mezi sebou najdou zalíbení a dokonce se spolu zasnoubí. Ta své mateřské pudy ukojí adoptováním mladíka Hoola, který nakonec odhodí masku nevycválaného chuligána a je za její city vděčný. Vody jinak celkem poklidného soužití rozčeří až Kolben, když se dozví od Gabriela, že jeden z nich bude muset odejít do pekla. Najednou se z něj stává i intrikán a horký adept „Zúčtování“, do kterého byl vybrán spolu s Brunem. Do pekla je nakonec odsouzen mafián. Nikomu se tento rozsudek nezdá být spravedlivý, neboť poukazuje na „relativnost hříchu“. I sám Gabriel jej oznamuje proti své vůli. Jen co Brunovi ukáže cestu, rezignuje na svůj úřad. Jak je vidět, nebe má místo nejenom pro Britney, která nakonec zahodí playback a zazpívá s kytarou na živo, ale i pro „Kolbeny“…
U většiny her bývají začátky jakousi rozjezdovou plochou každého příběhu, avšak zde jsem měla pocit, že rozjezd trvá o něco déle a že se nějak nemůžu sžít s prostředím ani s postavami. Trvalo to téměř třetinu hry, ale nakonec jsem se s děním na jevišti sžila a začala si ho užívat. Naprosto zřetelně se může řadit do současné tvorby a to nejenom díky mladým autorům, jimiž jsou studenti DAMU Petr Kolečko a jeho spolužák Daniel Špinar, který hru i režíroval (dramaturgie se ujala Ilona Smejkalová a výpravy Pavel Svoboda). Jejich námětem se stalo v dnešní době tak aktuální „Reality show“. Nápadně podobnými prvky byly již výše zmíněné stříbrné kufříky, klaustrofobní prostředí ale také zpovědnice, ve které se všichni účastníci svěřují se svými osudy, které je dostaly do očistce. Stejně jako tam, i v jejich hře je několik naprosto odlišných a dosti zvláštních charakterů. Jediný, který mi tam příliš nezapadal byl italský mafián Bruno. Podobný typ člověka si v takové reality show, která patří exhibicionistům, nedovedu představit. To ale nechme koňovi. Jeho představitel Jan Vlas se „blbečka“ běhajícího s pistolí, ale přitom sečtělého a uvědomělého muže, který se narodil do prostředí, kde je násilí nevyhnutelnou součástí, zhostil velmi obstojně. Věrně ztvárněný byl i mentálně zaostalejší slizoun Kolben, kterého hrál Tomáš Dastlík. Zpočátku se mi jeho výrazy i mluva zdály být přehrávané, nakonec je ale dostal do přijatelné roviny. Přestože zde měla své místo, přišla mi role Tomáše Krejčího celkem zbytečnou. Jeho charakter ani vývoj mě nikterak nezaujal. Jistě ale každý pochopil, který tým je Kolečkovým favoritem. Naopak za nejlepší výkon považuji ten andělský. Viktor Dvořák byl opravdu na svém místě. Svůj andělský úřad plnil s vlastním sebezapřením a tak se raději nechal zlákat lidskými neřestmi. Jeho čisté bílé svědomí, začalo stejně jako jeho ponožky černat. Jeho jednoznačně nejlepším výstupem byl opilý anděl Gabriel. Nejvyrovnanější a nejvěrnější výkon od začátku do konce nabídla Marcela Čapková. A rozhodně nejodvážnější výkon přisuzuji Tereze Vilišové, představitelce hlavní role, která sebrala velkou odvahu i temperament a chemlonové blbky se zhostila s nasazením sobě vlastním. Tuhle Britney by si jistě nejeden divák zamiloval.
Moje hodnocení: 77 %
Gabriel a Britney (V.Dvořák a T.Vilišová)

Bruno, Marie a Hool (J.Vlas, M.Čapková a T.Krejčí)

Hool, Marie, Britney a Kolben (T.Krejčí, M.Čapková, T.Vilišová a T.Dastlík)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home