24 května 2007

"Pudl a Magnólie" - host Národního domu

(Stanislav Remunda a Iva Janžurová)
„Zdařilá hra o zákulisních praktikách herecké profese, zradách, pomstách, milostných vztazích a především komických situacích, které jsou katalyzovány konkurzem na roli ve filmu.“ (premiéra 31.ledna 2006 )
Tak tomu teda říkám narozeninový dárek; oslavit si narozeniny návštěvou divadla je pro mě jak dělané :-). Když jsem se dozvěděla, že u nás bude 17. května 2007 hostovat rodinné zájezdové divadlo Ivy Janžurové, jejího manžela a jejich dcer, opravdu jsem se moc těšila. Sehnali jsme lístky hned do první řady (tam jsem seděla poprvé) a bylo to moc fajn.
Filmové studio v čele s režisérkou Evou (Sabina Remundová) právě chystá nový film. Na konkurz je pozvána dvojice herců – Karel (Stanislav Remunda) a Magnólie (Iva Janžurová). Oba dva se již dlouho znají; každý z nich si prošel svůj životní i profesní osud, ale také zažili spoustu společného. Režisérka jim dopřává čas k přípravě jimi vybraných scének ke kamerovým zkouškám. Často také z povzdálí poslouchá jejich leckdy velmi peprné dialogy, které ji inspirují k vytváření extravagantnějších požadavků. Oba herci vzpomínají na příjemné i méně příjemné historky z divadla či filmu, na momenty, které pro ně hodně znamenaly, na zákulisní praktiky, které patří k herecké profesi, ale také na role, které se jim vryly pod kůži. Přitom se stále špičkují, čemuž spíše dominuje Magnólie. Postupně se však dostávají k nácviků jednotlivých partů. Konečně se dočkávají a jsou přizváni ke kamerovým zkouškám. Tam se jim však příliš nedaří a tak se dozvídají, že do rolí, které původně očekávali, nebudou obsazeni. Jedinou možností tak zbývají role staršího páru. To jim nepřipadá příliš důstojné, ale i tak paní režisérce ztvární scénku Aničky Kosové, kde podobné charaktery předvedou. Eva ví, jak na ně a tak jim nabídne velmi lákavou smlouvu. Karel by ji hned přijal, ale podmínkou je, že ji musí přijmout oba. I Magnólie se však nechá přemluvit a tak se Jindřich (jejich syn, který konkurz zprostředkoval) s Evou mohou těšit z dobře vykonané práce.
Hra z dílny Stanislava Remundy, který se zároveň ujal i režie, a Ivy Janžurové, byla svou formou zajímavá. Přítomnost, kterou představoval konkurz a jeho průběžné hodnocení, se prolínala s minulostí v podobě vzpomínek a odkrývání určitých tajemství divadelního řemesla. Diváci například dostávají možnost dozvědět se, co jsou tzv. „špendlíkové scény“, nebo si mohou vyslechnout, jak i režisér pomáhá budovat hereckou osobnost. Naprosto skvělý výkon Ivy Janžurové byl opravdovou lahůdkou; obzvláště při ztvárnění Aničky Kosové. To nemělo chybu. Diváci se skvěle bavili a já se smála tak, až mi z toho tekly slzy. Paní Janžurová je opravdu výborná herečka a já jsem velmi ráda, že jsem měla možnost se s ní setkat. Ostatně i vidět hrajícího pana režiséra Stanislava Remundu, navíc v roli mu tak blízké, bylo velmi příjemné. S takovou chladností a nadhledem přijímal coby Karel časté narážky své kolegyně. Nebyl to tuctový výkon, ale zahraný s rozvahou. Karel si měl získat přízeň Magnólie a to se mu podařilo, ale věřím, že díky jeho nezdolnosti a životnímu optimismu by změkla i jiná žena. Rodinný trojlístek uzavírá Sabina Remundová, která si zahrála režisérku Evu. Ačkoliv by se mohlo zdát, že bude mít ze svých rodičů určitý respekt, dokázala svým partem, že se ani takové role nezalekne a výtečně ji zvládne. Využila jsem možnosti jim za představení poděkovat osobně; bylo to opravdu moc pěkné.
Moje hodnocení: 68 %

Karel a Magnólie (S.Remunda a I.Janžurová)

režisérka Eva (S.Remundová)

Karel a Magnólie hrající Aničku Kosovou (S.Remunda a I.Janžurová)

2 Comments:

Anonymous Anonymní said...

páni herci už nevedie kedy sa stiahnuť, bolo to trápne a v polovici sme odišli, škoda penazí

7:25 dop.  
Anonymous Anonymní said...

Právě naopak, hru jsem si nesmírně užil. Paní Janžurová byla skvělá, skutečná profesionálka a při některých monolozích i v této hře zažila své špendlíkové scény. Nejen že hra člověka pobaví, ale taky ho donutí se nad spoustou věcí zamyslet. Odchod v polovině představení nechápu.

11:26 odp.  

Okomentovat

<< Home