26 března 2007

"Donaha!" - Jihočeské divadlo

(Terrence McNally a David Yazbek)
„Mužům bez práce docházejí peníze, jejich sebevědomí je v troskách. Ještě ke všemu jsou jejich ženy ochotné vyhazovat prachy za pánský striptýz! Taková pitomost!“ (23. února 2007)
Tak zatím to vypadá, že své návštěvy Jihočeského divadla zakončím stejně tak, jak jsem je začala – muzikálem. Na světoznámý muzikálový hit „Donaha!“ jsem se těšila už od chvíle, kdy jsem se o plánované premiéře dověděla a tak jsem využila první příležitost, která se naskytla. Tou bylo pondělí 19.3.2007; představení bylo vyprodáno, stejně jako ty další.
V jednom severoanglickém průmyslovém městečku krachuje ocelárna a Ger Willoughby (Petr Šporcl) vyplácí poslední výplaty. Všichni oceláři jsou rázem bez práce; mezi nima i dva nejlepší kamarádi Jerry Lukowski (Roman Nevěčný) a Dave Bukatinsky (Martin Hruška) Vymýšlejí, kde sehnat práci, zatímco jejich ženy své peníze rozhazují v barech s pánským striptýzem. Právě nedávno do města přijel „božský“ Buddy Walsh (Ondřej Veselý), na jehož vystoupení se kamarádky Estell Genovesová (Věra Hollá), Susan (Dana Verzichová) a Joanie (Teresa Branna) Hersheyovy, ale také Daveova manželka Georgie (Taťána Kupcová) a Jerryho bývalá žena Pam (Věra Hlaváčková), se kterou má syna Nathana (Michal Jaborník), nemohou dočkat. Jerry nemá příliš co ztratit, neboť si Pam už našla nového přítele Teddyho Slaugtera (Pavel Oubram), a tak se v něm zrodí nápad – stát se také striptéry. Dave s ním však jeho nadšení nesdílí, ale s plánem mu pomáhá. Jako další se k nim přidá Malcom McGregor (Ondřej Volejník), kterému zabránili v sebevraždě. Je nešťastný, nemá přátele a navíc se musí starat o svou starou a nemocnou matku Molly McGregorovou (Bibiana Šimonová). Jerry s Davem mu nabídnou nový smysl života, nabídnou mu přátelství. Jejich plán se začíná zaoblovat v momentě, kdy přesvědčí i Harolda Nicholse (Jan Dvořák), na kterého mají pifku. Stále si se svou náročnější ženou Vicki (Jaroslava Červenková), která touží po dovolené u moře, žije v přepychu. Dluhy se však kupí a tak se mu takové finanční přilepšení hodí. Společně s dalším členem jejich týmu, Jeanette Burmeisterovou (Daniela Bambasová), uspořádají konkurz na výběr dalších členů. Přijdou se předvést i Ger nebo Marty (Jan Konrád), ale na plné čáře to vyhraje Noah T. Simons (Petr Červinka). Největším překvapením pro všechny je však hyperaktivní Ethan Girard (Jan Herget), který všem bez mrknutí oka předvede svou „největší zbraň“. Nyní už nic nebrání tomu, aby mohli začít nacvičovat. I v době nácviků musí řešit své osobní problémy. Jerry se snaží udržet svůj vztah se synem a rovněž si usmířit Pam. Dave nemá příliš chuti do života, tak i podle toho vypadá jeho vztah s Georgie. U ní, když se dozví o jejich nacvičování striptýzu a o tom, že s tím chce skončit, okamžitě stoupne v ceně a naopak se ho v tom snaží podpořit. Konečně nadešla doba vylepování plakátů, které zvou všechny na představení. Tanečníci nejsou nijak zvlášť pohlední a ani postavičky nemají jak ze žurnálu, ale za to jsou odvážní a půjdou DONAHA! V dalších rolích se objevili Jiřina Petrů, Petr Drholec a Václav Vodička.
Rozhodně není snadný úkol nastudovat muzikál s činoherními herci, neboli s herci – nezpěváky. Divák jakoby jim v tu chvíli držel pěsti, aby se zpívající pasáží co nejlépe prokousali. Nejvíce bych chtěla ocenit Martina Hrušku. Jednak co se jeho zpěvu týká, ale i vzácného charisma, které ještě jeho postavě dodalo zvláštní přitažlivost ;-) Naopak u Romana Nevěčného mi připadalo, že při zpěvu příliš „tlačí na pilu“. Nepůsobilo to zrovna příjemně. Z ženských představitelek se mi nejvíce líbila Daniela Bambasová, která si svou roli Jeanette skvěle užila. Rozhodně však obdivuju odvahu hlavních protagonistů, že se „Donaha!“ nezalekli a šli do toho. Ještě bych chtěla kladně ohodnotit vhodně zvolené kostýmy. Muzikál (autorů – překlad libreta a písňových textů: Pavel Dominik, režie: Peter Gábor j.h., choreografie: Martin Pacek j.h., scéna: David Bazika j.h., kostýmy: Katarína Holková j.h., hudební příprava: Josef Sychra, hudební nahrávka: Petr Malásek, asistent choreografa: Petra Zídková j.h., dramaturgie: František Řihout, představení řídí: Dana Křížová a text sleduje: Jana Frouzová) určitě stojí za vidění, ale myslim si, že s přibývajícími reprízami se mohou jejich výkony ještě vyvíjet a to k lepšímu. Kratší ukázku z představení můžete najít zde, pokud najedete na čas 18:25.
Moje hodnocení: 65 %

Joanie a Susan Hersheyové (T.Branna a D.Verzichová)

Dave, Vicki a Jerry (M.Hruška, J.Červenková a R.Nevěčný)

Noah T. Simons, Dave, Malcom, Jerry, Harold a Ethan na rukách nesou Jeanette (P.Červinka, M.Hruška, O.Volejník, R.Nevěčný, J.Dvořák, J.Herget a D.Bambasová)

Harold, Malcom, Noah, Dave a Ethan (J.Dvořák, O.Volejník, P.Červinka, M.Hruška a J.Herget)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home