19 prosince 2006

"Mrzák Inishmaanský" - Malé divadlo

(Martin McDonagh)
„Hodně drsná irská komedie, která se nezastaví před ničím!“ (premiéra 25. února 2005)
Tak prý Vánoce jsou svátky klidu a pohody. No, řekněte sami…Ani já si právě příliš klidu neužiju. Končí semestr a začíná zápočtové a zkouškové období. Je to boj, ale před každým „bojem“ je třeba nabrat sil a zarelaxovat si. Mým nejlepším uvolněním je právě návštěva divadla, kde nemusím přemýšlet o ničem jiném, než právě o příběhu, který se mi odehrává před očima; starosti a myšlenky nechávám doma. Nejlepší možností, jak vstoupit do tohoto týdne bylo sobotně-víkendové představení „Mrzáka Inishmaanského“ (16. prosince). Drsná komedie – to je přesně ono.
Téměř celý příběh se odehrává v malém krámečku se smíšeným zbožím, ve kterém žijí a pracují Eileen (Věra Hlaváčková) a Kate (Jaroslava Červenková). Společnými silama a s láskou se starají o mrzáka Billyho (Tomáš Drápela), jehož jedinou „zábavou“ se stalo čtení knih a pozorování krav. Nejčastějším hostem v krámku je Johny Pateena Mika (Martin Hruška), jehož máti (Hana Bauerová) pije jako duha a on jí v tom jen podporuje, a který se sám tituloval místním zpravodajem. Sbírá všemožné drby a pak je roznáší mezi obyvatele celého ostrova. Jeho zprávy jsou nudné a nezajímavé, ale jednoho dne přijde s první opravdu zajímavou událostí. Na vedlejší ostrov mají přijet američtí filmaři z Hollywoodu, kteří zde uspořádají konkurz na roli v novém filmu. To ve vesnici mezi mladými vzbudí vlnu nadšení a rozhodnou se zkusit svoje štěstí. Jedním z nich je Bartley (Pavel Oubram), který si k tetičkám chodí pro bombóny a touží po dalekohledu, ale také jeho sestra Helena (Dana Verzichová). Ta si od nikoho nechce nechat všechno líbit a tak se obrněla drsnou povahou a velmi peprným slovníkem. I Billy by si tak chtěl splnit svůj velký sen – stát se v Hollywoodu filmovou hvězdou, a tak když se dozví, že jsou Bartley s Helenou domluveni s Bobíkem Bobbym (Ondřej Volejník), rozhodne se jednat. Ví, že by ho Bobík Bobby jentak ve své loďce nesvezl a tak ho „ohromí“ zprávou od doktora (Václav Vodička), podle níž mu zbývají poslední tři měsíce života. Druhý den se celá skupinka vrací, avšak bez Billyho. Novinu o tom, jak si ho američtí filmaři vybrali do role mrzáka, přijde tetičkám předat Bobík Bobby prezentující se jako tvrdý chlap, který rozbíjí lidem hlavy napotkání, ale uvnitř má měkké srdce. Tetičky se spíš domnívají, že je opustil a velmi je to zabolí, neboť mu toho spoustu věnovaly a teď od nich zmizel bez jediného slova a ani dopis za celé čtyři měsíce nebyl schopen napsat. Kate dokonce začne rozmlouvat s kamenem.
I přesto, že to nikdo nečekal, Billy se vrátil, ale už to nebylo jako dřív. Získal tak jedinečnou možnost v praxi si ověřit, že cokoliv zlého uděláte může se obrátit proti vám.
Dávám za pravdu úvodnímu titulku, že to byla opravdu hodně drsná komedie, ale vulgarismů bylo ve hře (autorů – režie: Martin Glaser, překlad: Ondřej Pilný, scéna a kostýmy: Aleš Valášek j.h., dramaturgie: Olga Šubrtová, představení řídila: Dana Křížová, text sledovala: Jana Frouzová a další) na můj vkus až příliš. No, dejme tomu, že to tam prostě patřilo. I když mě docela překvapilo, co všechno „dokázalo vyletět“ z úst tak jemné bytůstky jako je Dana Verzichová, ale co, prostě svou roli zvládla. Těžko se mi vybírá někdo, kdo by měl nad ostatními herci svým výkonem navrch, neboť všichni byli dobří a dost vyrovnaní, ale přeci jen mě zaujala nepříliš oblíbená postava Johnyho Pateena Miky v podání Martina Hrušky. Je spousta lidí, kteří jsou neuvěřitelně zvědaví, nesmí jim nic uniknout, a zároveň se rádi dovídají o neštěstí druhých; a také těch, kteří jsou sobečtí a nemají příliš vlastní soudnosti. Tudíž mi tato postava přišla tak skutečná. Ještě bych zvlášť chtěla ocenit výkon Hany Bauerové coby Mikovo staré máti, čilé babči, která má opravdu tuhý kořínek a svým synem se nenechá ani za nic rozhodit, ba naopak.
Moje hodnocení: 64 %

tetičky Eileen a Kate (V.Hlaváčková a J.Červenková)

Eileen a Johny Pateena Mika (V.Hlaváčková a Martin Hruška)

Bartley a Helena (P.Oubram a D.Verzichová)

Billy a Bobík Bobby (T.Drápela a O.Volejník)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home