29 ledna 2007

"Sugar aneb Někdo to rád horké" - Severočeské divadlo opery a baletu

(Peter Stone, Jule Styne a Bob Merrill)
„Děj převlekové komedie je situován do let prohibice a slávy gangsterských skupin. Hlavními hrdiny jsou dva chicagští muzikanti, kteří se před jednou takovou bandou ukryjí v ženském převlečení v dívčím orchestru, který má namířeno na koncertní turné po Floridě.“ (premiéra 6. října 2006)
Snad každý zná klasický americký film režiséra Billyho Wildera a I.A.L. Diamonda „Někdo to rád horké“ (v hlavní roli s Marilyn Monroe, Tonym Curtisem a Jackem Lemmonem), napsaný podle povídky Roberta Thoerena. O to zajímavější je fakt, že Peter Stone na jeho základě napsal i divadelní muzikálovou verzi, kterou se nedávno pokusili oživit i na prknech našeho Severočeského divadla opery a baletu. A tak i já jsem, 24. ledna 2007, využila možnosti tento ústecký muzikál o dvou dějstvích navštívit. Zároveň jsem byla mile překvapena představitelkou hlavní ženské role, ve které se (v alternaci se Zuzanou Krištofovou-Kolářovou) objevuje držitelka dvou Thálií a výborná zpěvačka Daniela Šinkorová. Na svém kontě má zhruba 20 muzikálových rolí, přičemž s rolí Sugar se setkala hned 3 x - v ND v Brně, v HD Karlín a nyní i v Severočeském divadle opery a baletu.
Dva mladí muzikanti Joe (Martin Matoušek) a Jerry (Jan Berko), bez práce a bez angažmá, se ocitnou ve špatnou chvíli na špatném místě. Stanou se svědky vyřizování účtů dvou gangů. Klan Psího Dečky (Radek Krejčí) odpraví nepohodlného Kotníčka Bortina (Luděk Trsek). Muzikantům se z místa činu podaří uniknout, ale jsou gangem pronásledováni. V dívčím orchestru Sweet Sue (Miroslava Kalašová) hledají hráčky na saxofón a basu, což jsou právě nástroje i dvou hlavních hrdinů. Nezbylo jim nic jiného než využít situace, jak co nejrychleji zmizet z Chicaga. Udělali ze sebe Josefínu a Dafné, a přes Bienstocka (Karel Kalaš) se do kapely, která měla právě naplánováno turné po Floridě, dostali. Až ve vlaku se seznamují s ostatními dívkami, ale také se zpěvačkou Sugar Kane (Daniela Šinkorová), která je oba okouzlí. Joeovi se svěří se svou slabostí pro saxofonisti, což pro ní nikdy nebyla šťastná volba, a tak se rozhodne na Floridě „ulovit“ nějakého milionáře s jachtou a brýlemi. To ho přivede k nápadu, jí její přání splnit. Mezitím Jerry coby Dafné musí prchat před sirem Osgoodem Fieldingem (František Sysel), který se do ní bezhlavě zamiloval. Joe má svůj plán promyšlený; Bienstockovi ukradne kufr s pánským oblečením i s brýlemi, se Sugar se seznamuje jako potomek milionářské rodiny Shell a do karet mu přihrává i Jerryho známost s Osgoodem. I soukromou večeři na Fieldingově jachtě si užije Joe se Sugar, zatímco Jerry odláká Osgooda do hospůdky na pláži. V noci se oba vrací plní nových úžasných zážitků. Jejich radovánky však přeruší skutečnost, že na Floridu dorazil i Psí Dečka se svou bandou. Podaří se mu odhalit totožnost dvou „falešných“ dívek a v hotelu se strhne divoká honička. V nastálém zmatku je šéf bandy omylem zabit vlastními gangstry (Otakar Hájek a Tomáš Brázda). Oba páry se před nimi zachraňují útěkem na Osgoodově člunu. A samozřejmě nechybí nejtypičtější scéna celého filmu, kdy se Jerry-Dafné svěří svému snoubenci, že je muž. No, však „Nikdo není dokonalý“. V dalších rolích se mimo jiné objevili i jako Dude Radek Konař, mechanik Ivan Zelycz, poslíček Milan Sečanský, taxikář Karel Fieweger, průvodčí Tomáš Ondřich, reportér Luboš Wagner a jako agent Zdeněk Haas, ale také členové sboru, baletu a orchestru Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem.
Abych pravdu řekla, muzikál jsem v našem divadle opravdu nečekala, ale musím říct, že byl celkem vydařený. A to už jsem měla možnost vidět pěknou řádku muzikálů. Autoři (překlad: Ivo Osolsobě, zpěvní texty: Vladimír Fux, režie: Martin Dubovic, dirigent: Tvrtko Karlovič, choreografie: Jiří Kyselák, výtvarník scény: Alexander Babraj, výtvarník kostýmů: Eliška Zapletalová, sbormistr: Pavel Baxa, korepetice: Irina Lorents, inspicent: Zdeněk Kozlík, nápověda: Zlata Koníčková a další) si vybrali velmi vhodné téma. Vzhledem k tomu, že zde hrál živý orchestr, bylo prostředí dívčího orchestru jako stvořené pro uvedení právě tohoto zábavného muzikálu. Za účast Daniely Šinkorové jsem velmi ráda, neboť jsem měla konečně možnost vidět „českou muzikálovou hvězdu“ (dá-li se tak soudit podle množství absolvovaných muzikálů a dvou ocenění za ně) v akci. Bylo vidět, že si svou roli Sugar opavdu užívá a že ji baví. Minimálně stejně tak si své role užívali i hlavní představitelé Josefíny a Dafné – Martin Matoušek a Jan Berko. Velmi mile mě překvapili. Své ženské role zvládli s naprostým přehledem a bravurou a přitom stále zůstali pořádnými chlapy. Oba dva byli výborní, ale vždy jsem měla o něco raději postavu Dafné ;-) Z ostatních mě ještě zaujal František Sysel jako skotačivý stařík Osgood a pak také Radek Krejčí coby šéf bandy, který sám sebe parodizoval.
Moje hodnocení: 85 %

Josefína, Sugar a Dafné (alter. V.Vostarek, D.Šinkorová a alter. P.Machát)

Joe a Sugar (M.Matoušek a D.Šinkorová)

dívčí orchestr

1 Comments:

Blogger kvetka said...

moc se nam libel pan berko v podani Dafne v Usteckem divadle byl proste skveli nejen ze dore vypada a jeho zpev neco uzasneho jen tak dal diky

10:52 odp.  

Okomentovat

<< Home