24 února 2013

„Velký holky nepláčou“ - host Severočeského divadla

(Neil Simon)
"Zápletková komedie o dvou dámách, které se svérázným způsobem vyrovnávají s rozpadem svých manželství. Namísto toho, aby se trápily někde o samotě, založí spolu vlastní takzvané manželství, ve kterém každá hraje tutéž iritující roli, díky níž dovedla předtím manžela málem k šílenství..." (premiéra 24. listopadu 2011)
A máme tu nový rok 2013. V lednu jsem se bohužel do divadla nedostala a tak jsem tento rok odstartovala divadelním představením až 22. února 2013, kdy do našeho "velkého" ústeckého divadla přijelo hostovat pražské Divadlo U Hasičů (Agentura Familie). Přivezli k nám hru, kterou původně v roce 1965 napsal Neil Simon pro muže ("The Odd Couple"). Poprvé byla uvedena na Brodwayi a v roce 1968 podle ní natočili film, kde hlavní role obsadili Jack Lemmon a Walter Matthau. V roce 1985 dal dohromady i jejich ženskou verzi ("The Female Odd Couple"). Ta se u nás původně hrála v 90. letech v Divadle ABC pod názvem "Dámská jízda". Tato verze s příhodnějším názvem je pro Janu Šulcovou, jednu z hlavních představitelek, jejím rodinným podnikem, jak sama přiznává. Režíruje ji totiž její zeť Viktor Pavlovič, producentkou je její mladší dcera Rozárka, scénu, kostýmy i plakát vytvořila její starší dcera Terezka a druhý zeť Petr se jim stará o propagaci. Soubor s představením často hostuje po České i Slovenské Republice a právě v Ústí nad Labem byl, podle informace z jejich facebooku, pokořen rekord v návštěvnosti.
U Olivie (Jana Šulcová) se jako obyčejně scházejí kamarádky, aby spolu probraly starosti i slasti každodenního života a přitom si zahrály jejich oblíbenou společenskou hru na otázky. Nejhlavnějším tématem jejich diskuze jsou samozřejmě především muži a jejich trable s nimi. Olivie již se svým manželem nežije, ale jsou ve stálém telefonickém kontaktu. Často si od ní půjčuje peníze a ona mu stále neumí říct ne. I Mickey (Vendula Křížová) a Verna (Dana Batulková) si od svých mužů a dětí potřebují čas od času odpočinout a udělat si "svůj" večer. Poslední ze čtveřice kamarádek Florence (Veronika Jeníková), ale dnes večer stále ještě nedorazila. Začínají si o ni dělat starosti, neboť vědí o rozpadu jejího manželství a dobře znají, jak je citově labilní. Nakonec za nimi přeci jenom přijde a svěří se jim se svým trápením. Ve slabé chvilce Olivie Florence nabídne, aby se k ní nastěhovala a žila tu s ní. Zpočátku se to zdá být celkem harmonické soužití. Olivie se nemusí o nic doma starat, každý den má uklizeno a uvařeno, jenže po čase ji Florenciiana přehnaná pořádkumilovnost začíná velmi iritovat. Sama je poměrně flegmatická a taky nepořádná a svůj byt by chtěla mít jako dřív. Jedna druhou najednou nemůže vystát a jejich povahy je názorově i "vztahově" rozdělují. Vzájemné napětí chtějí rozehnat společným rande se španělskými bratry Costazuelovými, kteří bydlí o několik poschodí nad nimi. Zatímco Olivie navrhuje zajít někam do restaurace, Florence si prosadí, že večeři nachystá sama u nich doma. Nepovede se to však podle plánu a tak je Manolo (Libor Hruška) s Jesusem (Čestmír Gebouský) pozvou raději k nim na jejich domácí specialitu. Ani toto situaci doma ale příliš neodlehčí a obě se vzájemně dohánějí k šílenství. Nakonec ji Olivie z bytu vystrnadí a opět se stává svým pánem. Florence to ale jakoby posílí a změní a bez menšího váhání se nastěhuje ke španělským gentlemanům. Své společné večery si ale vzít nedají. Vždyť i přeci v jejich oblíbené písničce se zpívá, že "Velký holky nepláčou"...
Popravdě jsem od tohoto představení čekala trochu více, než několik vtipně vyřčených dialogů, kterým bohužel chyběla osobitost. Některé na mě působily docela suše a byly pronášené jakoby bez zájmu. Nejpřirozeněji mi ve své roli připadala Dana Batulková, škoda jen že to byla docela nenápadná a nevýrazná postava. Vendulka Křížová měla o poznání "drsnější" roli rázné policistky, která jí kupodivu docela sedla. Nejsvéráznější postavy rozhlasové moderátorky se ujala Jana Šulcová. Byla to pěkná role, čehož se dalo hezky využít, ale zdálo se mi, že jí v jejím podání nějak chyběla šťáva. Za to Veronika Jeníková zvládla nejcharakterističtější roli melancholické a ušlápnuté "puťky domácí" podstatně lépe. Nejdříve s ní člověk mohl soucítit, ale pak se ani nedivil, že jí měl její manžel a pak i Olivie plné zuby. Navíc její postava prošla největší změnou - od neprůbojné až po sebevědomou ženu, která se najednou dovede postavit na vlastní nohy. Vtipnými figurkami byli oba gentlemani v podání Libora Hrušky a Čestmíra Gebouského. Velmi úsměvně působil jejich jižanský přízvuk a lámaná čeština (alias "newyorkština"). Celkově to hodnotím jako lehkou komedii pro nenáročného diváka, u které se dá i příjemně zasmát.
Moje hodnocení: 55 %
Olivie, Florence, Mickey a Verna (J.Šulcová, V.Jeníková, alter.D.Choděrová a D.Batulková)
Manolo, Florence, Jesus, Olivie, Mickey a Sylvie (L.Hruška, V.Jeníková, Č.Gebouský, J.Šulcová, alter.D.Choděrová a D.Batulková)
Florence a bratři Costazuelové (V.Jeníková, Č.Gebouský a L.Hruška)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home