28 února 2013

"Jako Thelma a Louise" - host Severočeského divadla

(Callie Khouri, Jakub Nvota)
"Dvě ženy procházejí na cestě autem téměř mužským světem." (premiéra 10. ledna 2009)

Dne 27. února 2013 přijel do ústeckého divadla hostovat Divadelní spolek Frída, který vznikl na sklonku roku 1999 z iniciativy Bolka Polívky a jehož zakladatelem byl Martin Trnavský. Inspiraci pro tuto inscenaci čerpali z velmi známého amerického filmu (Ridleyho Scotta), který získal Oscara za nejlepší původní scénář pro Callie Khouriovou. I obě jeho hlavní představitelky - Geena Davisová a Susan Sarandonová - byly nominovány na hlavní ženskou roli. Tu však nakonec získala Jodie Fosterová za hlavní roli ve filmu "Mlčení jehňátek". Stejně tak i u nás byly v nominaci obě herečky dabující Thelmu i Louise - Sabina Laurinová a Taťjana Medvecká, která za tuto roli získala Cenu Františka Filipovského. Inspirace filmem je v inscenaci jasně zřetelná, neboť hned po úvodním dialogu obou hlavních představitelek na jeviště nastupují dva muži v rolích promítačů, aby vzápětí zmizeli v promítací kabině a objevili se opět v průběhu představení a přitom vtipně okomentovali dění na filmovém plátně.
Louise Sawyerová (Bára Munzarová), zatrpklá servírka z baru, se spolu se svou kamarádkou Thelmou Dickinsonovou (Marika Procházková), která je ovládaná svým despotickým manželem Darrylem (Radim Novák), dohodnou, že si udělají společný výlet do hor. Chtějí tak utéct od všedního života a alespoň na chvíli si od všeho odpočinout. Cestou se večer zastaví na jídlo i na skleničku v jednom baru. Thelma si užívá nabytý pocit svobody a začne koketovat s místním štamgastem Harlanem. Je opilá a on využije situace a na parkovišti se ji pokusí znásilnit. Naštěstí se zde včas objeví Louise a po několika jeho nadávkách a urážkách ho v afektu zastřelí. Thelma chce vše okamžitě nahlásit na policii, ale Louise je přesvědčená, že by jim stejně nikdo neuvěřil a raději zvolí útěk do Mexika. Stávají se psanci. Utíkají před zákonem, který už jim je pomalu v patách. Projíždějí napříč státy. Velmi rychle jim ale docházejí peníze a tak se Louise rozhodne zavolat svému příteli Jimmymu (Martin Trnavský), který je country zpěvákem a dost často nebývá doma. Dohodnou se na motorestu, kam jí pošle nějaké peníze. On se ale rozhodne, že jí je tam odveze osobně. Louise je překvapená, ale ráda, že ho vidí. Cestou tam vzali mladého stopaře (Radim Novák), se kterým si Thelma v mezičase prožila drobnější románek. Netušily však, že je to známý kriminálník, který je obral o celých šest tisíc, které Louise nechala jen tak ležet v pokoji. Dostaly se tak do úzkých a smyčka se kolem nich rychle stahuje. Hlavní vyšetřovatel (Martin Trnavský) už ví, po kom pátrá, přesto ale chce věřit, že je Louise nevinná. Vyslechnou Darryla i Jimmyho a do rukou se jim dostane i zlodějíček s penězi, o které ženy obral. Přesně tak vědí, kam mají namířeno a netrvá dlouho a jsou jim nadosah. Ani jedna z nich však nechce do vězení, chtějí zůstat volné a tak se rozhodnou pro jediné. Přišlápnou plyn a...
Tato tragikomická road movie nabízí širokou škálu zážitků a emocí, které se na podobné cestě dají zažít - od přátelství, touhy a lásky, přes vášeň, ponížení a strach, až po smrt a nekonečný pocit svobody. Filmová předloha byla naprosto zřejmá a tvůrcům (scéna: Jaroslav Milfajt a Jaroslav Buben, kostýmy: Michaela Hořejší, hudba: Andrej Kalinka, režie: Jakub Nvota a další) se zde podařilo zachytit všechny podstatné momenty obsažené ve filmu. Nejsilnější složkou inscenace ale byly určitě skvělé herecké výkony. Bára Munzarová se předvedla v roli poněkud svéráznější, samostatnější a životem protřelejší Louise. Působila velmi odměřeně, ale ve vztahu k Jimmymu ukázala i svou citlivější stránku. Nad vším však měla svůj nadhled. Za to Marika Procházková se coby hloupoučká naivka Thelma nechávala dlouhý čas vláčet svým necitlivým manželem. Na rozdíl od Báry musela svou roli trochu zpitvořit do blboučké a poněkud starší puberťačky, která stále potřebuje někoho, kdo by ji vedl. Během cesty ale jakoby dospěla. Myslím, že oběma typy jejich postav pěkně sedly a své role zvládly velmi dobře. Cestičku jim k tomu ale výtečnými výkony vyšlapávali hlavně dva mužští protagonisté - Martin Trnavský a Radim Novák, kteří zde hráli promítače, kamioňáky, policisty, ale také navíc několik výraznějších rolí. Martin měl na starost ty, co se týkaly Louise. Hrál jejího přítele, kytaristu Jimmyho, ale také hlavního vyšetřovatele. Mimoto si ještě vystřihl roli barové zpěvačky a zazpíval "krokodýlí song". Radim zase obsadil postavy, které byly blízké Thelmě. Ztvárnil jejího despotického a přihlouplého manžela Darryla, ale také Harlana, který ji málem znásilnil, a mladého stopaře, který je po krátkém románku okradl o všechny peníze. Oba pánové byli vážně excelentní. Role zvládli s vážnosti a místy i s vtipnou nadsázkou. Naprosto hravě dokázali přeskakovat z jedné na druhou a zvládali to bez menšího problému. Jako by jich v obsazení bylo více. Bylo vidět, že je to baví a užívají si svůj prostor na jevišti. V menších epizodních roličkách se zde objevil i Václav Trnavský. Bylo to pěkné představení, hezky jsem se pobavila, a to hlavně díky Martinu Trnavskému. Fakt dobrý výkon.
Hodnocení: 66 % 
Thelma, Darryl, Louise a kuchař z restaurace (M.Procházková, R.Novák, B.Munzarová a M.Trnavský)
Louise a Jimmy (B.Munzarová a M.Trnavský)
Thelma a Louise (M.Procházková a B.Munzarová)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home