20 května 2009

"Terasa" - host Severočeského divadla

(Jean-Claude Carrière)
"Terasa je zrcadlem světa, ve kterém snadno najdeme i vlastní tvář mezi tolika jinými, které nás obklopují." (premiéra 25. ledna 2009)
Třetí hrou, na které si režísérskou taktovku vyzkoušel Karel Heřmánek, herec a principál Divadla Bez zábradlí, byla "Terasa" (před ní to byl "Kontrabas" tamtéž a jeho prvním režisérským počinem byla Steigerwaldova hříčka "A tak tě prosím, kníže" v Divadle v Řeznické). "Terasa" patří mezi nejúspěšnější komedie přelomu tisíciletí; však je také jejím autorem jeden z nejvyhledávanějších filmových scénáristů současnosti. Jean-Claude Carrière, který již spolupracoval s Louisem Bunuelem, Peterem Brookem, ale také s Milošem Formanem. Zde "vytváří komediální obraz člověka v soukolí moderní civilizace, který touží, miluje, sní...ale musí se také živit, bydlet, obstarávat svou pozemskou existenci a zabývat se jinými nezbytnými banalitami." Hostovačka v Ústí nad Labem se konala 15. května 2009.
Madeleine (Kateřina Brožová) a Etienne (Zdeněk Žák) právě prochází manželskou krizí. Zatímco Etienne vstává do naprosto všednho dne, pro Madeleine to má být zlomový den. Rozhodla se, že s tímto nevydařeným svazkem končí. Kufry už má sbalené, s realitní agentkou (Dana Morávková) se dohodla na předání bytu novým nájemníkům a nyní jen čeká na příjezd svého nového milence. Etiennovo překvapení přechází ve zvědavost a nakonec i dobírání, neboť doba čekání se stále prodlužuje. A aby toho nebylo málo, přichází na prohlídku bytu agentka s paní generálovou (Jana Švandová), první zájemkyní o pronájem. Následuje ji i Astruc (Rudolf Hrušínský), podivín, který se zde velmi rychle "zabydlí" a začne si u nich vyřizovat nejen obchodní záležitosti. Sám si sem pozve i svého kamaráda Maurice (Josef Carda), který po chvilce vyznává Madeleine lásku tak vehementně, že si hne se zády. Astrique se ho snaží uklidnit prohlídkou terasy. Maurice ale skáče dolu. Všichni myslí na nejhorší, ale jaké je jejich překvapení, když se vrací živý a zdravý. Sám je tím tak fascinován, že to touží zkusit znovu. Tentokrát ho však lépe hlídají. Do toho všeho se opět vrací paní generálová a rovnou s generálem (Petr Pospíchal). Provede ho bytem a nakonec ho také zavede na onu zázračnou terasu. I on padá a stejně jako Maurice se živý vrací zpět. Zatímco Etienne posluhuje nezvaným hostům, je Madeleine stále netrpělivější a nervóznější. Začíná se hroutit a útěchu hledá v alkoholu. Když už to vypadá téměř beznadějně, zatroubí pod okny dlouho a toužebně očekávaný klakson. Zmateně odchází, stejně jako ostatní. Zbylí dva, Etienne s Mauricem, si udělají hezký večer.
Zprvu mi tato hra (autorů - Michal Lázňovský a Matylda Lázňovská, režie: Karel Heřmánek, scéna: Pavel Borák, kostýmy: Jana Berg a další) nepřipadala nijak zvlášť zajímavá, ale když jsem se nad tím více zamyslela, bylo v ní cosi, co za zamyšlení stálo. Svět plný rozličných charakterů se vešel do jednoho bytu s terasou. Byl zde muž, zvyklý na rodinný stereotyp a žena, které takový způsob života naprosto nevyhovuje. Do této přehlídky ztroskotanců patří i Astruc, životní outsider, který stále jako by před něčím prchal. Nezdráhá se telefonovat na cizí účet, pohostit se a vyspat se v cizím bytě. I jeho přítel je podivín. Emotivně výbušný frajírek, který se ve chvíli dokáže bezhlavě zamilovat. Dále je tu profesně zdatná agentka, ale v osobním životě osamělá žena, která by ráda (jako Madeleine) někoho opustila, ale paradoxně nemá koho. A v neposlední řadě je tu slepý a senilní generál, který dosáhl vysoké šarže i přesto, že svou kariéru budoval v kanceláři. Rozhodování je však hlavně na jeho ženě, která v životě s ním ztratila už všechny iluze a toto opečovávání svého muže se snažila ukončit na oné terase. To všechno je právě v "Terase" zajímavé; životní banality, se kterými se musí všichni jedinci nějak vyrovnat. Nejodvážněji ve svých rolích působili Josef Carda a Dana Morávková, ale ani ostatní nezůstali pozadu. Rozvážný a s rozchodem smířený Zdeněk Žák, netrpělivě čekající Kateřina Brožová, suverénní Rudolf Hrušínský, rázná Jana Švandová a komicky senilní Petr Pospíchal. Všechny tyto charaktery na jednom místě i bez větší dějové linie zaručují zdařilou podívanou.
Moje hodnocení: 59 %

Maurice, Etienne a Madeleine (J.Carda, Z.Žák a K.Brožová)

dole-J.Carda, K.Brožová, Z.Žák a R.Hrušínský, uprostřed-J.Švandová a D.Morávková a nahoře P.Pospíchal

0 Comments:

Okomentovat

<< Home