09 listopadu 2006

"Tlustý prase" - Malé divadlo

(Neil LaBute)
„To přece není možné, aby si úspěšný a atraktivní mladý muž něco začal s holkou tlustou jako prase! Možná, že je milá, chytrá a zábavná, ale je příšerně, ohavně tlustá. A všichni kolem jsou perfektní. Ten kluk se zbláznil!“ (premiéra 27. října 2006)
První premiérou nové divadelní sezóny 2006/2007 Jihočeského divadla se stala hra jednoho z nejkontroverznějších amerických dramatiků současnosti. V České Republice se hraje již několik jeho her (např.: BASH, Trůn milosrdenství, Tvar věcí nebo Návraty hříšníka). Nyní již má za sebou svou českou premiéru i další jeho tragikomedie - „Tlustý prase“. Já se na ni vypravila čtyři dny po premiéře, na její druhé představení, dne 31. října 2006. Jejími hlavními tématy jsou slabost a zrádnost, která vychází z problému lidských odlišností. Lidé obecně nemají rádi, když se od nich někdo jakkoliv liší.
Prvním prostředím, kde se ocitáme a kde všechno začíná je restaurace, kam chodí knihovnice Helena (Taťána Kupcová) na obědy. Tentokrát se zde však setkává i s úspěšným manažerem Tomem (Pavel Oubram). I přes určité rozpaky, kvůli její tloušťce, se spolu pustí do hovoru. Helena na Toma zapůsobí; je přátelská a vtipná. Nakonec ji váhavě pozve na schůzku. Začnou se vídat častěji. Jejich vztah však odhalí jeho cynický kolega a také kamarád Carter (Ondřej Veselý). Novinku během okamžiku roznese po celém podniku. Nejvíc však tato zpráva „zasáhne“ Jeanie z účtárny (Teresa Branna), která je Tomovou bývalou přítelkyní a stále doufá, že se k sobě jednou vrátí. Helena začíná prožívat nejšťastnější období svého života, ale o to víc má strach. Uvědomuje si „svůj problém“ a tak raději Toma před zamilováním varuje. Ten se tomu všemu brání, je s ní přece šťastný, ale neustálé narážky jeho kolegů ho hlodají stále víc. Na jistotě Tomovi ubere i Carterova slabší chvilka, ve které se kamarádovi svěří, jak se v dětství styděl za svou otylou matku a varuje ho. Helena už se nechce schovávat před jeho přáteli a tak se spolu domluví, že jí sebou vezme na podnikovou párty na pláži, kde budou všichni jeho spolupracovníci a zároveň taky kamarádi. Sedí v ústraní od ostatních a Helena si jeho nápadné změny všimne. Ví, že ho trápí její „handicap“ oproti okolí krásných mladých lidí (DanaVerzichová, Věra Hollá, Jan Herget a Ondřej Volejník), a tak mu dokonce slíbí, že se kvůli němu změní, že kvůli němu zhubne. Ani tyto prosby a sliby ho neobměkčí a Helenu opouští.
Provedení hry (autorů – překlad: Dana Hábová,režie: Martin Glaser, kostýmy: Lenka Rašková j.h., scéna: Pavel Svoboda j.h., dramaturgie: Olga Šubrtová a Tereza Dobiášová, představení řídí: Dana Křížová a další) mě velmi zaujalo. Prostory Malého divadla byly velmi účelně využity a to především díky několika menším panelům, ze kterých během chvilky mohla na scéně vzniknout tři odlišná prostředí (restaurace, kancelář a pláž). Přeměnu scény měli na starosti „krásní mladí lidé“, což byl další výborný nápad. Přestože zde nehráli konkrétní postavy, svou roli měli. Ještě více zdůraznili kontrast mezi hubenými lidmi držícími se trendu dietního stravování a nic neřešící obézní Helenou. Rozhodně na scénu a k celé hře patřili. Nejvíce mě ve své, a zároveň nejtěžší, roli zaujala Taťána Kupcová. Její Helena se se svým komplexem vyrovnala způsobem sobě vlastním, zvykla si na pohledy i narážky svého okolí a i sama si ze sebe dokázala dělat srandu. Snad nic jí nemohlo zlomit, až na muže, do kterého se zamilovala a pro kterého se její „handicap“ stal jeho „handicapem“. Při děkovačce mě její výraz docela zarazil. Nevím, jestli ji ta role a její konec tak zasáhl, nebo jestli ve svém výrazu chtěla jen znázornit vážnost daného tématu. Další hlavní postavou byl Tom v podání Pavla Oubrama. Převážnou část hry na mě působil tak, že si je svou láskou k Heleně jistý a že za ní bude před ostatními bojovat. I když se takový konec dal čekat, v jeho podání jsem ze závěrečné scény byla dost překvapená, neboť k tomu svým výrazem příliš nesměřoval. Řekla bych, že ve svém projevu měl ještě jisté rezervy. I další dva hlavní protagonisté stojí za zmínku, neboť své role velmi dobře zvládli. Ondřeji Veselému jakoby byl mladý sebevědomý a dosti cynický Carter na tělo ušitý. A Teresa Branna jako stále doufající Jeanie si musela u diváků získat pochopení za své chování. Jistě to byla další zajímavá hra zajímavého autora, který se zabývá otázkami současné doby. I proto stojí za zamyšlení.
Moje hodnocení: 74 %

Tom a Helena (P.Oubram a T. Kupcová)

Tom a Carter (P.Oubram a O.Veselý)

Tom a Jeanie (P.Oubram a T.Branna)

mladí krásní lidé (O.Veselý, T.Branna, J.Herget, V.Hollá, D.Verzichová a O.Volejník)

6 Comments:

Blogger Mario said...

Videl jsem to na CT2 a moooc se mi to libilo. Vim presne o cem to bylo, sam sem tohle zazival. Prekvapila me i hudba, jenz tam pouzili, je to ta, kterou ted posloucham a ktera mi je inspiraci. Zajimave ze?

9:44 odp.  
Anonymous Anonymní said...

Neví náhodou někdo jak se jmenuje skupina nebo od koho je ta hudba co byla v téhle divadelní hře použita.Díky moc za odpověď.

2:55 odp.  
Anonymous Anonymní said...

Hudba se mi taky moc líbila (Snow patrol, Placebo). Moc povedená hra. Já sem se na záznamy z divadel na televizi nikdy nedívala, ale ten název mě prostě zaujal. Bývala jsem zastáncem toho, že když do divadla, tak na klasiku, nic moderního. A to je právě ta chyba. Teď už bych se moderních her nebála. A určitě se nebudu zdráhat před dalším záznamem z divadla. Je to vážně fajn. Jak se říká i s malým šaškem se dá zahrát velký divadlo. Malá scéna - ideál. Děkuju moc za tu hru, děkuju malé scéně v Českých Budějovicích.

7:36 odp.  
Anonymous Anonymní said...

Moc pěkné, vtipné a přitom tak smutné...já to zažívám stále..

2:43 odp.  
Anonymous Anonymní said...

Je to povedená hra ale ten konec mě docela překvapil.To si přece Helena nezasloužila.Tom je sráč. Ela

12:50 odp.  
Anonymous Anonymní said...

priznam sa, ze ani ja som moc divadlo nemusela. ale toto je uz druha hra, ktora ma presvedcila o opaku. dnes uz viem, ze az bude nejaka komedia v divadle, rada na nu pojdem veru. dakujem mojmu drahemu, ze mi ukazal ako sa mylim s divadlom a ukazal mi, ze je to prima, skvely humor, i ked niekedy so smutnym koncom x;o)botas.

2:50 odp.  

Okomentovat

<< Home