31 srpna 2006

"Absolvent" - Švandovo divadlo

(Terry Johnson)
„Je možné dokončit jako premiant studia a pak už se vykašlat na celou kariéru? Je možné spávat s mnohem starší vdanou ženou a přitom milovat její dceru? A je možné věřit v lásku, když už nejde věřit vůbec ničemu? V životě čerstvého absolventa Benjamina Braddocka to možné je a je nutné se s tím poprat.“ (premiéra 16. června 2005)
Tak na tuhle hru jsem se nemohla dočkat hned z několika důvodů. Prvním z nich byl ten, že hra měla premiéru už před rokem a také se hrála přes léto (což mi bohužel nevyšlo); navíc v ní hraje jedna z mých oblíbených hereček, kterou jsem také někdy chtěla "potkat na divadle“ – Ivana Chýlková; také proto, že se hraje ve Švandově divadle, které jsem zatím neměla možnost navštívit; a hlavně proto, že jsem už dva měsíce nebyla v divadle, neboť všechna (až na pár vyjímek – v Praze a otáčivé hlediště v Č.Krumlově) měla divadelní prázdniny. "Absolventa" jsem měla naplánovaného zhruba měsíc dopředu...na 26. srpna 2006.
Do děje vstupujeme v momentě, kdy pan Braddock (Jaroslav Satoranský) se svou ženou (Gabriela Vránová) připravili večírek pro svého syna Benjamina Braddocka (Kryštof Hádek) jako oslavu na počest ukončení vysokoškolského studia. On však jaksi není ve své kůži a ještě k tomu jeho otec chce, aby přišel mezi jejich přátele v nové potápěčské výzbroji. Zuby nehty se tomu brání a snad by se i ubránil, kdyby mu do pokoje nepřišla paní Robinsonová (Ivana Chýlková), která je díky alkoholu „společensky unavena“. On je v momentě, kdy se rozhoduje, co se svým dalším životem, ona hledá místo, kam by se před společností uklidila a vzniklé situace využije ke svádění o několik let mladšího syna svých přátel. Chvilku po té, co vešla do sprchy, přišel do pokoje, akorát včas, pan Robinson (Petr Křiváček), který ji hledal, aby jí mohl odvézt domů. Po rozhovoru se svými rodiči, dospěl Ben k názoru, že musí pryč z domu. Nejradši na několik let, aby mohl poznávat nové lidi, začít si na sebe vydělávat a zažívat všelijaká dobrodružství. Výlet se mu příliš nepodařil a za deset dní byl zpátky. Zase začala každodenní nuda, kterou se rozhodl trávit tajnými schůzkami s paní Robinsonovou. Jejich vztah, sice založený na fyzické přitažlivosti, ale z větší části pouze na nudě, se Ben rozhodl ukončit v momentě, kdy se zamiloval do Elaine (Monika Zoubková), dcery Robinsonů. Jednoho dne, když Elaine viděla svou matku, jak se hádá s Benem, se dozvěděla o jejich vztahu. Nechtěla ho nikdy vidět a navíc musela odjet do školy. Jel za ní a sehnal si tam podnájem. Chtěl se s ní setkat a požádat ji o ruku. Místo toho zjistil, že už ho jakýsi Carl Smith předběhl. Navíc za nim přijel jeho otec s panem Robinsonem, který se to také dozvěděl a chtěl si to s nim vyříkat. Závěr byl dost divoký, ale nakonec, i přes překážky, dospěl tam, kam se dalo očekávat. Děj byl prokládán výstupy rockového zpěváka v podání Pavla Batěka, který si rovněž zahrál ještě nějaké drobnější roličky (recepčního, číšníka,…); spolu s Evou Suchánkovou (tanečnice v baru, sestřička,…).
Scéna hry (autorů – překlad: Pavel Dominik, scéna: Jaroslav Bönisch, kostýmy: Kamila Polívková, hudba: David Kraus, režie: Patrik Hartl a další) byla poměrně jednoduchá, ale velmi učelná; technici z ní dokázali pomocí mobilních panelů sestavit několik rozličných interiérů. Z hereckých výkonů byla jednoznačně nejlepší Ivana Chýlková, která ve své úvodní scéně, a nejenom tam, neměla chybu. Další herci zase tolik prostoru nedostali a ani toho ve svých rolích nemohli mnoho předvést, ale i přesto jsem byla ráda, že jsem na jevišti mohla vidět Jaroslava Satoranského nebo Gabrielu Vránovou, i pro mě doposud neznámého Petra Křiváčka, který se pana Robinsona zhostil opravdu dobře. Od Kryštofa Hádka jsem asi čekala o něco přesvědčivější herecký výkon. Místama se mi zdálo, že některé repliky spíše jentak odříkal bez jakéhokoliv přirozenějšího výrazu, ale vzhledem k tomu, že v textu bylo poměrně dost vtipných pasáží, byl i jeho Ben Braddock zajímavou postavou. Zajímavější než Kryštof mi přišla Monika Zoubková, která se ze slušné studentky příliš ovlivňované svým otcem stala ženou, která se konečně postavila na vlastní nohy. Překvapením v inscenaci byly rockové mezivstupy, při nichž si „zařádil“ Pavel Batěk a lákadlem, především pro pány, byl opravdu povedený go-go taneček Evy Suchánkové.
Moje hodnocení: 67 %

paní Braddocková, pan Robinson, Ben a pan Braddock (G.Vránová, P.Křiváček, K.Hádek a J.Satoranský)

Ben, pan a paní Robinsonovi (K.Hádek, P.Křiváček a I.Chýlková)

Ben a paní Robinsonová (K.Hádek a I.Chýlková)

Ben a Elaine (K.Hádek a M.Zoubková)

3 Comments:

Anonymous Anonymní said...

Tuhle hru zbožňuju!!! Viděla jsem ji asi 15krát a pořád nemám dost! Jeden z důvodů je taky ten,že mám ráda Kryštofa a ráda se na něj dívám... Ale nejradši s ním chlastám :)

12:22 odp.  
Blogger Lucie said...

Ahoj, ja som túto hru videla v nedeľu v Bratislave a bola som sklamaná.

Tešila som sa na výnimočnú divadelnú udalosť a namiesto toho som videla ako herci odohrali hru. Herecká hviezda nudu nezaplašila.

Lucie
PS: Minulý týždeň som videla Teatro Tatro a Proroka Ilju, tí ma vtiahli do deja :-)

11:57 dop.  
Blogger lucifer said...

Souhlasím s tím, že mě "Prorok Ilja" pobavil a zaujal mnohem víc. Já na něm byla v nastudování Jihočeského divadla a rozhodně patřil k těm vydařenějším kouskům tamnějšího souboru.

11:39 odp.  

Okomentovat

<< Home