15 dubna 2006

"O myších a lidech" - Jihočeské divadlo

(John Steinbeck)
„Je to baladický příběh o hledání místa na slunci a kousku domova zdánlivě nesourodé dvojice přátel.“ (premiéra 22. prosince 2005)
Samozřejmě jsem si nesměla nechat uniknout hru z pera nositele Nobelovy ceny za literaturu a navíc také mého oblíbeného spisovatele Johna Steinbecka. Nepatří sice do žánru komedie, která je mi mnohem bližší, ale hra „O myších a lidech“ je prostě klasika. Divadlo v Českých Budějovicích jsem navštívila 13. dubna 2006.
Hra vypráví o dvojici přátel, kterými jsou George Milton (Roman Nevěčný) a jeho mentálně zaostalejší, ale fyzickou silou oplývající Lennie Small (Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla), jehož slabostí je hlazení hebkých věcí a především malých zvířátek, jako například myšek. Společně se potulují po farmách v Kalifornii. Ocitáme se tak ve 30. letech 20. století a právě při jejich další štaci. Dostali práci na další farmě, u dalšího správce (Jan Konrád). Zde se seznamují i s ostatními sezónními pracovníky jako jsou Slim (Jan Dvořák), Carlson (Petr Červinka), Whit (Zdeněk Klusák), správcův syn Curley (Jan Herget), ale také černoch Crooks (Václav Vodička), který je díky své barvě pleti ubytován u koní v malé světničce a má zakázáno vstupovat do ubytovny „bílých“. Další důležitou postavou je Candy (Petr Šporcl), který při práci přišel o ruku a aby měl možnost si na sebe nějak vydělat, dostal na farmě na starosti pomocné práce. Lennie po Georgovi často žádá, aby mu vyprávěl příběh, jak si spolu za společné peníze jednou koupí svou vlastní farmu, kde budou společně žít, obhospodařovat pole a chovat zvířata. Jednou jejich snové vyprávění vyslechne i Candy a myšlenka ho nadchne natolik, že jim nabídne i své úspory a požádá je, jestli by s ním také ve svém budoucím plánu mohli počítat. Lennie se pak také jednou, když všichni ostatní odejdou do města, prořekne Crooksovi. Přijde za ním do jeho komůrky, kam ho nejdříve nechce pustit, ale nakonec si spolu docela hezky popovídají. I Crooksovi se jejich nápad zalíbil. Do hlavní zápletky příběhu však navíc vstupuje Curleyho žena (Věra Hollá), která často bloumá po farmě a obchází i ubytovny plné mužů. Ostatní o ní proto nemají valné mínění, ale ona jen hledá někoho, s kým by si mohla popovídat, aby nemusela být celý den sama zavřená ve svém pokoji. A vzhledem k tomu, že je tu jediná žena, hledá přítele mezi muži. Lennie dostane od Slima malé štěnátko. Neúmyslně ho však zabije, neboť v daný okamžik neodhadne svou sílu. Chvíli na to za ním do stodoly přijde i Curleyho žena, která si sem přišla schovat kufr. Rozhodla se, že odsud tajně odejde a půjde za svým snem stát se herečkou. Dojde zde však k nešťastné nehodě, když Lenniemu půjčí na hlazení své jemné vlasy. Jemu se hlazení poněkud vymkne z rukou a aniž by si uvědomil, co dělá, ji uškrtí. Když mu dojde, co způsobil, uteče na místo, kde vyčká, dokud ho George nenajde. Po té, co ji ostatní objeví mrtvou, ani na moment nezaváhají, kdo to mohl udělat a s nabitými zbraněmi se vydají Lennieho hledat. George ví, kde se může ukrývat a tak je také první, kdo ho najde. A jelikož si snadno domyslí, co se na něj chystá, rozhodne se k těžkému úkolu. Naposledy Lenniemu odvypráví jejich příběh o společné farmě…
Musím říct, že se tvůrcům jihočeského divadla (režie: Ivo Krobot, scéna: Václav Špale j.h., pohybová spolupráce: Zoja Mikotová j.h., dramaturgie: František Řihout, představení řídí: Dana Křížová, text sleduje: Jana Frouzová a další) podařilo nově nastudovaný příběh zpracovat velmi dobře. Nejvíce mě však nadchla úprava scény, která byla, i se svými obměnami, opravdu působivá a skvěle dokázala vykreslit prostředí. Z hereckých výkonů bych chtěla především zmínit výkon pana ředitele Jiřího Šestáka, jehož „velké malé dítě“ bylo skvěle podáno. Dále mě zaujala jediná žena souboru, Věra Hollá, která se pro roli Curleyho ženy skvěle hodila. A nesmím zapomenout ani na výkony dalších výborných herců Petra Šporcla a Romana Nevěčného, kteří mají navíc tak krásné „divadelní hlasy“.
Moje hodnocení: 73 %

Lennie a George (J.Šesták a R.Nevěčný)

Lennie a Curleyho žena (J.Šesták a V.Hollá)

Candy a George (P.Šporcl a R.Nevěčný)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home