28 června 2006

"Kráska a zvíře" - Otáčivé hlediště

(František Hrubín)
„Všechno začala jedna růže, kvůli které se musela Kráska, čisté děvče, nejdříve pro otce a pak i pro netvora obětovat a díky své upřímné lásce ke zvířeti zažehnout jiskřičku, která mu vrátila podobu člověka.“ (premiéra 9. června 2006)
Když jsem se dověděla o možnosti návštěvy Otáčivého hlediště v Českém Krumlově dne 24. června 2006, měla jsem opravdu velkou radost. V té době jsem se totiž musela mořit s dost nepříjemnýma zkouškama a utéct od nich za divadlem bylo skutečným motivem a částečným vysvobozením. Začátek byl naplánovaný na 21:30, takže jsme měli spoustu času projít se po Krumlově, snad nejkrásnějším českém městě. Po procházce s drobným posezením na kafíčko, jsme si posedali do prostor hlediště, které má kapacitu 673 lidí, a čekali, co se bude dít. Je to opravdu zajímavý pocit, když se namísto jeviště otáčí celé hlediště. Tvůrci (režie: Jiří Šesták, scéna: Jaroslav Milfajt j.h., kostýmy: Lenka Rašková j.h., hudba: Vladimír Franz j.h., pohybová spolupráce: Libuše Králová, dramaturgie: Olga Šubrtová, představení řídí: Zivana Stupková, text sleduje: Lenka Mejstříková a další) se tak nemusí příliš věnovat úpravě scény, neboť mají k dispozici více prostoru, za to však herci se o něco více naběhají. Rozhodně stojí za to tuto jihočeskou raritu vyzkoušet, i když je zároveň potřeba mít štěstí na pěkné počasí, neboť to divadlo pod širým nebem prostě vyžaduje. My jsme měli jasnou oblohu plnou zářivých hvězd, takže jediným rušivým elementem v představení mohl být pouze hmyz, který si prostě nikdy nedá pokoj a také, když nám na moment v dálce začal bouchat ohňostroj.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově

Na začátku příběhu se ocitáme u domku, ve kterém bydlí kupec (Petr Šporcl) se svými třemi dcerami. Za dvěma z nich, Gábinkou (Taťána Kupcová) a Málinkou (Dana Verzichová), se právě vypravili dohazovač (Martin Hruška) s dohazovačkou (Jaroslava Červenková) a svými dvěma nápadníky, Filipánem (Alexandr Beň) a Filipcem (Pavel Klečka), ale vzhledem k tomu, že se při plánovaném uvítacím zpěvu nemohli sejít na stejném tónu, odložili návštěvu na později. Třetí sestra, Kráska (Věra Hollá), není na rozdíl od sester tak domýšlivá, nafoukaná a lakomá, a právě netrpělivě očekává návrat svého otce z města. Ten se vrací se šťastnou zprávou, že se našly vozy s jeho zbožím a že už se konečně dostanou z chudoby. Gábinku s Málinkou ta zpráva natolik potěší, že otce hned vyženou do města, aby jim nakoupil, co si naporoučely. Kráska se jim snaží jejich sobecký nápad vymluvit. Chce, ať otec raději na noc zůstane doma, ale proti sestrám nemá šanci. Jediným jejím přáním je, aby se vrátil v pořádku a jako dárek z cesty si, na jeho naléhání, přeje obyčejnou růžičku. Otec tedy nasedne na koně a vyrazí. Ve městě se však dovídá, že zpráva byla klamná a že je stále na mizině. Na zpáteční cestě se mu kobylka ztratí a při jejím hledání zabloudí až k paláci se zahradou, ve které utrhne růžičku pro svou nejmilejší dceru, aby splnil alespoň jedno přání. Tím však rozhněvá pána (Filip Blažek) zdejšího panství. Je to netvor, který si jako odčinění za krádež vyžádá jednu z jeho dcer. Nešťastný otec se vrací domu a vypoví dcerám, co se mu stalo. Gábinka s Málinkou, které ten den vyhodili své nápadníky s tím, že budou mít na lepší, ani nenapadne, že by se za otce obětovaly. Kráska však bez váhání sedá na černého koně, který jí má odvézt na zámek ke zvířeti. Ten jí každý den po několik let pravidelně každý večer navštěvuje tak, aby ho neviděla. Jednoho dne ho však Kráska v zrcadle spatří. I přes to, že jí miluje, propouští ji ze svých služeb domů za otcem. Sám se však trápí a slábne, jediný, kdo mu zůstal je jeho zlý stín (Zdeněk Mládek), který s ním čas od času rozmlouvá. Kráska se vrátí domu k sestrám, které jí zavidí šaty a šperky, ve kterých se doma objevila, ale i přesto jim nezbyde nic jiného, než se provdat za Filipána a Filipce, ze kterých žádné velké bohatství nevypadne. V poslední chvíli si pán k sobě Krásku přivolá a ona ho svou upřímnou láskou osvobodí od smrti i od zakletí. A to je konec pohádky, jak má být.

Těžko bych toto představení mohla srovnat s něčím jiným, co jsem doposud viděla, neboť to byl zase jedinečný zážitek; hlavně tedy co se provedení a prostředí týká. Atmosféra krásného města, zámeckých zahrad, pod širou oblohou plnou hvězd a ještě na otáčivém jevišti, prostě super. Naopak většina herců je pro mě již z některých předešlých návštěv Jihočeského divadla známa. Měla jsem radost, že si v pohádce zahrály mé oblíbené herečky, Věra Hollá coby dojemně krásná a milující Kráska, a v rolích dvou nepodařených sester se skvěle vydováděly Taťána Kupcová a Dana Verzichová. Lákavé bylo i obsazení Filipa Blažka, který sice téměř celé představení odehrál coby netvor, ale i tak jsem jeho výkon pečlivě sledovala. Určitě si svou roli pořádně užil. Líbil se mi i Petr Šporcl, který mě zaujal už ve hře „Harlekýnovi milióny“, ale také dva členové opery, kteří dostali roli ne zrovna přitažlivých nápadníků, ale aspoň se tak postarali o pobavení obecenstva. No, nemít to zkouškové období, tak si to užiju ještě víc, a mít ještě někdy příležitost dostat se na Otáčivé hlediště do Krumlova, určitě jí využiju.

Moje hodnocení: 76 %

Filipán, Gábinka, Málinka a Filipec (A.Beň, T.Kupcová, D.Verzichová a P.Klečka)

zvíře a kupec v zahradě (F.Blažek a P.Šporcl)

zvíře a Kráska (F.Blažek a V.Hollá)

a šťastný konec (F.Blažek a V.Hollá)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home