06 prosince 2014

"2x Woody Allen" - host Severočeského divadla

(Woody Allen)

"Láska a nevěra: dvě sexy komedie na jedno téma." (premiéra 30. ledna 2010)

Trochu symbolicky mi hned první prosincový den vyšel na poslední návštěvu divadla v letošním roce. V předvánočním čase jsem se rozhodla opět pro Woodyho Allena (po nedávném představení "Zahraj to znovu, Same"), tentokrát však v nastudování Divadla Bez zábradlí. Ti si téměř před pěti lety vybrali k zinscenování hned dvě jeho aktovky najednou. V první části se nechali inspirovat hrou "Riverside Drive" a v druhé pak "Old Saybrook", pojmenované po místech, ve kterých se odehrávají. Obě obsahují přesně ta témata, kterými je právě Woody Allen tolik typický a úspěšný - láska, nevěra a mezilidské vztahy, to vše pak ještě prošpikováno skvělým konverzačním humorem. Karel Heřmánek je chtěl uvádět i dříve, ale to prý nebylo možné, neboť Allen trval na tom, že je musí nejdříve zrežírovat na Broadwayi. Když se této možnosti tedy dočkal, nejen že si ve hře zahrál, ale ujal se dokonce i režie, neboť jak sám tvrdí: "Fascinuje mě, jak je Allen schopný psát pořád o těch stejných tématech, přitom pořád vtipně a úplně jinak".

Ulice Riverside Drive nedaleko řeky Hudson se stala útočištěm bláznivého bezdomovce Freda (Karel Heřmánek), který se před časem živil psaním reklamních sloganů. O svou kariéru však přišel a zůstal mu po ní jenom pytel prášků na hlavu. Již nějakou dobu sleduje scénáristu Jima (Josef Carda), neboť je přesvědčen, že mu ukradl námět, který měl čerpat právě z jeho osobního života a chtěl by se s ním tedy podílet na úspěchu díla. Jim má však jiné starosti. Čeká zde na svoji milenku Barbaru (Dana Morávková), které se chystá dát kopačky, neboť by se rád vrátil ke své ženě. Ona se s tím však tak snadno nesmíří a rozhodne se ho vydírat. Chce od něj půl milionu dolarů, jinak vše vyzradí jeho manželce. Fred, kterému našeptávají tajné hlasy, mu poradí, že by se jí měl jednou provždy zbavit. Jim však nesebere odvahu a tak jeho problém elegantně vyřeší sám Fred.
Ve státě Connecticut, 151 km od New Yorku, se nachází zhruba desetitisícové městečko Old Saybrook. V jednom z domů se právě koná mejdan dvou párů - manželů Normana (Josef Carda), Sheily (Dana Morávková) a její sestry Jenny (Eva Josefíková) s manželem Davidem (Petr Pospíchal). Všichni popíjejí, skvěle se baví a užívají si bezstarostné chvíle. Do toho u jejich dveří zazvoní manželský pár Sandy (Jana Švandová) a Hal (Zdeněk Žák), kteří jsou bývalými obyvateli jejich domu a rádi by zde zavzpomínali. Přidají se k již rozjeté společnosti a vyprávějí jim, jak zde spolu trávili své začínající manželství. Hal pak Sheilu navede na skrýš v kuchyni, o které neměla ani tušení a ve které k jejich překvapení objeví tajný deník. Jen co se do něj začte, odhalí jasný popis milostných dobrodružství svého muže a sestry Jenny. Oba je s tímto důkazem konfrontuje. Podstatně pomaleji tato informace dochází Davidovi, jehož hlavním zájmem je golf. Náhle se v místnosti objeví svázaný autor (Karel Heřmánek) a Hal se Sandy se dozvídají, že oba manželské páry jsou pouze fiktivními postavami z jeho nedokončeného díla, které ho svázaly, neboť se chtěly stát skutečnými. Nicméně si se svou existencí neví rady, a tak potřebují, aby autor jejich příběh dokončil. Nakonec se ho přeci jen dočkají a zjistí, že by měli "Lásku vzít i dát"...

Humor Woodyho Allena staví především na dialozích a je tomu tak samozřejmě i zde. Oproti tomu scéna působí dost skromně a jednoduše, ale celkem efektně si tvůrci (překlad: Dana Hábová, režie: Karel Heřmánek, scéna: Tomáš Rusín, kostýmy: Jana Berg a další) poradili s řešením dvou naprosto odlišných prostředí. Scénograf Tomáš Rusín navrhl jeviště rozdělit napříč molem, které dokáže vystihnout jak břeh řeky Hudson, tak i příhodně stylizovaný dům na venkově. První část, jak už to u většiny her bývá, byla o něco slabší, ne tak ale výkon Karla Heřmánka. Ten naopak v první aktovce exceloval. Poměrně snadno svým výkonem zastínil své dva kolegy. Josef Carda ho ani svým ne zrovna suverénním nevěrníkem Jimem nemohl nijak trumfnout a Dana Morávková zase na mě svým přísným kamenným výrazem s našpulenými rty působí dosti křečovitě. Poměrně často ji takto vídám, ale raději bych ji viděla o něco uvolněnější. K tomu už trochu směřovala v druhé části inscenace. Tam vystupovala o poznání přirozeněji a také jí to tak více slušelo. Nicméně nejvíce mě v druhé části zaujal výkon Zdeňka Žáka. Jeho až dětinské výstupy byly fakt vtipné a úsměvné. Příběh druhé aktovky, i když byl poměrně zábavný, mi přišel takový ztracený se spíše zabitou pointou a ještě blbějším závěrem, který přešel do jakéhosi kabaretního tanečně-hudebního výstupu za zpěvu české verze písně All You Need Is Love. Myslím, že se na tom dalo zapracovat o něco lépe. I tak jsem se ale docela pobavila a vypadalo to, že i herci se ve svých rolích cítí dobře a řádně si je užívají.
Moje hodnocení: 55 %
Jim a Fred (J.Carda a K.Heřmánek)
Norman, Jenny a  David (J.Carda, pův. K.Janečková a P.Pospíchal)
Sheila, Norman, Jenny, Sandy a Hal (D.Morávková, J.Carda, pův. K.Janečková, J.Švandová a Z.Žák)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home