30 listopadu 2014

"Poprask na laguně" - host Severočeského divadla

(Carlo Goldoni)

"Italská komedie o rybách, pizze, pančované kořalce, ženských klepech a mužské nedůvtipnosti." (premiéra 30. března 2014)

Přestože se Divadlo pod Palmovkou potýká s provozními problémy po loňských červnových povodních, které zaplavily suterén divadla, kde voda poničila kotelnu, vzduchotechniku i další součásti technického zázemí, svou činnost nijak neomezilo. Se svými, i nově nastudovanými, hrami, které prozatím nemohou uvádět na své scéně, hostují na jiných pražských scénách, ale také objíždějí další česká i moravská města. Do Ústí nad Labem přicestovali právě 27. listopadu 2014 a já si tak mohla užít i do třetice další zábavné představení v jednom týdnu. Vsadili na oblíbenou a jednu z nejčastěji uváděných Goldoniho her (v přesném překladu "Rvačky v Chiozze"). Zajímavostí však je, že ačkoliv byla napsána již v roce 1762, úspěch po svém prvním uvedení v benátském divadle San Luca zrovna nesklidila. Své velké obliby se dočkala až v polovině dvacátého století. První český překlad od Rudolfa Součka vyšel až v roce 1953 pod názvem "Když vypuknou sváry" a už o rok později měl v Šumperku svou českou premiéru v překladu Jaroslava Pokorného s názvem "Poprask na laguně". Pouze o dva týdny později byl uveden i v pražské premiéře v Divadle S. K. Neumanna (dnešním Divadle pod Palmovkou). Letošní libeňská úprava představí divákům pečlivě komponovanou podobu, která zachovává původní strukturu komedie, ale zároveň posouvá a rozšiřuje hru blíže do současnosti, aby ji tak více přiblížila i dnešnímu divákovi.

V rybářském městečku Chioggie právě čekají ženy na návrat svých mužů - rybářů. Na jedné straně ulice v pizzerii zadělávají na těsto paní Libera (Ivana Wojtylová), žena patrona Fortunata (Martin Hruška), se svými sestrami Orsettou (Lenka Langová) a nejmladší Checcou (Tereza Dočkalová). Na tu si myslí mladý Toffolo (Jan Konečný), který pro ně rozváží pizzu. Jí se však více líbí mladý rybář Titta-Nane (Viktor Limr), jehož srdce ovšem už patří Luciettě (Barbora Valentová). Jejími bratry jsou Beppo (Jan Teplý), přítel Orsetty, a kapitán "Krakena" patron Toni (Ivan Jiřík). Spolu s jeho ženou, švagrovou Pasquou (Simona Vrbická), pracuje v rybárně přes ulici. Majitelem lodi, pizzerie i celého tržiště je však patron Vicenzo (Dušan Sitek). Vody zatím celkem poklidného dne rozčeří až mladý Toffolo, který od pouličního zmrzlináře (Václav Vostarek) koupí nanuky ženám z rybárny. Mezi ženami se postupně rozhoří divoká hádka a z jejich ulice se stává bitevní pole. Muži po návratu z rybolovu touží pouze po klidu a ženské náruči. Okamžitě jsou ale konfrontováni s ranními událostmi a začne v nich vřít testosteron. Zatímco Fortunato s Toni chtějí své ženy uklidnit a vztahy urovnat, Beppo více než se svou Orsettou drží při své rodině a Titta-Nane si zase chce vyřídit účty s Toffolem. Ten si ale napadení nenechá líbit a z obavy o svůj život vyhledá inspektora Isidora (Radek Valenta), aby na něj učinil udání. Ten si pošle strážmistra (Václav Vostarek), aby mu přivedl na stanici všechny ženy, které o incidentu něco vědí. Z výslechů se ale dozví i více o jejich vztazích a pokusí se situaci urovnat. Spolu s Vicenzem a oběma hlavními aktéry incidentu se dohodnou na smíru. Situace se srovná i mezi jednotlivými páry, které se rovněž usmíří, a to dokonce i Checca s Toffolem. Jak dlouho jim to ale vydrží, než vypukne další bizarní hádka?

Samozřejmě tuto Goldoniho hru znám, ale zatím pouze z TV záznamu. Chtěla jsem ji alespoň jednou vidět i naživo. Záměrně jsem si vybrala tuto modernější úpravu (překlad: Jaroslav Pokorný, dramaturgie: Ladislav Stýblo, scéna: Milan David, kostýmy: Tomáš Kypta, úprava, hudba a režie: Michal Lang a další), neboť mě zajímalo, jak se s dobovou aktualizací tvůrci vypořádají. Je bezvadné, když autoři dokážou napsat nadčasovou hru, která si najde místo v každé době a je možno ji stále oblékat do nových kabátů. Některé jim sluší víc a některé míň, ale i tak si cením každé snahy a nápadu. Dokazuje mi to fakt, že i divadlo může své mantinely stále posouvat. Úprava je jedna věc, ale tu musí podpořit i výkony. Ty zde byly dosti vyrovnané a žádný příliš nepřevyšoval ty ostatní. Určitě se z nich dalo vytěžit i více. Za nejlepší ale jistě považuji Fortunata Martina Hrušky. Už v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích patřil mezi moje nejoblíbenější herce a i zde potvrdil, co umí. I s malou rolí si vyhrál až nad míru a stačil mu k tomu "jen" bezvadný slovní projev doplněný o správný výraz a gesta. Nejvýraznější roli dostal asi Radek Valenta, jehož role inspektora dala hře jakýsi směr. I on se s ní v rámci možností hezky "pomazlil". Sám Goldoni si podobnou profesí také prošel a právě z těchto zkušeností a podobných situací načerpal námět k napsání "laguny". Každopádně hra měla spád a zcela rozhodně to byl poprask. Bohužel závěr to vše podivně zazdil. Raději bych zůstala u toho s Freddiem Mercurym, než u policejního zásahu v čele s Ondrou Volejníkem, dalším kvalitním hercem z Jihočeského divadla, který si zde sotva štěknul. Proč to? Vždyť na takovou roli by bohatě stačil kdejaký kulisák. Záměr celého nastudování dobrý, ale provedení mohlo být lepší.
Moje hodnocení: 59 %
zmrzlinář, Toffolo a Lucietta (V.Vostarek, J.Konečný a B.Valentová)
Orsetta, Lucietta, Checca, Libera a Pasqua (L.Langová, B.Valentová, T.Dočkalová, I.Wojtylová a S.Vrbická)
Orsetta, Fortunato a Lucietta (L.Langová, M.Hruška a B.Valentová)
Titta-Nane, Beppo a Toni (V.Limr, J.Teplý a I.Jiřík)
Titta-Nane, Isidoro, Vicenzo a Toffolo (V.Limr, R.Valenta, D.Sitek a J.Konečný)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home