15 června 2013

"Ve dvou se to lépe táhne aneb Peklo v hotelu Westminster" - host Severočeského divadla

(Ray Cooney)

"Bláznivá komedie o nevěrách." (premiéra 8. března 2011)

Dne 13. června 2013 zavítala do ústeckého divadla poměrně mladá divadelní společnost On Stage!, která má svou domovskou scénu v pražském sále Paláce Illusion. Jejím cílem je uvádět zajímavé dramatické tituly a novinky nebo také jevištní adaptace literárních či filmových děl. Svou činnost odstartovala premiérou původní divadelní hry Williama Linka a Richarda Levinsona "Colombo - vražda na recept" (premiéra 15. září 2010), která rovněž nastartovala fenomén los angeleského poručíka a po níž následoval 69-ti dílný, až dodnes populární, detektivní seriál v hlavní roli s Peterem Falkem. V prosinci 2010 uvedli ve světové premiéře vlastní divadelní adaptaci kultovní  romantické filmové komedie Melvina Franka "Na úrovni", na níž navázali právě touto fraškou současného "krále" britské komedie Raye Cooneyho.

Do londýnského hotelu Westminster přijíždí ctihodný ministr vnitra Richard Willey (Ernesto Čekan) i spolu se svou manželkou Pamelou (Ivana Jirešová), aby se zde ubytoval. Na recepci se potkává i s jednou velmi puritánskou poslankyní Chattertoonovou (Hana Sršňová). Oba dva zde čekají pracovní povinnosti, nicméně Richard by zde svůj čas využil raději drobným záletem s osobní tajemnicí šéfa opozice Jean de Vriesovou (Petra Doležalová). Na pomoc si naverbuje svého nepříliš nápaditého osobního sekretáře George Pigdena (Roman Štolpa). Dá mu jasné instrukce, které ale bohužel George zvrtá a pod cizím jménem pro něj na sebe zamluví pokoj hned vedle toho jeho. Tím pro něj ale hra nekončí a je náhle několikrát konfrontován se "svou " novou identitou a do celé záležitosti je stále více zapojen. Obzvláště když se i Pamela rozhodne změnit program a zůstat v hotelu stejně jako její manžel. I prohnanému čínskému číšníkovi (Kryštof Nohýnek) z toho jde hlava kolem a svěřuje se panu řediteli (Tomáš Turek), který si ve svém hotelu chce sjednat pořádek. Richardovi se jeho plán na příjemné odpoledne s milenkou začíná hroutit a navíc začíná mít podezření, že i jeho žena má v pokoji mužskou návštěvu. Díky vzkazu, který zanechal Richard Jean, se v hotelu objeví i její manžel s podobným jménem Gene de Vries (Vlastimil Korec). Je to začínající herec, který toto pozvání považuje za casting na novou filmovou roli. Atmosféra začíná houstnout a George se stále snaží najít co nejlepší možné východisko a zachování si svého dosud čistého štítu. Svou roli zde sehraje i španělská pokojská Maria (Jitka Sedláčková), jejíž vozík taktéž pomůže zachránit situaci. Možná si příště Richard naplánuje svou nevěru lépe anebo si to raději rozmyslí.

Peklo v hotelu Westminster je typickou bláznivou komedií založenou na řadě záměn a divokých zápletek, které vznikají díky několika drobným lžím, do kterých se všechny postavy postupně více zamotávají. Pro poměrně klasický námět si ale autoři  vybrali velmi šikovné obsazení, které bylo nejsilnější složkou inscenace (překlad: Břetislav Hodek, scéna: Petr Kastner, kostýmy: Zita Miklošová, úprava, dramaturgie a režie: Roman Štolpa a Martin Novotný a další). Nejvíce mě zaujala Hana Sršňová, která se do své postavy puritánské poslankyně stylizovala velmi zábavně a to jak přízvukem, tak i třeba chůzí. Opravdu vtipně svou roli pojal i Vlastimil Korec, který do příběhu náhle vstoupil a vody již volněji běžícího příběhu opět řádně rozvířil. Podstatně výraznější roli zde měl Roman Štolpa, jehož postava vše odstartovala a procházela celým tím martyriem jako nevinná loutka, která jen chtěla svému šéfovi pomoci a následně vše zamotané řádně ukočírovat. Velmi dobře do svých partů zapadli i ostatní herci - vážený ministr Ernesto Čekana, jeho pohledná manželka Ivany Jirešové i mladá milenka Petry Doležalové, podezřívavý ředitel hotelu Tomáše Turka, španělská pokojská Jitky Sedláčkové i Kryštof Nohýnek coby úskočný čínský číšník. Opravdu vhodně byla navržená scéna i kostýmy, které celé prostředí pomohly dokreslit. Každopádně to celé považuji za pohodovou, nijak náročnou, lehkou komedii s ne tak úplně suchým anglickým humorem. Určitě jsem viděla lepší, ale zas tak zlé to také nebylo.
Moje hodnocení: 66 %
ředitel, Chattertoonová a Pamela (T.Turek, H.Sršňová a I.Jirešová)
Richard a Jean (E.Čekan a alter. A.Kulovaná)
Richard, ředitel a Georgie (alter. O.Kavan, T.Turek a alter. L.Županič)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home