13 dubna 2013

"Kutloch aneb i muži mají své dny" - host Krušnohorského divadla

(Kristof Magnusson)

"Komická černá komedie plná ironie o těžkém údělu muže v současném světě. Doba je v krizi, svět je v krizi, vztahy jsou v krizi, ale pozor: I muži jsou v krizi." (česká premiéra 24. července 2012)
Tato hra, která proslavila německo-islandského dramatika Kristofa Magnussona, byla jeho třetí divadelní hrou. Svou světovou premiéru měla v roce 2003 v Bonnu a téměř přes noc se stala kultovním hitem. Od té doby ji přeložili do mnoha světových jazyků a uvedli ve více než třiceti divadlech. V Čechách ji se Studiem Dva pro Metropolitní léto hereckých osobností nastudoval Jan Jirků. Z letní scény Vyšehrad se pak přesunula i do kamenného divadla a do Teplic s ní soubor přijel hostovat 10. dubna 2013. Hlavním tématem hry je rozdílnost mezi mužským a ženským pokolením, obdobně jako v Cavemanovi, tentokrát ale především při shoppingu alias nakupování.

Je tu opět sobota a jako každý týden je třeba zajet s manželkou na nákupy do supermarketu Happycentrum a strávit v něm pár šílených hodin. Svých pravidelných návštěv využil Helmut (Bob Klepl) k hledání úniku před tím vším shonem. V přízemí marketu objevil nezamčenou kotelnu, do které se začal i spolu se svými kamarády Erollem (Kryštof Hádek) a Larsem (Petr Bláha) uchylovat a společně si zde založili své mužské doupě. Dívají se na fotbal, pijí pivo, jedí pizzu a hlavně probírají  své radosti i starosti. Je však důležité nalézt tu správnou výmluvu, aby se od svých manželek mohli vzdálit a dokázat si tím, že jsou stále ještě pořádnými chlapy. Jednoho dne je zde při protipožární prověrce načapá hasič Mario (Roman Štabrňák). Okamžitě je odsud chce vyhnat a prostor uzavřít, ale  ani on na tom není s manželkou úplně v pohodě a tak se nakonec nechá uplatit a do "tlupy" se přidává. Také zde začne nacházet své klidné místo na zemi. Zatímco Erollovi to s jeho mladou ženou, kterou stále dost miluje, poměrně dobře klape, mají ostatní se svými ženami stále více problémů. Lars je díky své práci manažera, ale hlavně díky svým milenkám, na roztrhání. Helmut se své problémy dokonce rozhodne řešit tím, že ze společného kutlochu udělá své dočasné bydliště, kde právě hodlá i nocovat. Stejný nápad má i Lars a později i Mario. Zdá se, že se jim vše hroutí a z chlapů se stávají zbabělci, kteří se bojí vlastních žen. Helmut už toho má dost a tak vymýšlí strategii, jak si zase své ženy získat a udobřit. Vše se začíná zdá být na dobré cestě, ale najednou vychází najevo, že ani u Erolla není manželství tak růžové. Provalí se totiž, že ho jeho žena podvedla s Larsem a navíc je právě těhotná. Komu tedy patří dítě, která čeká? Schyluje se k válce a společnému kutlochu je konec.
Podobně jako "Práskni do bot" se i tato hra (autorů - překlad: Iva Michňová, dramaturgie: Adéla Šotolová, scéna: Jan Bažant, kostýmy: Simona Krompholcová, režie: Jan Jirků a další) zaměřuje na mužský svět. Tentokrát se však muži nestřetávají na pracovišti, ale ve svém volném čase, což nabízí ještě více prostoru k využití pohrát si s tématem. Těšila jsem se, že bych se mohla pobavit obdobně jako v "Cavemanovi", nicméně to byl jen hodně slabý odvárek. V první části se na sebe vršilo jedno klišé na druhé, ale sem tam to ještě bylo docela vtipné, pokud by to i nadále gradovalo. To se ale bohužel nestalo, spíše se vše jen jakoby opakovalo a jakýsi nástin příběhu v druhé části to nijak nezachránil. Ani výkony mě zvlášť nepřesvědčily. Prim tam určitě měl Bob Klepl, který byl jakousi stěžejní postavou v kutlochu. Snad proto, že byl nejstarší a neměl jiné zájmy, zde trávil nejvíce času a snažil se svým mladším kolegům vštěpovat potřebné rady, jak si získat své manželky. Kryštof Hádek mi přijde ve všech rolích stále stejný, Romanu Štabrňákovi svěřili asi nejvtipnější roli, která ale mohla nabídnout mnohem více. Nejméně výrazněji působil Petr Bláha, charakterizovaný jako "donjuan".  Vidím to na takové hodně lehké představení vhodné pro letní večery.
Moje hodnocení: 46 %
Mario, Helmut a Lars (R.Štabrňák, B.Klepl a P.Bláha)
Eroll, Lars, Mario a ležící Helmut (alter.V.Jílek, P.Bláha, R.Štabrňák a B.Klepl)
Helmut a Eroll (B.Klepl a K.Hádek)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home