11 dubna 2012

"Tři v háji" - host Krušnohorského divadla

(Michael Viewegh, Iva Hercíková, Halina Pawlovská, Miroslav Oupic)

„Láska versus sex v komedii o vztazích během krize středního věku.“ (premiéra duben 2012)

Podkladem k této divadelní adaptaci se stal stejnojmenný literární bestseller, na kterém se podíleli hned 3 naši známí autoři – Michael Viewegh, Iva Hercíková a Halina Pawlovská. Každý z nich psal pouze kapitoly svých postav. Znali jenom jméno, věk, povolání a stav svého hrdiny. Tato povídková kniha pak vycházela na pokračování v časopise „Šťastný Jim“. Napsání celé knihy trvalo rok a navíc sami autoři nevěděli, jak to vlastně celé dopadne. Možná jejich jména nebo neobvyklý způsob vzniku nalákal čtenáře k jejímu přečtení. Jiní se zase rozhodli pro její divadelní ztvárnění. Do svého repertoáru ji v dubnu 2012 zařadila i Divadelní společnost Artur, která ji od srpna 2012 hrála i na své letní scéně – na střeše Galerie Harfa v Praze. Já si na ni zašla o pár měsíců dříve, kdy s ní soubor 9. dubna 2012 hostoval v teplickém Krušnohorském divadle. Režie se ujal Karel Janák, který se podepsal například pod známé a oblíbené filmy "Snowborďáci" či "Rafťáci".
S první postavou příběhu, Albertem (Jindra Kriegel), se právě ocitáme na recepci jednoho kosmetického zařízení. Vzpomíná, jakým byl kdysi třídním premiantem a jak se toužil věnovat doktořině. Nicméně dokončil pouze čtyři semestry medicíny a není zrovna spokojený, že skončil jako recepční v Centru plastické a estetické chirurgie. Ženil se brzy, ve svých jednadvaceti letech, a se svou manželkou Kristýnou (Michaela Kuklová) má dvě děti. Zanedlouho mu bude čtyřicet a začíná pociťovat, že jejich vztah už není co býval. Podobně je na tom i Kristýna. I ta pociťuje jakousi krizi středního věku a touží po změně či nějakém tom povyražení. Zatímco ona se stýká s frajerským a o několik let mladším Ivošem (Tomáš Krejčíř) z reklamní agentury, on se "spustí" s vdanou ženou, která je ještě navíc jeho o dva roky mladší šéfová Olga (Vanda Károlyi-Konečná). Ta je velmi cílevědomá a nezapře v sobě vůdčí dominantní typ. Albert pozná, že ani ona pro něj není ta pravá a tak zkusí své štěstí ještě u podstatně mladší Ivety (Veronika Nová). I když se zpočátku zdá vše v pořádku a že jim to docela klape, s postupem času poznává, že věkový rozdíl je přeci jenom výraznou překážkou. Iveta ho opouští kvůli mladšímu. Ani Kristýně to s Ivošem příliš nevyjde. Oba měli výrazné nutkání zažít nějakou změnu, ale stále jeden ke druhému něco cítí. Po nevydařených vztazích se rozhodnou svému manželství dát ještě šanci. Zdají se být bohatší o novou zkušenost, ale také chytřejší a pokornější sami k sobě. Snad si tak budou i více vážit sebe navzájem a ke zpestření jejich milostného života jim bude stačit i třeba jen kostým batmana :-).
Námět mě tedy příliš neoslovil, zřejmě jsem od toho očekávala více. Nicméně se tam našlo několik velmi vtipných momentů či hlášek. Největší zásluhu na tom ale mají herci, resp. herečky. I když zde neměla hlavní roli, jistě byla nejzapamatovatelnější a svým charakterem a projevem určitě zaujala a pobavila  nejvíc Veronika Nová, která hrála holku, jak se říká "na pěst", a hrála ji opravdu skvěle. Její prořízlá pusa věčně žvýkající žvýkačku se mi určitě vryla do paměti nejvíce. Velmi dobrý výkon podala i Vanda Károlyi-Konečná, u níž nešlo přehlédnout, že si svou roli svérázné a náruživé Olgy pěkně užívá. A dát si tak lehce nohy za hlavu jistě stojí také za ocenění. Nejpřirozeněji na mě působila svým výkonem Míša Kuklová, která si střihla podváděnou a zároveň i podvádějící manželku. Její dva chlapi se představili v naprosto odlišných povahách - poněkud ostýchavý a nevýrazný Albert v podání Jindry Kriegela a suverénní a "drsňácký" Ivoš Tomáše Krejčíře. Nejzajímavější na celém tomto dílku tedy jistě zůstává způsob, jakým vzniklo a že se na něm podíleli hned tři naši spisovatelé. Sami nevěděli, kam to bude celé směřovat a jak to dopadne a zřejmě i proto je celá zápletka i konec ve stejném duchu, celkem fádní. Nicméně souhlasím, že kniha patří do žánru velmi lehkého letního čtení a kdo takové má rád, přijde si na své.
Moje hodnocení: 52 %
Kristýna a Ivoš (M.Kuklová a T.Krejčíř)
Albert a Olga (J.Kriegel a V.Károlyi-Konečná)
Kristýna a Albert (M.Kuklová a J.Kriegel)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home