19 března 2005

"Blbec k večeři" - Divadlo Bez zábradlí

(Francis Veber)
„Dávejte si pozor, než někoho prohlásíte za blbce a budete se chtít bavit na jeho účet. Může se vám stát, že blbcem zůstanete na posměch vy sám.“
Na veleúspěšnou francouzskou hru jsem se vypravila se svojí spolužačkou. Dne 13. března 2005 jsme se spolu sešly v Praze na hlavním nádraží a přes „Václavák“ se vypravily směrem k divadlu Bez zábradlí. Čekalo nás odpolední představení (to, abychom ještě stihly vlak do Č. Budějovic), které začínalo v 15:00.
Hlavní zápletka příběhu se točí okolo úspěšného vydavatele Pierra Brochanta (Václav Vydra) a jeho party snobských přátel, kteří si z nudy vymysleli středeční zábavu. Hru, která spočívala v tom, že týden co týden, jeden z nich pozval ke stolu „parádního“ blbce, na jehož účet se společnost celý večer dobře bavila. Příběh této hry začíná v momentě, kdy je řada právě na Pierrovi, který svého excelentního blbce potkal ve vlaku. Ten však byl jiný než ostatní. Jako jediný dokázal zamíchat životy této snobské společnosti. Prakticky celý příběh, tedy jeho divadelní provedení, se odehrává v Brochantově bytě, kterého čeká zahřívací kolo s jeho blbcem. Na večeři však jít nemůže, neboť si na golfu uhnal housera, takže si Francoise Pignona (Josef Carda) pozval k sobě do bytu. Manželka (Jana Boušková) s jejich „nejapnou“ hrou naprosto nesouhlasí, takže raději vyklidila prostor. Pignon dorazil ve sjednanou dobu, aniž by v nejmenším tušil, co se na něj chystá. V brašně si přinesl fotky svých výtvorů – maket ze sirek představující světově známé stavby, o kterých dokáže neuvěřitelně nudně vyprávět a navíc poplete všechno, co mu přijde pod ruku. Tím postupně dochází k neuvěřitelným zápletkám mezi všemi zúčastněnými a především Brochantův život se začíná obracet vzhůru nohama. Na začátku všeho je podezření, že je mu žena nevěrná. Tím se do děje zapojí i další postavy. Rodiný přítel a nakladatel Just Leblanc (Rudolf Hrušínský), Marléne (Jana Švandová) coby Pierrova bývalá milenka a hlavně exekutor Koníček – Cheval (Zdeněk Žák), který u všech budí opravdu velký respekt. Ale ve finále, všechno zlé je k něčemu dobré a tak i Brochant se ze všech situací poučí. Pozvání na středeční večeři, které mělo být zrušeno, se přeci jenom naposledy uskutečnilo. Blbcem ale nebyl Pignon, byl jím… ;-)
Úžasná hra ve výborném nastudování režiséra Jiřího Menzela a podle překladu Antonie Miklíkové Görök byla i se skvělým hereckým obsazením naprosto jedinečným zážitkem a příjemným počechráním bránic. Tolik gagů a promyšlených zápletek v jedné hře vždy slibuje skvělou podívanou. Herecký projev Václava Vydry se již od skvělé úvodní scény se sifonem jen stupňoval a nabýval těch nejvyšších hodnot. Odehrát téměř celé představení v předklonu a ani na moment nezapomenout na neuvěřitelnou bolest v zádech (která nepatřila herci, ale postavě), si jistě zaslouží velké uznání. I s Pignonem a především náročným textem jeho role, se jeho představitel, Josef Carda, velmi dobře popral. I ostatní, kteří neměli tak velký prostor předvést své herectví, si mohli odehrát minimálně jednu skvělou scénu, kterou si, pro pobavení diváků, vskutku vychutnali. Jedinou malou výhradičku bych měla k malému hereckému prostoru postavy Brochantovi manželky (Jana Boušková), které na začátku patřil víceméně jen odchod ze scény, v další scéně jen sbalení kufrů a na závěr jenom hlas v telefonu. Nic to však nemění na celkovém zážitku z výborně sehrané komedie, která mi ve vzpomínce ještě dlouho zůstane. Co scéna, to minimálně jeden skvěle podaný gag. Pokud se chcete opravdu pobavit a od srdce zasmát, zajděte místo večeře na představení, kde vám naservírují toho nejlepšího „Blbce k večeři“.
Moje hodnocení: 89 %
Pignon a Brochant (J.Carda a V.Vydra)
Brochant a Leblanc (V.Vydra a R.Hrušínský)

Pignon a Brochantová (J.Carda a J.Boušková)

Pignon a Koníček (J.Carda a J.Žák)

2 Comments:

Anonymous Anonymní said...

Je to nejúžasnější hra, kterou jsem kdy viděla, vřele doporučuji všem...nemá chybu...je to něco jedinečného, perfektního, bezkonkurenčního.

2:40 odp.  
Anonymous Anonymní said...

Musim nesouhlasit s touto recenzi. Vcera jsem s pritelkyni rovnez shledl tuto hru a musim rict, ze nas oba tezce zklamala. Hra se velice podoba hre "Vratila se jednou v noci" z Divadla na Vinohradech, kde rovnez hraje pan Vydra, ale tam alespon uroven pozvedla pani Jiraskova. Zde takova role neni, krome trapne role pani Svandove.
Pokud mate radi humor typu TV Nova, urcite se vam komedie bude libit.
Pokud se chcete zasmat, doporucuji hru "Kdo je tady reditel" ve Svandove divadle nebo "Ptakovina" v Cinohernim klubu. Nesrovnatelny zazitek.

12:59 odp.  

Okomentovat

<< Home