03 prosince 2004

"Malované na skle" - Jihočeské divadlo

(Ernest Bryll a Kateřina Gartnerová)
„Milovat se do svítání – tančit, zpívat k umírání. Krásky a smrt, zbojníci a četníci, andělé a ďábel ve zbojnickém muzikálu. Rocková balada, milostné reggae, vtipný banjo band a mnohem víc…“ (premiéra 28. února 2003)
Ano, v té větě je obsaženo vše, co jsme měli možnost během cca 130 minut shlédnout. Divák po celou dobu neměl téměř šanci vytušit, co právě přijde. V nastudovaném muzikálu se objevil celý soubor činohry Jihočeského divadla pod vedením - režie: Martin Glaser, přeložil a přebásnil: Jaromír Nohavica, dramaturgie: Olga Šubrtová, scéna: Dana Hábová, korepetice: Jan Krejcar, hudební aranžmá, úpravy a realizace nahrávky: Vít Sázavský a Filip Benešovský, inscenační úprava: Olga Šubrtová, Martin Glaser, jazyková spolupráce: Renata Putzlacher-Buchtová, představení řídí: Dana Křížová a další. Další příběh zbojníka, který bohatým bral a chudým dával se svou vskutku nápaditou formou i nadále láká diváky Jihočeského divadla.
Do samotného příběhu zasahuje vypravěč (Jiří Šesták) a jeho dovypravovač (Petr Červinka). Jejich příběh začíná tím, jak se jedné chudé matce (Jaroslava Červenková), narodil hlavní hrdina – zbojník Janík (Ondřej Veselý). Svou silou a chytrostí se stává uznávaným hrdinou a se svou bandou kumpánů (Tomáš Drápela, Jan Herget, Jan Zadražil, Pavel Oubram, Jan Zdražil j.h. a Martin Bačkovský j.h.) v lese okrádají bohaté, aby z jejich bohatství měli prospěch chudí. To se samozřejmě nelíbí četníkům (Jan Dvořák, Jan Konrád a Václav Vodička) v čele s velitelem (Martin Hruška), kteří jsou jim neustále v patách. Samozřejmě zde nesmí chybět ani milostný příběh Janíka a jeho milé (Dana Verzichová), ale odolat svodům dívky potvory (Taťána Kupcová) nebo jiných děvčat (Adéla Kačerová Kubačáková, Věra Hollá nebo Teresa Branna) je opravdu nelehký úkol… Do děje však vstupují i nadpřirozené bytosti jako je anděl (Věra Hlaváčková) nebo ďábel (Roman Nevěčný), ale také všudypřítomná smrt (Daniela Bambasová).
Nevím, jaký názor si může udělat čtenář předešlých řádků, neboť popsat tuto zbojnickou zpěvohru je opravdu nelehký úkol. Jinými slovy jsem chtěla říct: „To se prostě musí vidět.“ Návštěvník divadla si užije od každého trochu. Pobaví se, poslechne si skvělou hudbu i zpěv, uvidí opravdu originální kostýmy a masky (především postav z lidových bájí, které ve svém příběhu dva vypravěči vzpomínají) a v neposlední řadě si užijí skvělých hereckých výkonů. Nudit se opravdu nebudete. Já osobně bych chtěla nejvíce ocenit výkon Romana Nevěčného. Role pekelníka mu byla jak na tělo ušitá a sám o ní tvrdí, že je to jeho nejoblíbenější role. Vyřádil se v ní jako skutečný ďábel. Rozhodně nesmím opomenout výkon Ondřeje Veselého, který nejenom, že dobře ztvárnil hrdiného zbojníka, ale i výborně svůj part odzpíval. A také anděl, který do děje neustále vnášel naději s příjemným hlasem Věry Hlaváčkové. A smrt, kterou hrála Daniela Bambasová. Bez jediného slova a přeci svým mimickým výrazem vyjádřila vše podstatné. Tím rozhodně nechci říci, že ostatní výkony byly zanedbatelné. Vtipnost četníků, taneční ztvárnění soubojů Janíkovy bandy, ale i krása přítomných dívek celý muzikál příjemně dokreslují a ve své komplexnosti znamenají velmi působivý zážitek z celého představení.
Moje hodnocení: 92 %

Ďábel a Janík (R.Nevěčný a O.Veselý)

Četníci - dole, vypravěči (Jiří Šesták a Petr Červinka) - nahoře

Janík a smrt (O.Veselý a D.Bambasová)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home