28 prosince 2004

"Cikáni jdou do Nebe" - Divadlo Bez zábradlí

(J. Doga, E. Lotjanu, J. Janda, P. Malásek)
„Hudebně-dramatická balada. Podmanivé melodie a temperamentní tance. Strhující podobenství o věčné lidské touze, o svobodě, vášni a lásce, která dokáže zničit sama sebe. Příběh osudové lásky krásné Rady a zloděje koní Lujka Zobara. Jevištní zpracování slavného filmu Emila Lotjanu a Jevgenije Dogy podle povídek Maxima Gorkého. Muzikál, který vás odnese až někam do cikánských nebes! Slavné romské písně v hudebním nastudování zpěvačky Idy Kelarové, mezinárodně uznávané odbornice v oblasti romské hudby.“

(J.Čvančarová, D.Bambas, V.Konečná, J.Stryková a Z.Ďurdinová)

Další měsíc a další muzikál. Tentokrát v Praze a ještě k tomu s vánoční atmosférou, neboť jsme na něm byli 18. prosince 2004. Když jsme o „Cikánech“ mluvili s panem Zindulkou (také si zde zahrál), tvrdil nám, že je to jedinečné představení, které svým temperamentem dobije energii všem aktérům muzikálu, ale také obecenstvu. Měl pravdu. Chytlavý rytmus rómských písní a texty, kterým málokdo rozumněl (ale to ani nebylo příliš potřeba), nikomu nedovolily zůstat v klidu. Napomohlo tomu skvělé ozvučení divadla, které využívá techniku Dolby Surround.

Hlavním hrdinou příběhu je zloděj koní Lujko Zobar (Michal Kavalčík), který má svou milou Julišku (Zuzana Ďurdinová). (((Mimochodem, jejich duet na houpačce byl tou nejhezčí písničkou celého muzikálu.))) Malovali si společnou budoucnost slovy i pohledy plných lásky. Až do doby, kdy Zobarovi do života vstoupila Rada (Vanda Konečná). Bosorka, která všemi svými ženskými zbraněmi dostala každého, koho si umanula. Dokonce jejímu kouzlu propadl i poručík Antal Siládi (Adrian Jastraban), který se za zloději koní neustále honil a hlavně za tím nejlepším, králem zlodějů, za Zobarem. Hlavní zápletka se však točila okolo Rady, kterou o ruku požádal právě poručík Siládi. Jeho žádosti se však všichni romové vysmáli a ve chvíli, kdy jí donesl svatební šaty, si je Buča (Filip Čapka) vzal na sebe, a skvělým divadýlkem, coby nevěsta, všechny diváky opravdu pobavil. Rada, jejíž zábavou bylo právě lapání chlapů do vlastních sítí a která rovněž ulovila i krále zlodějů, Zobara, jež ji rovněž požádal o ruku, nikdy nepočítala s pevnějším svazkem. Stále chtěla být volná, sama svou paní, ne v poutech manželských. Z nymfy, která nejprve mátla mužské smysly, se postupně stávala ledová královna. Určitou roli zde sehrál i Zobarův otec (Stanislav Zindulka), který byl jedinou možností pro poručíka Siládiho, jak chytit Lujka. Vyhrožoval mu zabitím koňů, které tolik miloval. Otec nechtěl, aby se mstili na koních, tak mu prozradil místo, kde by se Zobar mohl skrývat. A jak to všechno dopadlo? Neprozradim, ale řeknu, že takový závěr jsem opravdu nečekala.

Dost dobře nemůžu posoudit, jak se jeden kritik o „Cikánech“ vyjádřil, že je to jedna z nejlepších inscenací, které lze momentálně v Praze navštívit, neboť zas tolik jsem toho neviděla. Ale určitě souhlasím s tím, že tento muzikál za vidění stojí. Má skvělé obsazení a za zády skvělé autory – režie a choreografie: Radek Balaš, scéna: Jozef Ciller, kostýmy: Jana Zbořilová, hudební nastudování: Ida Kelarová, scénická hudba: Petr Malásek, sbormistr: Jana Balašová Trčková, asistent režie: Martin Kubačák, pohybová spolupráce: Miloslav Šturc a Rena Milgrom a další. Mě z představení nejvíce utkvěl v paměti Filip Čapka, kterému byla svěřena „nejúsměvnější“ postava zlodějíčka slepic. Role Rady zas byla velmi přesvědčivě zahraná skvěle zpívající Vandou Konečnou. Rovněž mě velmi zaujala členka ND, Johanna Tesařová, která si zde zahrála roli staré cikánky Izergil. Je to prostě „paní herečka“ s krásně barevným hlasem. Za povšimnutí ale jistě stál i zajímavý Adrian Jastraban, který s rolí poručíka dokonale splynul a také cikánská dívka Asja, kterou si zahrála a i přes svůj nízký věk (9 let) skvěle odzpívala Kateřina Kenardžievová. Ve zbývajících rolích se objevili: Rusalinda (Zobarova sestra) - Jana Stryková, Maria (cikánka) – Athina Langoska, Danilo (vysloužilý voják, otec Rady) – Petr Pospíchal, Aralambi (zpěvák a Zobarův kumpán) – Tomáš Petřík, Talimon (Zobarův kumpán) – Ivo Hrbáč, Bubulja (mladý cikán) – Petr Macháček a Schwob (Siládiho pobočník) – Martin Kubačák. Nemůžu hodnotit každého jednotlivě, takže bych všechny, tzv. „strčila do jednoho pytle“ a zhodnotila jako celek. Jak už jsem jednou napsala, představení bylo natolik zajímavé, že jeho návštěvu mohu jen vřele doporučit a pokud by si někdo z vás chtěl pořídit i CD z představení, určitě nebude litovat.

Moje hodnocení: 93 %

Zobar a Rada (M.Kavalčík a V.Konečná)

Zobar a Rada (M. Kavalčík a alternující J. Čvančarová)

Rusalinda s otcem (J.Stryková a S.Zindulka)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home