13 září 2015

"Rodina je základ státu" - host Severočeského divadla

(Ray Cooney)

"Situační komedie plná neotřelého britského humoru odehrávající se v londýnské nemocnici pár dnů před Štědrým dnem." (premiéra 14. května 2015)

Stejně jako jsem končila minulou sezónu, začínám i tuto s Divadlem Palace. Tentokrát však ne na jejich domovské scéně v Praze, ale 11. září 2015 při jejich hostování v našem ústeckém divadle. Přijeli k nám s komedií uznávaného mistra frašky Raye Cooneyho, která je v jejich repertoáru po jeho textu k inscenaci "Prachy!!!" (premiéra 16. ledna 2011) již druhá v pořadí. Jeho hry vycházejí z nejlepších tradic anglické komedie s komplikovanou zápletkou a hlavně suchým britským humorem. Celým jménem Raymond George Alfred Cooney (*1932) začínal jako komediální herec. Vlastní hry začal psát na začátku 60. let a v roce 1983 založil vlatní divadelní společnost "Theatre of Comedy". Ray Cooney je nositelem mnoha divadelních ocenění včetně Ceny Lawrence Oliviera za hru "Dvouplošník v hotelu Westminster". Za své služby britskému dramatu mu v roce 2005 udělila královna Alžběta II. titul důstojníka Řádu britského impéria (O.B.E.). Já již navštívila jeho hru "Peklo v hotelu Westminster", která je také plná divokých zápletek, záměn identit i bláznivých nedorozumění.

V nemocnici U svatého Ondřeje zbývají pouze dva dny do Štědrého dne a doktor David Mortimore (Miroslav Etzler) se právě připravuje na velmi důležitou Ponsobyho nadační přednášku, která by mu mohla pomoci v jeho kariérním postupu. Nutně k tomu však potřebuje klid a soustředění, což mu bohužel běžný provoz a navíc plánovaný vánoční večírek pod taktovkou kolegy Dr. Mika Connollyho (Richard Trsťan) příliš neumožňuje. To však ještě ani netuší, jaké překvapení na něj čeká v doktorském pokoji v několika následujících okamžicích. Po dlouhých letech ho přijde navštívit jeho bývalá sestřička a hlavně také milenka Jane Tateová (Sabina Laurinová). Nutně mu potřebuje oznámit, že spolu mají již osmnáctiletého syna Leslieho (Mirek Sabadin) a navíc že ten se opil a chystá se zde svého otce najít. David tomu chce za každou cenu zabránit, neboť nechce ohrozit své dlouholeté a šťastné manželství s Rosemary (Marika Procházková), dcerou ředitele nemocnice. Požádá tedy o pomoc svého přítele Dr. Huberta Bonneyho (Petr Motloch), aby se on jako svobodný mládenec vydával za otce Leslieho. Kolotoč lží se tak začíná naplno rozjíždět. Leslie uteče seržantovi (Jakub Slach), který ho sem dovedl a setká se Dr. Mortimorem. Na toho zase netrpělivě čeká ředitel Sir Willoughby Drake (Zdeněk Košata), aby si včas pročetl jeho nachystanou řeč. Rosemary se snaží pochopit, o co tady jde, a také pomáhá uklidnit doktory čekající v sále. Vrchní sestra (Martina Hudečková) se nejprve snaží najít pacienta Leslieho alias Billa (Miloš Kopečný) a následně dát utišující injekci opilému mladíkovi na okenní římse. Dá se vůbec z tak zamotané situace dostat s čistým štítem? Přednášku musí nakonec zachránit sám Dr. Drake. A Dr. Bonney po svém hrdinském záchranném činu pomáhá svému příteli dalším odvážným rozhodnutím odvrátit i manželskou pohromu. Nemilým překvapením se tedy zdá být konec, nebo si přeci jenom pro svého muže nějaké připravila i Rosemary?

V této hře (autorů - překlad: Břetislav Hodek, režie: Petr Hruška, výprava: Miroslav Král a další) čekala jednoznačně největší výzva na představitele hlavního hrdiny Miroslava Etzlera. Coby Dr. Mortimor se musel naučit neuvěřitelných 95 stran textu. Patří mu tedy obdiv za fenomenální paměť, ale i výkon, který při tom zvládl v plném nasazení. I když to byla "komediální divočina" a fraška, jak se patří, musím říct, že splnila účel. Fakt jsem se uvolnila a zasmála. Nejvíce mě pobavil Petr Motloch, a to hlavně v situacích, kdy se snažil zachraňovat krk svému kolegovi. Vrchní sestra v podání Martiny Hudečkové, stejně jako seržant Jakuba Slacha byly výtečně ztvárněné figurky, které příběh i jeho tempo popoháněly. Přesně tak jsem si zábavu pro tento zářijový večer a start do nové divadelní sezóny představovala. Chtěla jsem se bavit u příběhem nenáročné, vtipné a hravé komedie s velmi dobrý obsazením. Myslím, že všichni herci podali skvělé výkony, které se od nich očekávaly, a tuto dobře napsanou i zrežírovanou frašku si i oni užili. Zaujal mě také návrh scény a vhodně zvolené kostýmy, i když se v nich herci museli tedy pořádně zapotit. Zajímavostí této inscenace je pak korzet, ve kterém se představil Richard Trsťan v úvodní scéně. V 70. letech ho totiž oblékala sama Helena Růžičková v představení "Les" v Divadle Na zábradlí. "Rodina je základ státu" je vcelku příjemné odreagování od všedních starostí a divoká zábava po anglicku.
Moje hodnocení: 67 %
Leslie, David a Sir Willoughby (M.Sabadin, M.Etzler a Z.Košata)
Bill, Hubert, Leslie, Jane a David (M.Kopečný, P.Motloch, M.Sabadin, S.Laurinová a M.Etzler)
seržant, vrchní sestra a David (J.Slach, M.Hudečková a M.Etzler)
David, Rosemary, seržant, Jane, Hubert a Leslie (M.Etzler, alter.V.Hybnerová, J.Slach, S.Laurinová, P.Motloch a M.Sabadin)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home