09 listopadu 2015

"Do ložnice vstupujte jednotlivě" - host Severočeského divadla

(Ray Cooney a John Chapman)

"Co se stane, když převýší poptávka kapacitu jedné ložnice, Vám představí bláznivá komedie dvou známých anglických dramatiků." (premiéra 9. listopadu 2014)

Co s načatým nedělním odpolednem? Proč si nezajít do našeho ústeckého divadla na hostovačku Divadelní společnosti Háta a její hru dvou populárních anglických dramatiků? Právě s Rayem Cooneym jsem se na jevišti potkala i v září a to při hře "Rodina je základ státu" a po téměř tříměsíční prázdninové pauze jsem se dobře pobavila. To samé jsem tedy očekávala i 8. listopadu 2015, tedy téměř přesně rok po české premiéře jeho další bláznivé komedie. Spolu s Johnem Chapmanem se s ní dočkali mnoha nastudování jak na anglických scénách, tak i v divadlech newyorské Broadwaye. Patří tedy k vrcholům jejich společné tvorby. Navíc režie prvního českého nastudování se ujal můj oblíbený autor, režisér, scénárista i herec Antonín Procházka. Jeho komedie totiž mají šmrnc i náboj a vždy se při nich příjemně uvolním a zasměju. V kolotoči plném nedorozumění, lží, nechtěných záměn i zastíracích manévrů, jak z nastolené situace co nejlépe vybruslit, je totiž jako ryba ve vodě. Podobných i vlastních her má již na svém kontě několik - např. "S tvojí dcerou ne" nebo "Přes přísný zákaz dotýká se sněhu". Napsat dobrou komedii je mnohem náročnější úkol než pro jakýkoliv jiný žánr a diváci se přeci jenom raději baví.

Joanna Markhamová (Kamila Špráchalová) právě čeká na svého manžela Philipa (Lukáš Vaculík), šéfredaktora a spolumajitele nepříliš prosperujícího nakladatelství dětské literatury, aby spolu mohli vyrazit na večeři. Toho by však rád využil Alistair Spenlow (Filip Tomsa), bytový architekt, který právě pracuje na moderním zvelebení Philipovi pracovny, a také pokukuje po jejich německé výpomoci v domácnosti Silke Hauserové (Sandra Černodrinská). Chtěli by spolu strávit společný večer v naprosto volném bytě. Netuší však, že tento zájem budou mít i jiní. Za Joannou se zastaví i její kamarádka Linda (Adéla Gondíková), manželka Philipova společníka Henryho Logde (Martin Zounar). Moc dobře ví o jeho neustálých záletech a tak se i ona rozhodla, že si najde milence. Joanně se tedy svěří s milostnými dopisy od svého ctitele Waltera Pangbournea (Zbyšek Pantůček) a také se žádostí, jestli by nemohli využít jejich byt k milostným hrátkám, zatímco oni půjdou ven na večeři. Ač nerada, nakonec se nechá přemluvit. Podobná diskuze proběhne i mezi Philipem a Henrym, který by si také rád zapůjčil byt Markhamových, který je shodou okolností pouze několik pater nad jejich nakladatelstvím. Má domluvenou schůzku s novým objektem, který poznal během telefonické komunikace, se slečnou Wilkinsovou (Vlasta Žehrová). Philipův souhlas nakonec také získá. Když ten ale najde na zemi milostný dopis, v domnění že patří jeho ženě, nemá ani nejmenší chuť někam jít a rád by svou ženu s tímto důkazem konfrontoval. Situace už nemůže být snad ani víc zamotaná, když tu se náhle ve dveřích objeví veleúspěšná autorka populárních dětských knížek Olivie Harriet Smithová (Ivana Andrlová), která by ráda podepsala smlouvu s tímto nakladatelstvím. Joanna velmi dobře ví o její nesmlouvavé mravopočestnosti i lásce k brandy a tak se snaží, seč jí síly stačí, aby se ani v nejmenším nedozvěděla, co se zde děje, a oni tak získali její podpis ke spolupráci, která by jim konečně přinesla výrazný zisk. Kolotoč záměn i nedorozumění se tedy rozjíždí na plné obrátky. A kdo si tedy nakonec přijde na své?

Pěkná a svižná komedie (překlad: Jiří Strnad, scéna: Zbyněk Simčišin, kostýmy: Zuzana Straková, režie: Antonín Procházka a další) celkem slušně dostála svému hlavnímu záměru příjemně pobavit. Nijak velkolepě, ale za to pohodově a odpočinkově. Některé situace působily střídměji, než by se od nich dalo čekat, a stejně tak i některé výkony. Na druhou stranu ale zase nesklouzávaly k přílišnému přehrávání. Všechny herecké výkony mi přišly docela vyrovnané, až na ten Sandry Černodrinské. Byl bohužel nejslabší a příliš na mne nezapůsobil. Naopak nejpřirozeněji se ve své roli orientovala Kamila Špráchalová, jejíž Joanna pro mne byla jakýmsi spojovatelem a koordinátorem děje i všech ostatních, a také Lukáš Vaculík, který dokázal udržet dynamiku postavy i bez přílišných gest a zbytečného přehrávání. Tyto tendence měl tak trochu spíše Martin Zounar, ale stále ještě byly v únosné míře. Příjemný vítr do závěrečné pointy vnesla Ivana Andrlová. Myslím, že jí role herecky i vizuálně hezky sedla. Zpočátku bych ji skoro nepoznala. Trochu jsem však nepochopila, proč se v popisu ke hře píše o "prostorné exkluzivní ložnici s velikou kruhovou postelí", když se nic takového na scéně nenacházelo. Kruhová postel bývá obvykle o něco méně hranatější, a o luxusní a hlavně prostorné ložnici mám také poněkud jinou představu. Ve finále se toho v ní ale zas tak moc neodehrávalo, takže se tam "všichni" celkem slušně vešli ;-). Celkově hodnotím jako pohodové představení.
Moje hodnocení: 56 %
Philip a Henry (L.Vaculík a M.Zounar)
Alistair, Walter a Joanna (F.Tomsa, Z.Pantůček a K. Špráchalová)
Olivie a Alistair (I.Andrlová a F.Tomsa)
Philip a slečna Wilkinsová (L.Vaculík a V.Žehrová)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home