19 září 2015

"My děti ze stanice ZOO" - Činoherní studio

(Kai Hermann, Horst Rieck, Michal Skočovský, Dagmar Haladová)

"Dramatizace známého knižního bestselleru o životě patnáctileté Christiany F. Ve dvanácti letech zkusila poprvé hašiš, LSD, krádeže, heroin a stanici ZOO, kde všechno začíná i končí." (česká premiéra 18. září 2015)

Po delším období nejistoty, jsme se konečně také dočkali pozitivní zprávy. Činoherák alias Činoherní studio opět žije a má před sebou další éru pod vedením nového uměleckého šéfa Michala Skočovského. I když muselo projít určitými změnami, mimo jiné hlavně změnou struktury na příspěvkovou organizaci města Ústí nad Labem, mohlo pod vedením nového ředitele Jiřího Trnky uvést první a zároveň první českou premiéru odstrašujícího příběhu ze života mladé berlíňanky (Christiany Felscherinowové) ze 70. let minulého století, který se stal knižním bestsellerem. Jelikož chce divadlo cílit i na mladé diváky, vybralo si do svého repertoáru právě tuto hru s poselstvím, které je stále aktuální a týká se i našeho města. Sám režisér k tomuto nastudování uvedl: "Reálie jsme ponechali, je to Berlín sedmdesátých let, ale paralela s ústeckou drogovou scénou současnosti tady je." Zároveň také dodal: "Chtěl jsem být hravý, vtipný, nezatěžovat to příliš intelektualizovanými výpověďmi." Námětem se totiž stala právě zpověď mladé narkomanky, která žila na sídlišti v Západním Berlíně. Drogy začala brát již ve dvanácti a spolu s dalšími se dostala i na stanici ZOO, která byla v 70. letech minulého století právě centrem narkomanů. Coby šestnáctileté dívky si jí při výsleších všimli dva novináři, kteří ji následně začali zpovídat a texty začali zprvu vydávat na pokračování časopisecky. V roce 1978 vyšly i knižně a poté byly také zfilmovány. S nedočkavostí na novou etapu ČS jsem se vydala rovnou a právě na tuto beznadějně vyprodanou první premiéru sezóny, dne 18. září 2015.

Christiana (Veronika Soumarová j.h., Jaroslav Achab Haidler) pocházela z nepříliš funkční a rozpadající se rodiny a stejně jako velká spousta dalších dětí vyrůstala na sídlišti. Žili v obtížných podmínkách všude obklopeni mnohými zákazy, které se brzy naučili porušovat. Doma se snažili být co nejméně a tak se spolu se svými vrstevníky bezprizorně toulali mezi všude přítomným betonem a neměli žádný hlubší zájem. Jednoho dne ji její kamarádka Kessi (Linda Svobodová j.h.) vzala na místní diskotéku, kam od té doby začaly chodit stále častěji. Poznala zde novou partu lidí, mezi které patřila i Babsi (Tereza Volánková j.h.) se svou kamarádkou Stellou (Linda Svobodová j.h.), ale i Axel (Václav Hanzl) a Bernd (Jan Jankovský). Také zde poznala Detlefa (Lukáš Černoch), do kterého se zamilovala a chtěla s ním trávit většinu svého času. Aby co nejvíce zapadla, začala stejně jako ostatní užívat extázi, LSD, hašiš,...Velmi brzy se však dostali až k heroinu. Zatímco si ho všichni píchali přímo do žil, Christiana raději "jen" šňupala. Netrvalo dlouho a i ona zatoužila být jako oni a...začala si píchat. Potulovali se mezi diskotékou a Axelovým bytem, až se dostali i na stanici ZOO. Zde se setkávali feťáci a většina z nich si na drogy vydělávala prostitucí. Stejně tak dopadly Stella s Babsi, ale i Bernd, Axel a dokonce i Detlef. Christiana nějakou dobu odolávala, ale chuť na drogu a potřeba peněz na ni byla silnější. Postupně si získali i své "stálé klienty", mezi které patřil například i koktavý Max (Matúš Bukovčan). Přišel okamžik, kdy se Christiana s Detlefem rozhodli přestat. Společně vydrželi dva týdny s krutými abstinenčními příznaky, ale velmi brzy se k drogám opět vrátili. Každým dnem přibývaly na zdi fotografie těch, kterým se jejich závislost stala osudnou. Byl jím i Axel, což velmi zasáhlo hlavně Bernda. Rozhodl se odjet. Babsi byla ve svých čtrnácti letech nejmladší obětí drog v Západním Berlíně v sedmdesátých letech minulého století. Stella úspěšně abstinovala, aby nakonec propadla alkoholu a v roce 2004 zemřela. Christianin příběh a z něj vycházející autobiografická kniha ukázala nový pohled na západoněmeckou společnost a detabuizovala drogovou problematiku. Ona se stále musela potýkat se svou závislostí i obdobími, kdy se jí dařilo abstinovat. V roce 1996 porodila syna, ale v roce 2008 jí byl odebrán. V roce 2013 napsala s redaktorkou Sonjou Vukovic druhou autobiografii "Můj druhý život". V současné době podstupuje metadonovou léčbu.

Jak hlavní "hrdinka" závěrem řekla, že nechápe, proč se nám její příběh tak líbí, musím jednoznačně podotknout, že mně se ani náhodou nelíbí a Christianu za žádnou hrdinku nepovažuji. Nicméně rozumím sdělení, které tato výpověď má. Stále totiž patří k dosti aktuálnímu tématu dnešní doby a je třeba ho brát na vědomí. Pro mnoho lidí je příběh Christiany a jejich "přátel" pouze jakýmsi pohledem do světa drog a narkomanů. Ostatní by však měl vážně varovat, neboť tahle "sranda" za zničený nebo dokonce zmařený život zcela určitě nestojí. Příběhu dětí ze stanice ZOO tedy patří jisté poslání či poselství, a proto také bude stále tak žádaný a "oblíbený". Není to jenom příběh o závislosti na drogách, ale i na lidech, na touze dobře zapadnout do určité společnosti či prostředí, být součástí party. Určitě se tedy hodí i na scénu ústeckého divadla. Chtěla bych ocenit přístup i pojetí, s jakými toto téma autoři (překlad: Zuzana Soukupová, režie: Michal Skočovský, dramaturgie: Dagmar Haladová, návrh kostýmů: Lucie Halgašová, scénografie: Michal Skočovský, hudba: Ondřej Švandrlík a další) uchopili. Minimalistická scéna dala vyniknout příběhu i prostředí, kde se celá story odehrávala. Nebylo třeba hlubokých výpovědí. A bylo moc fajn, že i do tohoto spíše depresivního kusu dokázali vnést trochu hravého odlehčení. Zatímco mužský herecký soubor ČS krizi docela ustál, o ten ženský jsme bohužel přišli. Nutně jsme tak pro tuto hru potřebovali externí posily a musím říct, že byly vybrány skvěle. Do svých rolí se všechny tři herečky dobře stylizovaly a bylo to příjemné oživení na jevišti. Hlavní roli výtečně ztvárnila Veronika Soumarová, v současnosti hostující i v Městském divadle Mladá Boleslav. Nejvýrazněji působila Tereza Volánková coby Babsi, která je členkou mladého generačního souboru absolventů KALDu DAMU 11:55. Trojici uzavírá Linda Svobodová, které byla svěřena hned dvojrole Kessi a Stelly. Má za sebou "hostovačky" např. v Divadle na Vinohradech nebo Východočeském divadle Pardubice. Pro mě byl nováčkem na jevišti ČS i Václav Hanzl, a musím říct, že i on do souboru dobře zapadl. Spolu se svými kolegy předvedli velmi působivé výkony. Mohla jsem tak z inscenace cítit dostatek pocitů, emocí i otázek, které se neustále měnily, ale pořád zněly docela intenzivně. Musím říct, že je to velmi dobrý start a vykročení do nové sezóny.
Moje hodnocení: 69 %
Christiana, Detlef a Axel (V.Soumarová j.h., L.Černoch a V.Hanzl)
muž, Christiana a Bernd (J.A.Haidler, V.Soumarová j.h. a J.Jankovský)
Babsi a Christiana (T.Volánková j.h. a V.Soumarová j.h.)
Christiana a Detlef (V.Soumarová j.h. a L.Černoch)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home